Rózne

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet

Oferta od , 29. paź. 2019 16.42

Już wkrótce wielu z nas zacznie snuć plany podróżnicze na kolejny rok. Lonely Planet co roku publikuje listę miejsc (książkę można znaleźć tutaj), które trzeba odwiedzić i już teraz możecie dowiedzieć się, co na niej się znalazło. A są tam naprawdę ciekawe kierunki! Zatem wyruszamy!


10 NAJCIEKAWSZYCH KRAJÓW DO ODWIEDZENIA W 2020 ROKU

1. BHUTAN

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 40

Bhutan plasuje się wysoko w rankingach najszczęśliwszych krajów świata - a na pewno jest na pierwszym miejscu wśród azjatyckich krajów. Położony jest we wschodnich HImalajach i graniczy z Tybetem oraz Indiami. Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale Bhutan od 1971 r. jest w NATO. Zamieszkuje go 760 000 mieszkańców i większość z nich to buddyści. Żeby go odwiedzić należy mieć zorganizowaną wycieczkę przez tamtejszy rząd. Warto jednak podjąć trud i odwiedzić ten nieznany, ale jakże ciekawy kraj.

2. ANGLIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 38

Tak, wiemy, Anglia to zaledwie część składowa Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Warto odwiedzić nie tylko znany już dobrze Londyn (i wpaść na herbatkę do królowej, obowiązkowy punkt!), ale także przepiękną krainę Lake District z górami i jeziorami. Wiecie, że Anglia liczy ponad 100 wysp? O tym miejscu na pewno warto dowiedzieć się więcej i uwzględnić go na mapie kolejnej podróży.

3. MACEDONIA PÓŁNOCNA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 36

Turyści najczęściej odwiedzają tu Skopje oraz Ochrydę położoną nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. To jednak nie wszystko, co kryje w sobie Macedonia. Są tam 3 parki narodowe oraz 33 rezerwaty, wiele jezior, kaniony czy megalityczne obserwatorium astronomiczne Kokino - podobne do znanego Stonehenge. Do Macedonii przybywa coraz więcej turystów, może w 2020 roku wybierzesz się i Ty?

4. ARUBA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 34

Wielu osobom kojarzy się z pewnością z flamingami na plaży, ale oprócz nich i białego piasku znaleźć tu można jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na Karaibach - szczególnie jeśli interesujecie się wrakami statków. Należy ona do Holendrów, więc żeby tam się wybrać nie potrzebujecie wizy! Nie pomińcie na swej trasie kolorowej stolicy Aruby - Oranjestad, znanego z architektury kolonialnej.

5. ESWATINI

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 32

Chyba nie każdy w ogóle słyszał w życiu nazwę tego afrykańskiego kraju, ale może słyszeliście nazwę Swazliand - do 2018 r. nosił bowiem tę nazwę. Jest to jedno z najmniejszych państw w Afryce. Warto odwiedzić ten kraj podczas incwali - degustacji nowych zbiorów, której obchody trwają miesiąc (w grudniu). Podczas ich trwania pojawia się sam król. W sierpniu natomiast odbywa się tu inny festiwal: Umhlanga - niezamężne dziewczęta oddają hołd Królowej Matce obdarowując ją trzciną. To zdecydowanie jednen z najbardziej oryginalnych kierunków podróży!

6. KOSTARYKA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 30

Na Kostaryce jest tyle pięknych miejsc, że ciężko wymienić je wszystkie, wymieńmy więc choć kilka szczególnych: wulkaniczny park narodowy Poás, Rezerwat Las Mglisty Monteverde (nie bez powodu nazywany mglistym!), niesamowite plaże Papagayo czy Guanacaste, Wyspa Kokosowa, wodospady i wiele parków narodowych. Z pewnością spodoba się tu każdemu, kto kocha przyrodę.

7. HOLANDIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 28

Powiedzmy sobie od razu: Amsterdam to nie wszystko. Wiecie, że jest tam miasto, gdzie nie ma w ogóle samochodów? To Giethoorn, gdzie przemieszczać można się rowerem, łódką albo pieszo. Nazywa się go także "Wenecją Holandii". W wiosce Kinderdijk znajdziecie wiatraki z XVIII wieku wpisane na listę UNESCO. W Holandii nie brakuje także pięknych plaż - na Wyspach Fryzyjskich należących częściowo do Holandii w Waddenzee znajduje się biała plaża wyglądająca niczym pustynia. A w Eindhoven znajduje się podświetlana ścieżka rowerowa przypominająca rozrzucone świetliki na drodze. Taki mały kraj, a kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc.

8. LIBERIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 26

Kolejne afrykańskie państwo na liście. Po burzliwych wydarzeniach w tym kraju wszystko zaczyna wracać do normalności i otwiera się on na turystów, którzy z pewnością pokusza się o odwiedzenie przepięknego wybrzeża przy Atlantyku. Odkryjecie tu świetne miejsca do surfingu, a w środku kraju dżunglę! Nie musicie obawiać się o komunikację - ponad połowa populacji mówi tu dobrze po angielsku. To również jeden z najczystszych krajów w Afryce - w globalnym rankingu znajduje się w pierwszej 10. najczystszych miast w ogóle.

9. MAROKO

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 24

Maroko to niezwykle barwny kraj - tętniący życiem Marakesz, pomarańczowe piaski Sahary, błękitne miasto Szafszawan, bazary z lampami Alladyna i przepięknymi dywanami, tradycyjne riady - lista jest bardzo długa, dlatego właśnie Maroko powinno znaleźć się w Waszych podróżniczych planach.

10. URUGWAJ

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 22

Ten maleńki kraj ulokowany pomiędzy Brazylią a Argentyną zachwyca różnorodnością i nie jest jeszcze dotknięty masową turystyką. Odbywa się tu najdłuższy karnawał w całej Ameryce Południowej (trwa aż 40 dni!), a na ulicach Montevideo zobaczycie tańczących tango. Bardzo popularna jest tu piłka nożna - to sport narodowy. Do tego przepiękne kolonialne miasta - Colonia del Sacramento, cudowne plaże i urugwajska przyroda sprawią, że nie będziecie chcieli wyjeżdżać z Urugwaju.


10 NAJCIEKAWSZYCH MIAST DO ODWIEDZEANIA W 2020 ROKU

1. SALZBURG, AUSTRIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 20

Salzburg to miasto kultury. Nie dość, że urodził się tutaj Mozart to jeszcze odbywa się tutaj największy festiwal muzyki i teatru w Europie - Salzburger Festspiele. To zaraz po Wiedniu jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc, nie ograniczajcie się więc tylko do austriackiej stolicy! Także w Salzburgu czekają na Was piękne pałace z ogrodami, kościoły, malownicze Stare Miasto, a niedaleko roztaczają się góry.

2. WASZYNGTON, USA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 18

Jeśli faktycznie zostaną zniesione wizy do Stanów, odwiedźcie koniecznie ich stolicę. Kto by nie chciał odwiedzić Białego Domu, Pentagonu czy Kapitolu? Wiele historii kryje w sobie Waszyngton i poznacie ją nie tylko w licznych muzeach, ale także pomnikach i miejscach upamiętniających. Nie samą historią jednak turysta żyje - zajrzyjcie też do galerii sztuki, malowniczej dzielnicy Georgetown oraz przepięknej katedry.

3. KAIR, EGIPT

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 16

Kair plasuje się na 15. miejscu pośród największych miast na świecie. Położony nad Nilem i nazywany także „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Zaczynając swoją wycieczkę po Kairze, numerem jeden na liście musi być odwiedzenie piramid w Gizie oraz oczywiście Sfinksa. Rejs po Nilu czy wizyta w jednym z meczetów to także obowiązkowe punkty. Zobaczcie też, jak tętni życiem bazar Khan el Khalili i jak targują się tamtejsi sprzedawcy. Nie będziecie się tutaj nudzić ani minuty.

4. GALWAY, IRLANDIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 14

Wiecie, że Galway zostało Europejską Stolicą Kultury na rok 2020? Nie bez powodu właśnie to irlandzkie miasto otrzymało ten zaszczyt. Festiwale i wiele wydarzeń kulturalnych odbywają się tu cały rok. UNESCO wybrało Galway jako "miasto filmów", a wcześniej nosiło miano jednego z najbardziej seksownych miast na świecie. Zetkniecie się tutaj na pewno z irlandzką kulturą - posłuchajcie ich muzyki oraz spróbujcie zatańczyć irlandzki taniec. Nie zapomnijcie także wznieść toastu piwem albo irlandzką whiskey w lokalnym pubie.

