Rózne

10 interesujących faktów o Włoszech, których mogliście nie znać!

Oferta od , 21. lis. 2020 13.43

Włochy znamy od podszewki. Tysiące Polaków spędza tam co roku wakacje, jeździmy tam kiedy tylko się da, język włoski jest u nas dość popularny i posługuje się nim wielu naszych rodaków. Uwielbiamy też włoskie jedzenie i wino. Ale wciąż jest wiele faktów, których o naszych przyjaciołach z półwyspu apenińskiego nie wiemy! Oto 10 ciekawostek, których mogliście wcześniej nie znać!

10 ciekawostek o Włoszech

1. Na południu kraju mężczyźni całują się na przywitanie i pożegnanie.

Tak jak można zobaczyć w filmie "Ojciec chrzestny" - mężczyźni bez skrępowania wymieniają się pocałunkami. Jest to wyraz szacunku i ogromnego przywiązania.

2. Dla Włochów pechową liczbą jest 17, natomiast liczba 13 jest szczęśliwa.

Dlatego we Włoszech lepiej zostać w domu w piątek 17-ego! W samolotach narodowej linii Alitalia usunięto również rzędy o pechowym numerze, bo komu potrzebny jest pech w samolocie?

3. W języku włoskim nie występują litery J, K, W, X oraz Y.

Mówimy o rdzennym włoskim, dziś te litery mogą pojawiać się w zapożyczeniach i innych słowach obcego pochodzenia, używanych we Włoszech na codzień. Na dodatek ich wymowa bywa różna, w zależności od tego z jakiego kraju takie zapożyczenie pochodzi.

10 interesujących faktów o Włoszech, których mogliście nie znać! - 4

4. Statystyczny Włoch spożywa rocznie 30 kg makaronu.

To jest bardzo dużo glutenu i węglowodanów! No ale ciężko im się dziwić, makarony doprowadzili do perfekcji! A oto lista wybranych rodzajów makaronów: spagetti, penne, tagliatelle, canelloni, papardelle, farfalle, lasagne, caserecce i bucatini. W sumie szacuje się, że istnieje 140 rodzajów makaronów.

5. Czujesz, że nadchodzi pech? Podrap się po... jądrach

Jeśli wiesz, że spada na ciebie jakieś przekleństwo, możesz je odegnać drapiąc się w kroku. A jeśli nie posiadasz jąder? No cóż... świat zabobonów jest nieco konserwatywny i równouprawnienie dociera tam bardzo powoli. Podobno kobiety z Sycylii mogą chronić się przed zaklęciami łapiąc się za piersi!

6. Wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoską.

Po raz kolejny mowa o słowach rdzennie włoskich, w zapożyczeniach zdarza się usłyszeć inne literki. Na dodatek ilość samogłosek również jest zawężona (przecież nie używają Y!), tak więc wszystkie słowa kończą się na i, a, e, o, u.

10 interesujących faktów o Włoszech, których mogliście nie znać! - 2

7. Najdłuższe włoskie słowo precipitevolissimevolménte

Oznacza ni mniej, ni więcej co "na łeb, na szyję".

8. Włoch jest wynalazcą Jacuzzi.

Słowo brzmi nieco po japońsku, ale jest to włoskie nazwisko. Roy Jacuzzi wynalazł ten element dzisiejszych salonów SPA w 1948 roku jako narzędzie masażu dla swojego chorego na reumatyczne zapalenie stawów syna.

9. W miejscowości Eraclea istnieje zakaz robienia zamków z piasku.

Miasteczko leży niedaleko Wenecji, w pobliżu znajdują się plaże, na których absolutnie nie wolno stawiać zamków z piasku! Zakaz ten powstał z nienawiści do piasku.

10. Włosi spopularyzowali lody oraz kawę.

I chwała im za to. W Italii usłyszy się nawet, że to oni wynaleźli te przysmaki, jednak pierwszy pochodzi z Chin, a drugi z Afryki. Niemniej dziękujemy Włochom, że tak szybko się na nich poznali i rozprowadzili po Europie!

A Wam zdarzyło się być ostatnio we Włoszech? Co wspominacie najlepiej?

10 interesujących faktów o Włoszech, których mogliście nie znać!

10 interesujących faktów o Włoszech, których mogliście nie znać!