Rózne

Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność!

Oferta od , 25. wrz. 2019 11.20

AKTUALIZACJA 25.09

Neckerman Polska złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Jest to pokłosiem bankructwa brytyjskiej firmy-matki Thomas Cook. Biuro zawiesiło w środę wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych.

"Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą."

Całość oświadczenia dostępna TUTAJ.

Poza krajem przebywa obecnie około 3,5 tysiąca turystów korzystających z usług Neckermann Polska.

Wszyscy klienci biura mogą zgłaszać się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) w celu zaspokojenia swoich roszczeń.

Dane kontaktowe:

- dla osób przebywających poza granicami kraju została uruchomiona 24 godzinna infolinia: +48 22 522 29 00

- dla osób, które miały wylecieć i dokonały pełnej płatności lub przedpłaty za wyjazd: została uruchomiona infolinia do zgłaszania roszczeń działającą w godzinach 8:00‐16:00: +48 22 563 11 00

adres mailowy: [email protected]

----------

AKTUALIZACJA

Neckermann Polska wydał kolejne oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

„Sytuacja w większości destynacji wakacyjnych, w których przebywają Klienci Neckermann Polska nabrała nowej dynamiki. Komplikacji uległa sytuacja w niektórych hotelach, na lotniskach, firmach transportowych i miejscowościach wakacyjnych, spowodowana koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC. Ta sytuacja ma obecnie wpływ na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska”.

Rezerwacje w biurze Neckermann Polska zostają zawieszone na 48h, wstrzymane są także loty 24 oraz 25.09 na Zakynthos oraz Majorkę.

Całość oświadczenia TUTAJ.

------------

W poniedziałek 23 września 2019 z powodu wielkiego zadłużenia upadłość ogłosiła brytyjska firma Thomas Cook - jedno z najstarszych i największych na świecie biur podróży istniejące już od 1841 roku. To smutny dzień w historii zorganizowanej turystyki. Jako jedną z przyczyn bankructwa wymienia się m.in. niepewność związaną z Brexit.

Brzmi to dla Was jednak niezbyt istotnie? Pamiętajcie, że biuro podróży Neckermann Polska jest częścią firmy Thomas Cook.


Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność! - 6


W Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim powołano zespół kryzysowy gotowy pomagać w tej trudnej sytuacji. Zespół pozostaje w kontakcie z Neckermannem i trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o sytuację polskich turystów. Na wakacjach z Neckermann PL na całym świecie jest obecnie ok. 2 tys. Polaków. Warto zauważyć, że wszyscy mają opłacone loty powrotne do kraju.

W tarapatach znaleźli się natomiast polscy turyści, którzy wykupili wczasy w niemieckim Neckermannie. Firma wstrzymała sprzedaż i poinformowała, że na wykupione już wcześniej wczasy urlopowicze już nie polecą.

Neckermann Polska również wstrzymał sprzedaż wycieczek zarówno przez agentów, jak i własną stronę internetową. Czy i jemu grozi bankructwo? Zdania ekspertów w tej sprawie są podzielone.

Usłyszeliśmy właśnie, że turyści Neckermanna będą dopłacać za wycieczki, wyjazdy niektórych zostały natomiast zupełnie odwołane. Przykładowo jeden z turystów podróżujących właśnie z Neckermannem po Hiszpanii twierdzi, że hotel, w którym przebywał zażądał opuszczenia go albo uiszczenia opłaty za cały pobyt.

Samo biuro natomiast twierdzi, że... jest inaczej i (polska) firma działa normalnie. I właśnie tę wersję potwierdzają też właściciele biur podróży współpracujących z Neckermann Polska. Informują też, że rezerwacji owszem, nie można dokonywać, ale urlopowicze będący obecnie na wakacjach bez problemów i terminowo wrócą do Polski. Biuro twierdzi, że jego sytuacja finansowa jest stabilna, a zobowiązania są na bieżąco realizowane.


Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność! - 4


Faktem jest, że Neckermann Polska jest spółką odrębną od Thomasa Cooka, działa oddzielnie i upadek Thomasa Cooka nie powinien mieć wpływu na jej działalność.

Polska Izba Turystyki informuje, że nic nie wskazuje na to, by jacykolwiek polscy turyści korzystali bezpośrednio z usług brytyjskiego biura Thomas Cook.

W Wielkiej Brytanii natomiast trwa obecnie wielka akcja repatriacji (ściągania do kraju) klientów samego Thomasa Cooka. Brytyjski rząd wyczarterował kilkadziesiąt samolotów, co ciekawe - stając się tymczasowo jednym z największych przewoźników w tym kraju. Poza granicami znajduje się ok. 150 tys. brytyjskich turystów, sprowadzenie ich do kraju będzie kosztować szacunkowo ok. 600 mln funtów.

Warto też wiedzieć, że należąca do grupy Thomas Cook niemiecka linia lotnicza Condor złożyła wniosek o pożyczkę pomostową do rządu Niemiec.


Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność! - 2


Na koniec jednak pozytywna wiadomość:

W poniedziałkowym oświadczeniu zarządu Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o. przeczytamy: W związku z ogłoszoną w dniu dzisiejszym upadłością brytyjskiej Spółki Thomas Cook PLC oraz licznymi pojawiającymi się w mediach informacjami i spekulacjami informuję, że: Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o., jako odrębna Spółka polskiego prawa handlowego, prowadzi dalej normalną, codzienną, operacyjną działalność. Wszyscy polscy klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem.

Z całego serca życzymy firmie Neckermann Polska dalszych sukcesów i wysyłania kolejnych polskich urlopowiczów na wymarzone wakacje w każdym zakątku świata!
CZYTAJ TEŻ:

Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność!

Bankructwo biura podróży Thomas Cook - Neckermann Polska zawiesza działalność!