5. BONN, NIEMCY

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 12

To nie Berlin, ale była stolica RFN znalazła się na liście Lonely Planet. W Bonn urodził się Ludwig van Beethoven i nie brakuje to wielu kulturalnych atrakcji - odwiedźcie jedno z wielu muzeów, galerii sztuki czy zamek. A wiosną przeżyjecie tu najprawdziwsze hanami - Na Starym Mieście posadzone są wiśnie, które przepięknie kwitną wiosną przemieniając miasto niczym w bajce.

6. LA PAZ, BOLIWIA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 10

Nie, to nie jest stolica Boliwii (jest nią Sucre), jednak to właśnie La Paz pełni już od wielu lat jej rolę będąc siedzibą prezydenta oraz rządu. To najwyżej położona stolica świata - leży na wysokości 3650 m.n.p.m. Ma doskonale rozwinięty system kolejek linowych gwarantując tym samym niesamowite widoki na miasto podczas korzystania z tego środku transportu. To także świetne miejsce wpadowe w pobliskie góry. Nie musicie się martwić cenami, gdyż wszystko jest tu naprawdę tanie i jeszcze dobre (tak, mówimy o wyśmienitej lokalnej kuchni!).

7. KOCZIN, INDIE

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 8

Położony nad Morzem Arabskim Koczin jest jednym z najważniejszych portów Indii. Można się poczuć tutaj jak w podróży w czasie, kiedy to Holendrzy, Chińczycy, Portugalczycy oraz Brytyjczycy okupowali miasto. Rezultatem jest wyjątkowa mieszanka krajobrazu z synagogami, meczetami, średniowiecznymi domami oraz angielskimi wioskami. Do tego dochodzi historyczny Fort Koczin, artystyczne kafejki oraz hinduska architektura i sztuka. A wszystko to położone na tropikalnym wybrzeżu.

8. VANCOUVER, KANADA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 6

Niewiele jest takich miejsc na świecie, gdzie można zarówno surfować, pojeździć na nartach czy doświadczyć lasu tropikalnego. A w Vancouver i jego okolicach właśnie można spróbować tego wszystkiego. Przypływają tu także wieloryby - chcielibyście je zobaczyć na żywo? Nie tylko naturalna, ale także kulturalna strona Vancouver zachwyca odwiedzających - na Pacific Arts Markets zakupicie sztukę lokalnych artystów. Będąc w Kanadzie koniecznie też trzeba iść na mecz hokeja - w końcu to kanadyjski sport narodowy.

9. DUBAJ, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 4

Dubaj to zrealizowana futurystyczna wizja miasta. Niesamowita architektura przeplata się tu z tradycją, a tuż obok roztacza się pustynia. Pierwszym miejscem, jakie trzeba tu odwiedzić to oczywiście Burj Khalifa - najwyższy na świecie budynek. Kolejne miejsce "naj" to Palm Jumeirah - największa na świecie sztuczna wyspa - widok na nią rozciąga się z wielu drapaczy chmur i hoteli. Poza tym czeka tu wiele centrów handlowych (oczywiście największych!) i tradycyjne bazary, port, wycieczki po pustyni, parki rozrywki, świat Ferrari, muzea, plaże - nie sposób tu się nudzić!

10. DENVER, USA

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet - 2

Denver nazywa się "Miastem na Wysokości Mili" - leży dokładnie na wysokości 1609 m.n.p.m, co odpowiada 1 mili. Dlaczego warto tu przyjechać? Denver tętni życiem - odbywa się tu wiele koncertów, a do miasta ściągają także artyści innych nurtów sztuki. Również Góry Skaliste są rzut beretem od miasta - doskonałe na wędrówki, a zimą na narty i snowboard. Wiecie, że w obszarze Denver znajduje się ponad 100 browarów? Będzie czego próbować! Jeśli lubicie poruszać się rowerem, jest du doskonale rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. To naprawdę interesujące miasto i warto wpisać je na listę miejsc do odwiedzenia.


Jeśli chcecie, porównajcie te miejsca z rankingiem National Geographic na bieżący rok:

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet

20 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku! Nowy ranking Lonely Planet