Rózne

Astronauci radzą, jak sobie radzić z odosobnieniem podczas kwarantanny

Oferta od , 13. kwi. 2020 17.20

Epidemia koronawirusa zdecydowanie zmieniła nasze codzienne życie. Wielu z nas ma trudności z dostosowaniem się do nakazu #ZostańwDomu jako ograniczenia naszej wolności. Są jednak tacy, dla których takie warunki to codzienność - to przebywający w kosmosie astronauci.

Kosmiczne rady na ziemskie problemy zapewniła nam Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w ramach #SpaceConnectsUs - internetowego spotkania z astronautami, naukowcami i innymi gośćmi z całego świata.


CZEGO MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ OD ASTRONAUTÓW?

Program może nam pomóc w zrozumieniu mechanizmów tzw. dystansowania społecznego i "cieszenia się podczas izolacji z tego, co daje nauka i nasza planeta oraz marzenia o niebie nad nami". Eksperci dzielą się swoimi doświadczeniami w przezwyciężaniu stresu i w radzeniu sobie w sytuacjach ekstremalnych, odpowiadają też na pytania.

Astronautom podczas misji kosmicznej zagraża przykładowo klaustrofobia. Specjaliści opowiedzieli, jak sobie z zagrożeniem nią radzą przebywając na stacji kosmicznej przez nawet kilka miesięcy, udzielili praktycznych porad na rozładowanie napięcia w rodzinie czy wśród współlokatorów przebywających przymusowo razem w mieszkaniu podczas kwarantanny.

Spotkanie składało się z kilku bloków w różnych językach. Cały program trwał ponad 6 godzin, my jednak proponujemy głównie część anglojęzyczną, gdzie astronauci odpowiadają na pytania. Poniżej zaznaczyliśmy Wam początek bloku w języku angielskim. Możecie oczywiście przewinąć audycję i obejrzeć ją od samego początku.


OGLĄDAJ ANGIELSKI BLOK:

Ciekawostka dla fanów serialu "Teoria Wielkiego Podrywu" ("The Big Bang Theory") - programie weźmie udział m.in. Mayim Bialik grająca rolę Amy Farrah Fowler. W realnym życiu aktorka jest również doktorem neurobiologii.

Wypowiedź Mayim Bialik:Szukacie sposobów na spędzenie czasu w domu?

Oto nasze sposoby!


Astronauci radzą, jak sobie radzić z odosobnieniem podczas kwarantanny