Rózne

10 najpiękniejszych księgarni na świecie

Oferta od , 18. mar. 2021 19.23

Piraci uwielbiają przywieźć z podróży dobrą książkę. To wspaniała pamiątka, szczególnie jeśli jeszcze napisał ją pisarz z danego kraju. Takie skarby schowane są w księgarniach, a my pokażemy Wam, gdzie są najpiękniejsze księgarnie świata!


1. Livraria Lello, Porto

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 16

Źrodło: https://www.livrarialello.pt/en-us

Ta księgarnia zainspirowała ponoć samą J.K. Rowling i jej schody to schody Hogwartu! W oryginalnej wersji miejscu też nie brakuje magii. Między półkami książek można znaleźć figurki znanych literackich postaci. Można też zajrzeć do księgarnianej kawiarenki i napić się kawy lub wina.

2. Shakespeare and Company, Paryż

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 14

Źródło: https://shakespeare-and-companyparis.tumblr.com/

Pierwsza oryginalna księgarnia została otwarta w 1919 r. Odwiedzali ją takie znakomitości jak Hemingway, Voltaire czy Rousseau. Tę, którą można odwiedzić dziś stworzono jako hołd jej pierwowzoru i funkcjonuje od 1951 r. Księgarnie organizuje regularnie wieczorki literackie z pisarzami.


3. El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 12

Źródło: https://turismo.buenosaires.gob.ar/en/atractivo/el-ateneo-grand-splendid

Niegdyś obywały się tutaj spektakle teatralne, później przekształcono miejsce na kino, które zamknięto w 2000 r. Obecnie w tym przepięknym budynku znajduje się księgarnia, pozostawiono jednak scenę i balkony, by odwiedzający mogli poczuć ten niesamowity klimat.


4. Acqua Alta, Wenecja


W jednym pokoju możemy zobaczyć tu gondole, w innym wannę wypełnioną książkami. Cała księgarnia tonie w książkach, stąd też jej nazwa "Acqua Alta" - wysoka woda. Nie martwcie się, książki trzymane są w wodoszczelnych miejscach i nawet w czasie ciężkich ulew w Wenecji, nie zostają zalane. Warto iść na tyły księgarni, by zobaczyć piękne schody zrobione ze starych książek.


5. El Péndulo, Meksyk (miasto)

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 10

Źródło: https://www.newyorker.com/books/page-turner/1000-w...

Księgarnia wygląda jakby była pośrodku lasu. Wszędzie wiszą pnącza i rośliny. Oprócz tego znajduje się tu kawiarnia, w której można posłuchać muzyki na żywo.


6. Atlantis Books, Santorini


Tak samo jak całe Santorini jest bajkowo białe, tak samo ta urocza mała księgarenka. Do tego widok na morze pozwoli na pewno rozmarzyć się niejednemu czytelnikowi.


7. Cook & Book, Bruksela

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 8

Źródło: http://www.cookandbook.be/index.html

Urządzona w stylu vintage i znajdziemy tutaj dekoracje doskonale pasujące do działu literatury, m.in. winyle w sekcji muzycznej, przyczepę kempingową w dziale podróże czy kolejka w dziale dziecięcym. Oprócz tego znajduje się tutaj restauracja, gdyby mole książkowe miałyby głód nie tylko na literaturę.


8. Kid’s Republic, Pekin

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 6

Żródło: http://www.timeoutbeijing.com/venue/Books-Book_stores/10582/Poplar-Kids-Republic-Picture-Bookstore-.html

Jak nazwa wskazuje księgarnia specjalizuje się w literaturze dziecięcej. Zachęca dzieciaki do kreatywności, a całość jest w kolorach tęczy.


9. The Last Bookstore, Los Angeles

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 4

Źródło: http://lastbookstorela.com/

Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia księgarnia tak jak nazwa na to wskazuje! The Last Bookstore znajduje się w dawnym budynku banku, a czytelnicy mogą przechadzać się wśród tuneli wypełnionych książkami.


10. Polare Maastricht, Maastricht

10 najpiękniejszych księgarni na świecie - 2

Źródło: https://www.bezoekmaastricht.nl/locaties/30386516/boekhandel-dominicanen

Projekt ten niezwykłej księgarni doczekał się juz wyróżnienia holenderską nagrodą Lensvelt de Architect. Architekci zagospodarowali ogromną przestrzeń tak, że odwiedzający mogą przechadzać się między regałami z książkami i mijając kolejne z nich dojść aż do najwyższego piętra, z którego rozpościera się piękny widok na ten historyczny budynek. Księgarnia funkcjonuje od 2006 r., a kościół w którym się znajduje to budynek z 1294 r.!


Mamy nadzieję, że jest wśród Piratów wiele moli książkowych! Mamy bowiem dla Was świetne miejsce do czytania w Polsce:

10 najpiękniejszych księgarni na świecie


10 najpiękniejszych księgarni na świecie