Rózne

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce!

Oferta od , 6. cze. 2020 16.47

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 22

LATO W POLSCE


Gdańsk, Kraków czy Wrocław to wybór oczywisty na kilkudniowy wypad. Miasta te mają wiele do zaoferowania i co roku przyciągają tłumy turystów. Jeśli jednak stronicie od metropolii i szukacie miejsc bardziej kameralnych, sprawdźcie naszą listę mniejszych miast, których urok i piękno nie raz Was zaskoczą. Dajcie się oczarować zabytkowym uliczkom, starówkom i mostom. Poznajcie historię i legendy, spróbujcie lokalnych przysmaków, takich jak toruńskie pierniki czy kogut z ciasta z Kazimierza Dolnego. Odkrywajcie okoliczne parki, wąwozy, jeziora i romantyczne ruiny zamków.

Oto nasza lista dziesięciu wyjątkowych miast i miasteczek idealnych na weekendowy city break w Polsce!


Toruń, woj. kujawsko-pomorskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 20

Atmosferę Torunia dobrze oddaje hasło promujące miasto: „Gotyk na dotyk”, ponieważ niewiele polskich miast posiada tak dobrze zachowane zabytki z tego okresu. Urok i historyczna atmosfera przyciągają rocznie do Torunia około 2 mln turystów! Wszak jest to miasto Kopernika oraz ojczyzna toruńskich pierników! Zarówno słynny astronom, jak i legendarne wypieki posiadają swoje muzea. Pierniczki w jednym z nich można nawet własnoręcznie upiec! Ponadto w regionie znajdziecie moc atrakcji: średniowieczne zamki, zabytki architektury, grody, wykopaliska i rezerwaty archeologiczne i osobliwości przyrody.

NOCLEGI W TORUNIU


Opole, woj. opolskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 18

Opole to nie tylko polska stolica piosenki, ale także miasto o pięknej starówce z charakterystyczną wieżą ratusza wzorowaną na florenckim pałacu Vecchio. Zwróćcie uwagę na Aleję Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki na Starym Rynku, gdzie znajdziecie całą plejadę polskich sław. Aby poznać romantyczne oblicze Opola, wybierzcie się na rejs gondolą po rzece Młynówka. Poznacie „Opolską Wenecję” i przepłyniecie pod mostem zakochanych obwieszonym kłódkami z inicjałami. W niewielkiej odległości od centrum położony jest rozległy park wraz z ogrodem zoologicznym Zoo Opole. Warto też wybrać się do Muzeum Wsi Opolskiej prezentującego zabytkowe, drewniane budynki, m.in. wiatraki, chaty i młyn.

NOCLEGI W OPOLU


Kazimierz Dolny nad Wisłą, woj. lubelskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 16

Kazimierz Dolny nad Wisłą to propozycja, która na pewno przypadnie do gustu zakochanym! Renesansowe kamieniczki, spacery po zabytkowych uliczkach i romantyczne widoki z rzeką w tle. Do tego mnóstwo klimatycznych miejsc, aby porozmawiać przy lampce wina lub zjeść kolację przy świecach. Na koniec można nawet przysiąść na ustawionej tu w 2012 roku ławeczce zakochanych. Artystyczna atmosfera tworzona przez różnorodne festiwale, plenery malarskie i liczne galerie sztuki to kolejny atut tego miasta. W słoneczny dzień można wybrać się promem do ruin zamku w Janowcu lub pozwiedzać niezwykłe wąwozy lessowe gęstą siecią oplatające miasto.

NOCLEGI W KAZIMIERZU DOLNYM


Sandomierz, woj. świętokrzyskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 14

Sandomierz, zwany był dawniej „Małym Rzymem". Oba miasta położone są na siedmiu wzgórzach. W rzymskich podziemiach ciągną się katakumby, w sandomierskich dawne piwnice. Wiedzie przez nie podziemna trasa o głębokości sięgającej nawet 12 metrów! Malowniczą starówkę z renesansowym Ratuszem, uważanym za jeden z najpiękniejszych w Polsce, można obecnie podziwiać w popularnym serialu detektywistycznym. Fani „Ojca Mateusza” mogą odwiedzić plebanię i inne miejsca znane z telewizyjnego planu. Miasto pełne jest zabytkowych budowli z gotycką Wieżą Opatowską na czele - niegdyś jedną z bram wjazdowych, dziś symbolem miasta, na który można się wspiąć i podziwiać panoramę okolicy. A jest ona piękna, bo Sandomierz leży u stóp Gór Świętokrzyskich.

