Rózne

10 interesujących faktów o Hiszpanii, których mogliście nie znać!

Oferta od , 28. lis. 2020 15.37

1. Pełne imię Pabla Picasso to (wdech): Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

2. Z Hiszpanii pochodzi największy przysmak naszego dzieciństwa - Chupa Chups! A więc to Hiszpanie są również odpowiedzialni za najtrudniejszą do otwarcia folię na cukierku!

3. Słowo "Hiszpania" pochodzi od "Ispania" i oznacza "ziemia królików".

10 interesujących faktów o Hiszpanii, których mogliście nie znać! - 4


4. To właśnie Hiszpanom zawdzięczamy sprowadzenie do Europy kakao (jupiii!), kukurydzy oraz ziemniaków! Kto wie gdzie byłaby dziś Polska gdyby nie ziemniaczki!

5. Hymn Hiszpanii nie posiada słów. Wynika to z tego, że obecnie używana melodia posiadała 3 wersje słów, wszystkie stworzone za czasów dyktatury Franco. Ze względu na kontekst polityczny żadna z tych wersji nie jest obecnie w użyciu, a nigdy nie powstały nowe słowa.

6. Wieża Eiffla najpierw miała powstać w Barcelonie, jednak władzom miasta nie spodobał się jej projekt. Wyobrażacie sobie Barcelonę z Wieżą Eiffla? Wyobrażacie sobie Paryż bez niej?!

10 interesujących faktów o Hiszpanii, których mogliście nie znać! - 2

7. Na Wyspach Kanaryjskich istnieje restauracja, która smaży steki na lawie wulkanicznej. Znajduje się na Lanzarote, posiłki serwowane są nad kraterem, a nazwa lokalu to, jakżeby inaczej, El Diablo.

8. Hiszpania jest drugim najbardziej górzystym krajem zaraz po Szwajcarii. Tego się nie spodziewaliście, co?

9. 70% mieszkańców Hiszpanii deklaruje się jako katolicy. Jednocześnie małżeństwa jednopłciowe zostały tu zalegalizowane (bez większych sprzeciwów) już w 2005 roku.

10. W Hiszpanii żyją makaki, jedyne dziko żyjące małpy Europy.

10 interesujących faktów o Hiszpanii, których mogliście nie znać!


10 interesujących faktów o Hiszpanii, których mogliście nie znać!