Rózne

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście!

Oferta od , 11. paź. 2020 12.49

Przyszła jesień, piękna, polska i kolorowa. Póki co pogoda bywa deszczowa, wtedy zaszywamy się w domach i pod kocykiem oglądamy Netf... znaczy się czytamy książki, ale deszczowe dni przeplatają się z pięknymi, słonecznymi chwilami, kiedy możemy wyjść z domu i zwiedzać nasz piękny i ciekawy kraj!

Tej jesieni Polacy w większości pozostaną w kraju, sytuacja na świecie zmienia się tak dynamicznie, że wielu z nas nie ryzykuje wyjazdów (choć linie lotnicze oferują często darmowe zmiany dat wylotu, a hotele i noclegi darmowe odwołania, warto również z tego skorzystać!). Dlatego będziemy pokazywać Wam nasz kraj, jego skarby i niezwykłości.

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 18

Oto lista 10 faktów na temat naszego kraju, o których mogliście nie słyszeć!

1. Jest nas w sumie ponad 60 milionów!

Sami mówimy, że jesteśmy krajem niemal 40-milionowym, oficjalnie dziś w Polsce mieszka 37,8 mln, ale należy zawsze pamiętać o naszej Polonii! 35% obywateli kraju mieszka poza jego granicami, ogromne społeczności Polaków mieszkają w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Brazylii i Argentynie, a historie tych migracji są barwne i niezwykłe (wiecie na przykład, że w Argentynie obchodzony jest Dzień Polaka?). Jesteśmy też największą grupą imigrantów w takich krajach jak Islandia, Holandia czy Norwegia. Sprawia to, że jesteśmy na 4 miejscu jeśli chodzi o kraje emigrantów - tylko 3 państwa mają większą procentowo liczbę obywateli żyjących poza granicami!

2. Polacy (prawdopodobnie) wymyślili... ser!

Najstarsze narzędzia i naczynia do produkcji sera znaleziono na Kujawach i liczą one sobie ponad 7000 lat! Pierwsi rolnicy, a więc ludność już udomowiona, pojawiła się tam ok 5400 lat p.n.e. Odnalezione naczynia pochodzą m.in. z Brześcia Kujawskiego, Miechowic, Smólska, Wolicy Nowej, Starego Nakonowa i Ludwinowa. Nasza kultura jest więc dużo starsza niż sami Słowianie, którzy pojawili się tu dopiero w naszej erze. Pomyślcie o tym gdy następnym razem wcinać będziecie oscypek ;)

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 16

3. Walkie-talkie wymyślił Polak

Henryk Magnuski, polski inżynier pracujący dla koncernu Motorola odpowiada za ten wynalazek. Bawiliście się nim w dzieciństwie? Dziś, gdy wszyscy mają smartfony, ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś taką frajdę sprawiało to, że słyszy się kogoś z kilkunastu metrów :) Wynalazek używany jest do dziś, korzystają z niego np. służby ochrony obiektów. Magnuski pracował dla Państwowych Zakładów Tele i Radiotechnicznych i został wysłany w 1939 roku do Nowego Jorku do zdobywania dalszej wiedzy. Wybuch wojny uniemożliwił mu powrót. Na miejscu pracował w zespole, który opracował właśnie Walkie-Talkie, używane przez wojska amerykańskie na wojennych frontach.

4. Polski alfabet posiada 32 litery

Dla porównania łaciński ma ich jedynie 21. Język polski, jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie, jest często naszą dumą, był nawet używany przez wojska izraelskie do kodowania wiadomości w wojnie z Egiptem. Dzięki tak rozbudowanemu słownictwu mamy też piękniejszą literaturę i poezję, ponieważ potrafimy mówić w sposób bardziej skomplikowany niż przedstawiciele innych krajów. Ma to odzwierciedlenie w sukcesach polskiej literatury na świecie, jak np. w ilości zdobytych na tym polu nagród Nobla!

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 14

5. Friedrich Nietzsche był z pochodzenia Polakiem... a przynajmniej chciał nim być

Jego rodowe nazwisko brzmiało Nicki i sam wielki filozof często podkreślał, że pochodzi właśnie z naszego kraju. Młody Nietzsche fascynował się Polską i podziwiał np. polskie prawo weta, a także mazurki (muzykę, nie ciasto ;) ). Są jednak badacze, którzy twierdzą, że Nietzsche wszystko wymyślił po to, by odseparować się od upadającej, jego zdaniem, kultury niemieckiej. Prawdy chyba już nigdy nie poznamy.

6. Prezydent RP przyznaje medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

Taki dostali moja babcia i dziadek :) Jest to polska tradycja, raczej nie spotykana nigdzie indziej, aby tak długie wspólne życie honorował sam prezydent kraju. Niestety z czasem takich par jest coraz mniej...

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 12

7. Wódka została wyprodukowana najpierw w Polsce.

No dobra, to może nie jest fakt, którego nie znaliście. A i Rosjanie pewnie będą z tym dyskutować. Pierwsza destylacja miała miejsce na terenach Polski w VIII wieku (co oni wcześniej pili na weselach?!) Słowo "wódka" oznacza po prostu "mała woda".

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 10

8. Mamy najdziwniejszą tradycję świąteczną

A mianowicie oglądanie "Kevina samego w domu". Wielu z was pewnie kręci teraz nosem, bo "to przecież nie tradycja", ale to właśnie ten film, tradycyjnie, co roku, w czasie świąt oglądają miliony Polaków. Był nawet rok, w którym Polsat ogłosił, że nie wyświetli Kevina o tej porze i do stacji zaczęły przychodzić skargi i prośby! Jest to na tyle wyjątkowe, że ta ciekawostka podawana jest w przewodnikach po Polsce dla obcokrajowców!

9. Pustynia Błędowska jest jedyną naturalną pustynia w Europie

Zaskakujące, co? Wydawałoby się, że przecież gdzieś na południu Hiszpanii czy Włoch mogą znajdować się pustynie. A jednak jedyna powstała naturalnie jest właśnie nasza. Przydała nam się, była np. miejscem kręcenia filmu "Faraon" na podstawie książki B.Prusa.

10. Zachowujemy formę "pan/pani"

I co w tym dziwnego, przecież nie tylko w Polsce mówi się w ten sposób? A właśnie to, że mamy to zakodowane tak głęboko, że możemy się nawet wzajemnie obrażać, ale dopóki zachowujemy formę "pan/pani". Podczas stłuczki dwóch samochodów można usłyszeć np. "Jest pan kretynem, proszę pana!". I to właśnie jest wyjątkowe :) Na dodatek moment przejścia na "ty" jest u nas również uwarunkowany kulturowo. Ile razy zdarzyło wam się upić obcokrajowca na polskim weselu pijąc z nim brudzia i demonstrując właśnie ten element tradycji?

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 8

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 6

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 4

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście! - 2

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście!

10 ciekawostek o Polsce, o których nie wiedzieliście!