Rózne

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba!

Oferta od , 17. cze. 2019 13.30

Mało kto potrafi wyobrazić sobie miasto bez oświetlenia - ulicznych lamp, bilbordów, podświetlonych budynków. Niewielu z nas jest jednak świadomych, że nadmierna emisja sztucznego światła niesie za sobą szereg negatywach konsekwencji. Tak zwane zanieczyszczenie światłem (light pollution) porównywalne jest w skutkach do chemicznego zanieczyszczenia gleby, powietrza czy wody. Tutaj znajdziesz mapę obrazującą zanieczyszczenie światłem na naszej planecie.

Kiedy patrzysz na nocne niebo ponad miastem i zamiast miliardów gwiazd widzisz tylko kilka jaśniejszych punkcików, to również konsekwencja zanieczyszczenia światłem. Rozgwieżdżone niebo przez stulecia dla naszych przodków było czymś oczywistym i towarzyszyło im przez całe życie. Wprawiało w zachwyt, stawało się inspiracją dla malarzy, poetów i filozofów. Jest w końcu oknem, które pozwala nam zaglądać w kosmos, uświadamiać sobie jego ogrom i nieskończoność oraz to jak mali i nieznaczący jesteśmy my sami. To z kolei sprawia, że codzienne problemy choć na chwilę przestają być istotne. Gdy patrzmy w nocne rozgwieżdżone niebo, zmartwienia ustępują miejsca radości i zdumieniu nad cudem istnienia.

Tymczasem coraz mniej z nas, zwłaszcza tych żyjących w mieście, ma możliwość obserwacji wszechświata z wyraźnie jaśniejącą łuną Drogi Mlecznej. A może należysz do tych, którzy takiego nieba nigdy nie widzieli?

Mamy pocieszającą wiadomość. W turystyce w ostatnich latach powstał nowy trend astorturystyka - wyjazdy do miejsc, gdzie niebo pozostaje ciemne. W wielu regionach powstały i ciągle powstają chronione obszary ciemnego nieba, których celem jest powstrzymanie światła zalewającego noc. Istnieją też hotele oferujące noclegi pod gwiazdami, niekiedy bardzo luksusowe, na przykład pod szklanym dachem. Odwiedzając konkretne kraje możecie skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, których głównym celem jest obserwacja rozgwieżdżonego nieba. Często wiąże się to z dodatkowymi atrakcjami, jak kolacja pod gwiazdami czy pokazy astronomiczne. Poniżej znajdziecie listę miejsc, gdzie gwiazdy świecą najjaśniej. Może nawet uda się zobaczyć przelatującą kometę!1. Park Gwiezdnego Nieba, Bieszczady

Listę zaczynamy wychodząc na przeciw tym, którzy kochają gwiazdy, ale nie mają ochoty na dalekie wyprawy. Na południu naszego kraju, w urzekających i dzikich Bieszczadach, ciemne niebo widać doskonale. Wspólnym wysiłkiem kilku polskich i słowackich gmin, a także różnych organizacji został tam ustanowiony drugi największy w Europie obszar ciemnego nieba. W pogodne noce w parku organizowane są pokazy astronomiczne - multimedialna prelekcja na leżakach oraz laserowy pokaz gwiazdozbiorów.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 24

Źródło: http://www.gwiezdnebieszczady.pl/

OFERTY W GÓRY


2. Izerski Park Ciemnego Nieba, Sudety

Izerski Park Ciemnego Nieba w Sudetach jest obszarem transgranicznym i przy jego utworzeniu współpracowały i nadal współpracują organizacje z Republiki Czeskiej i Polski. Na terenie parku oprócz obserwacji nieba odbywają się liczne imprezy o tematyce astrologicznej.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 22

OFERTY W GÓRY


3. Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Galloway, Wielka Brytania

Park Galloway w Szkocji powstał w 2009 roku jako pierwszy park ciemnego nieba w Wielkiej Brytanii i czwarty w Europie. Obecnie, oprócz obserwacji nieba i kempingu pod gwiazdami, oferuje on odwiedzającym wiele form aktywnego wypoczynku - wędrówki, jazda na rowerze, łowienie ryb.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 20

