Rózne

Ambitne plany Arabii Saudyjskiej: miliony turystów i rajskie kurorty na dziewiczych wyspach

Oferta od , 28. gru. 2020 15.52

Arabia Saudyjska - naftowe pustynne mocarstwo, które od niewiele ponad roku (września 2019) zaczęło w ogóle wydawać obcokrajowcom wizy turystyczne. Teraz bliskowschodni kraj snuje ogromne i luksusowe (bo jakżeby inaczej?) turystyczne plany. Przypomnimy tylko, że Arabia Saudyjska ma średnią temperaturę 32 stopnie i 360 dni słonecznych w roku!

Arabia Saudyjska chce uniezależnić swoją gospodarki od ropy naftowej i zaprezentowała ogromny projekt: przeznaczy ponad 150 km nietkniętego wybrzeża Morza Czerwonego na stworzenie gigantycznego kurortu. Red Sea Project ma objąć swoim zasięgiem 28,000 km², 90 dziewiczych wysp, plaże, góry i uśpione wulkany. Turyści będą mogli plażować, nurkować, odwiedzać rezerwaty przyrody i oglądać zabytki. Co istotne - projekt ma podlegać nieco innym prawom, niż surowe regulacje panujące w konserwatywnym kraju.

Ambitne plany Arabii Saudyjskiej: miliony turystów i rajskie kurorty na dziewiczych wyspach - 2

Królestwo, będące silnie zdominowane przez ortodoksyjny sunnicki islam, zabrania spożywania alkoholu, nakłada surowe nakazy w zakresie noszonej (zwłaszcza przez kobiety) odzieży i mocno reguluje zakres dozwolonych interakcji między kobietami i mężczyznami. O panujących zasadach przeczytacie chociażby na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli projekt "wypali" - będzie to wielkie wsparcie dla branży turystycznej Arabii Saudyjskiej, która póki co bazuje głównie na milionach pielgrzymów odwiedzających sanktuarium w Mekce. Kraj liczy nawet na 1 milion odwiedzających rocznie do chwili zakończenia projektu w 2030 roku. Projekt ma też zapewnić 70 000 nowych miejsc pracy. Padają też wielkie słowa o wielkie konkurencji dla Malediwów, a nawet "Malediwach PLUS".

Podania online o wizy można składać na stronach https://visa.mofa.gov.sa/ oraz https://scth.gov.sa/en/. Wizę można też uzyskać po przylocie na lotnisku w Arabii Saudyjskiej, zaleca się jednak uzyskać ją jeszcze przed wylotem.


Czytaj też:

Ambitne plany Arabii Saudyjskiej: miliony turystów i rajskie kurorty na dziewiczych wyspach

Ambitne plany Arabii Saudyjskiej: miliony turystów i rajskie kurorty na dziewiczych wyspach