NOCLEGI W SANDOMIERZU


Żywiec, woj. śląskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 12

W Żywcu, pięknie położonym u podnóża Beskidów nad jeziorem Żywieckim, znajdziemy wszystko, co w regionie najlepsze - górskie szlaki, odzwierciedloną w architekturze i zabytkach bogatą historię, a także ludową tradycję. Te dwie ostatnie można poznawać w Muzeum Miejskim położonym w kompleksie Starego Zamku. Oferta turystyczna Żywca trafia zarówno do miłośników górskich wędrówek, jak i narciarstwa i sportów wodnych. Nie zapominajmy również o piwoszach! Nazwa Żywiec jednoznacznie kojarzy się z marką piwa, a w mieście na odwiedzających czeka oryginalne Muzeum Browaru.

NOCLEGI W ŻYWCU


Reszel, woj. warmińsko-mazurskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 10

Reszel to niewielkie, liczące zaledwie pięć tysięcy mieszkańców miasteczko, położone wśród mazursko-warmińskich pejzaży. Jego średniowieczna zabudowa i architektura obronna wraz z Zamkiem Reszel i gotyckimi mostam, niezwykła atmosfera i malownicze położenie nad rzeką Sajną czynią z niego prawdziwą perełkę na mapie Polski. Miasto, jako jedyne w kraju, należy do powstałego we Włoszech stowarzyszenia Cittàslow, które za cel stawia sobie oparcie się globalizacji poprzez popieranie różnorodności kulturalnej, ochronę środowiska i promocję lokalnych produktów. Jeśli szukacie miejsca na wypad w stylu „slow life”, Reszel to najlepszy wybór!

NOCLEGI W RESZLU


Łagów, woj. lubuskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 8

Łagów to niewielkie miasteczko malowniczo położone między dwoma jeziorami na terenie rezerwatu przyrody w województwie lubuskim. Od pół wieku organizowany jest tu festiwal Lubuskie Lato Filmowe, który ściąga do miasta gwiazdy polskiego kina. Łagów jest też mekką artystów, a jego wyjątkowe pejzaże staja się coroczne plenerem malarskim. Nad miastem z jego zacisznymi uliczkami góruje wzniesiony w XIV wieku Zamek Joannitów, w którym obecnie znajduje się restauracja i hotel. Z udostępnionej do zwiedzania zamkowej wieży roztacza się piękny widok na okolicę. Jedźcie przekonać się, dlaczego Łagów zwany jest Perłą Ziemi Lubuskiej!

NOCLEGI W ŁAGOWIE


Zgorzelec, woj. dolnośląskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 6

Spacer ulicami Zgorzelca to prawdziwa gratka dla wielbicieli zabytków! Miasto to często stanowi plener filmów, których akcja toczy się w dawnych czasach. Jego Starówka zachowała oryginalny charakter idealnie się do tego nadaje. Nagrywał tu między innymi Quentin Tarantino! Historię miasta oraz jego legendy poznacie w Muzeum Łużyckim, a po zwiedzaniu można przysiąść w jednej z kawiarenek na bulwarze Przedmieście Nyskie. Po drugiej stronie rzeki znajduje się równie malownicze niemieckie Görlitz, a więc odwiedzając Zgorzelec można jednocześnie poznać dwa harmonijnie funkcjonujące obok siebie miasta.

NOCLEGI W ZGORZELCU


Chełmno, woj. kujawsko-pomorskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 4

Czy wiedzieliście o tym, że w Polsce mamy oficjalne miasto zakochanych? Jest min Chełmno, śliczne miasteczko nad Wisłą, położone około 40 km od Torunia. Za sprawą swoich wyjątkowych zabytków zwane było niekiedy „słowiańskim Carcassonne”. Co czyni z Chełmna miasto miłości? Jego patronem jest św. Walenty, którego relikwie znajdują się w tamtejszym kościele farnym. Znajdziecie tam mnóstwo akcentów, które przyprawią o szybsze bicie serca - pomnik zakochanych w miłosnym uścisku, romantyczne trasy spacerowe, czerwone serca z kwiatów na klombach i lokalny specjał - bułki z lubczykiem. Dodatkowo w Walentynki odbywa się w Chełmnie Festiwal Piosenki Miłosnej.

NOCLEGI W CHEŁMNIE


Supraśl, woj. podlaskie

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce! - 2

Supraśl to uzdrowisko położone nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej, około 15 kilometrów od Białegostoku. Bogata tradycja, ciekawa kultura i wspaniała przyroda czynią to miejsce wartym odwiedzenia o każdej porze roku. Jest z czego wybierać, jeśli chodzi o spędzanie czasu wolnego: zwiedzanie supraskich zabytków, piesze wycieczki, jazda na rowerze, spływy kajakowe czy jazda konna. Świetnym sposobem na poznanie miasta i jego historii są tzw. Szwędaczki Supraskie - wyjątkowa wycieczka z przewodnikiem szlakiem supraskich legend. Latem można w mieście również poplażować na kąpielisku przy nowoczesnych Bulwarach im. Wiktora Wolkowa nad rzeką Supraśl.

NOCLEGI W SUPRAŚLI


LATO W POLSCE

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce!

10 urokliwych miast i miasteczek na weekend w Polsce!