OFERTY WIELKIEJ BRYTANII


4. Gwiezdny Park Zselic, Węgry

Park zlokalizowany jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zselic na południu kraju i zajmuje powierzchnię 90,5 km kw. Jest to jeden z najstarszych parków tego typu w Europie.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 18

Źródło: http://zselicicsillagpark.hu

OFERTY NA WĘGRY


5. Rezerwat Ciemnego Nieba Westhavelland, Niemcy

Położony dogodnie zaledwie 70 km na zachód od Berlina jest pierwszym obszarem na terenie Niemiec, który zyskał status parku gwiezdnego. Na spektakularnym nocnym niebie nad rezerwatem przyrody można podziwiać Drogę Mleczną w całej okazałości.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 16

OFERTY DO NIEMIEC


6. Toskania, Włochy

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na podziwianie gwiazd, niż to, gdzie żył Galileusz? Toskańskie, błękitne za dnia niebo, nocą pełne jest gwiazd, a spora odległość od dużych aglomeracji miejskich nie zakłóca ich widoczności.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 14

OFERTY DO WŁOCH


7. Wulkan Teide, Teneryfa, Hiszpania

Daleko od świateł europejskich metropolii na wysokości ponad 2000 metrów znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Teide na Teneryfie. Warto zwiedzić z przewodnikiem same obserwatorium, ale koniecznie trzeba udać się na wycieczkę łączącą obserwację zachodu słońca i rozgwieżdżonego nieba.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 12


OFERTY DO HISZPANII


8. Pustynia Wadi Rum, Jordania

Noc na pustyni Wadi Rum to nieziemskie przeżycie, zwłaszcza że jej krajobraz przypomina ten marsjański. Warto skorzystać z noclegu w jednym z beduińskich obozów, aby zachwycić się niebem pełnym gwiazd.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 10

OFERTY DO JORDANII


9. Salar de Uyuni, Boliwia

Równie nieziemskim i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem jest obserwacja gwiazd na solnej pustyni Salar de Uyuni w Boliwii położonej na wysokości ponad 3500 m. Zamiast piasku zobaczycie tam ciągnącą się po horyzont sól tworzącą fantastyczne formacje. Na miejscu znajdziecie wiele agencji turystycznych wyspecjalizowane w wyprawach na tę pustynię.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 8

OFERTY DO AMERYKI PŁD.


10. Wulkan Mauna Kea, Hawaje, USA

Na pewno nikogo nie trzeba zbyt długo namawiać do odwiedzenia Hawajów. Dodatkowym argumentem może być Obserwatorium Astronomiczne Mauna Kea na szczycie wulkanu o wysokości 4200 m. Oprócz podziwiania rozgwieżdżonego nieba gołym okiem, odwiedzający mogą przyjrzeć się mu bardziej wnikliwie za pomocą teleskopu.

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 6

OFERTY DO USA


11. Pustynia Sahara

Sahara to największa pustynia świata, obejmująca obszar, miedzy innymi, krajów takich jak Egipt, Tunezja czy Maroko. Wypoczywając w jednym z nadmorskich kurortów skuście się na wycieczkę na pustynię z noclegiem. Niebo pełne gwiazd gwarantowane!

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 4

OFERTY DO EGIPTU


12. Rejs po Atlantyku

Otwarty ocean, ze względu na brak nieczyszczenia światłem, stwarza idealne warunki do obserwacji gwiazd. Niektóre firmy organizujące rejsy łączą je z wykładami oraz prezentacjami prowadzonymi przez astrologów. Alternatywnie można wybrać się na rejs wzdłuż norweskiego wybrzeża aż poza koło biegunowe. Jest szansa za zobaczenie zorzy polarnej!

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba! - 2


OFERTY REJSÓW


Szukasz noclegu idealnego do podziwiania gwiazd? Sprawdź nasz artykuł poniżej!

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba!

12 najlepszych miejsc na podziwianie rozgwieżdżonego nieba!