Rózne

11 najmniejszych polskich miasteczek

Oferta od , 15. paź. 2020 21.10

Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław. Wszyscy znamy i podziwiamy, mamy swoje ulubione miejsca, parki i kawiarnie. A jak wygląda Polska po drugiej stronie? Sprawdziliśmy dla Was jakie są w Polsce miejscowości ze statutem miasta z najmniejszą liczbą mieszkańców. Jeśli planujecie jesienią zwiedzać Polskę, to może gdzieś po drodze zajrzycie do tych małych, lecz pięknych i uroczych miasteczek? Oto 10 z nich:

11. Kleszczele

Województwo: podlaskie

Liczba mieszkańców: 1444

Miasteczko leży blisko granicy z Białorusią i czuć to w architekturze oraz atmosferze miasta. Niska zabudowa, domki jednorodzinne, gdzieniegdzie zachowane kocie łby. Jeśli chcecie poczuć spokój - to tutaj on z pewnością jest. W okolicy znajdują się piękne lasy, które po pewnym czasie łączą się z potężną Puszczą Białowieską. Największymi zabytkami są cerkwie, piękny dworzec kolejowy, cmentarze żydowski i prawosławny oraz sam układ przestrzenny miasta, zaprojektowany jeszcze w XVI wieku.

11 najmniejszych polskich miasteczek - 20

10. Górzno

Województwo: Kujawsko-pomorskie

Liczba mieszkańców: 1357

Klimat miasta tworzy jego średniowieczna historia, drewniana, zabytkowa zabudowa i bliskość polodowcowych jezior, które dodają uroku całej okolicy. Największymi zabytkami są kościoły oraz mieszczący się przy nich relikty rezydencji biskupów płockich. Koniecznie zobaczcie Wapionkę - drewniane zabudowania i młyn. Z miastem związana jest historia Zakonu Bożogrobców o czym warto dowiedzieć się więcej na miejscu!

11 najmniejszych polskich miasteczek - 18

9. Lubień Kujawski

Województwo: Kujawsko-pomorskie

Liczba mieszkańców: 1385

Małe, urocze miasteczko leżące gdzieś pomiędzy Łodzią a Toruniem. Największą atrakcją jest polodowcowe jezioro, do którego miasto malowniczo się przytula. Od początku istnienia były to włości prywatne, które przechodziły z rąk do rąk różnych znamienitych rodów. Największymi zabytkami są kościół, cmentarz żydowski oraz budynek dawnej szkoły.

11 najmniejszych polskich miasteczek - 16

8. Skalbmierz

Województwo: Świętokrzyskie

Liczba mieszkańców: 1372

Naprawdę piękna okolica - łagodne wzgórza obsypane polami. Przebiega tędy polski fragment Drogi Św. Jakuba oraz znajduje się zabytkowy i wyjątkowy Kościół św. Jana Chrzciciela. Warto zapoznać się z jego historią! Prowadzone były tu badania archeologiczne, które wskazują, że ludzie żyli tu już 4000 lat p.n.e.! Innymi wartymi uwagi zabytkami są Cmentarz Żydowski oraz Pomnik Tragedii Skalbmierskiej.

11 najmniejszych polskich miasteczek - 14

7. Szlichtyngowa

Województwo: Lubiskie

Liczba mieszkańców: 1289

Małe miasteczko, w którym w świetnym stanie zachował się ryneczek - zwróćcie na niego szczególną uwagę! Warte zapamiętania adresy to Rynek 7, 11 i 13, ul. Polna 2. Nie zapomnijcie sfotografować drewnianego wiatraka, niewiele już takich zostało!

11 najmniejszych polskich miasteczek - 12

6. Krynica Morska

Województwo: Pomorskie

Liczba mieszkańców: 1308

Jedyne w tym zestawieniu miasteczko, które jest jednocześnie znanym kurortem. W okresie letnim liczba osób przebywających w Krynicy Morskiej rośnie nawet 10-krotnie! Dlatego warto przyjechać tu jesienią lub zimą, gdy tłumów nie ma i robi się naprawdę romantycznie. Albatrosy na plażach, kolorowe rybackie łódeczki wyciągnięte na brzeg i spokojny szum morza. Polecamy szczególnie!

11 najmniejszych polskich miasteczek - 10

5. Nowe Warpno

Województwo: Zachodniopomorskie

Liczba mieszkańców: 1219

Największym atutem Nowego Warpna jest jego położenie, pomiędzy jeziorem Nowowarpieńskim, a zatoką Warpno, tuż przy granicy z Niemcami. To prawdziwy kraniec Polski! Warto zobaczyć nie tylko wyjątkowy ratusz ryglowy, ale też pałac i kościół św. Huberta w Karsznie.

11 najmniejszych polskich miasteczek - 8

4. Suraż

Województwo: Podlaskie

Liczba mieszkańców: 988

Podium najmniejszych polskich miast otwierają Działoszyce z liczbą mieszkańców niewiele poniżej tysiąca. Piękne miasto z piękną historią - należało kiedyś do Korony Królestwa Polskiego, było ważnym punktem w czasie Powstania Styczniowego. Warto przyjrzeć się bliżej jego historii. Jest tu niezwykle dużo miejsc wartych odwiedzenia, a spośród nich nadmienimy wczesnośredniowieczną osadę słowiańską Nawia, Muzeum Archeologiczne czy grodzisko "Ostrówek".

11 najmniejszych polskich miasteczek - 6

3. Działoszyce

Województwo: Świętokrzyskie

Liczba mieszkańców: 908

Kiedyś nazywane "Stolicą Żydów", dziś posiadają jedynie zabytkowe pamiątki po Polakach wyznania mojżeszowego, którzy kiedyś zaludniali to miasto.Tuż pod miasteczkiem znajdują się starożytne kurhany jeszcze z epoki brązu!

11 najmniejszych polskich miasteczek - 4

2. Wyśmierzyce

Województwo: Mazowieckie

Liczba mieszkańców: 896

Przedostatnim najmniejszym polskim miastem są mazowieckie Wyśmierzyce, niegdyś tzw. miasto duchowne! Zachowała się tu warta uwagi drewniana zabudowa. Zwróćcie też uwagę na przykościelną dzwonnicę oraz XIX-wieczną organistówkę.

11 najmniejszych polskich miasteczek - 2

1. Opatowiec

Województwo: Świętokrzyskie

Liczba mieszkańców: 329

Od 2019 Opatowiec jest oficjalnie najmniejszym polskim miastem! Leży tuż przy ujściu Dunajca, co czyni go podwójnie wyjątkowym. Odwiedźcie cmentarz wojenny z I wojny światowej oraz przepłyńcie się promem po Wiśle!


11 najmniejszych polskich miasteczek

11 najmniejszych polskich miasteczek