Rózne

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji

Oferta od , 31. mar. 2020 10.11

Andaluzja znana jest bardziej z takich miast jak Cordoba, Granada czy Sewilla. Będąc jednak w tej części Hiszpanii, trzeba koniecznie zobaczyć białe wioski ukryte w górach. Rozsiane w wielu miejscach tworzą biały bajkowy krajobraz. Wybierzcie się z nami do najpiękniejszych Pueblos Blancos.

1. Ronda

Ronda jest położona skraju wąwozu El Tajo, przylegając do jego krawędzi. Dwie części miasta są połączone mostem Puento Nuevo przecinający wąwóz na wysokości 98 m.n.p.m. Dwie dzielnice miasta to Ciudad, czyli część arabskiej i Mercadillo - nowsza powstała po rekonkwiście. W Rondzie znajdziecie również znaną z walki byków Plaza de Torros, która była opisywana kilkukrotnie przez Hemingwaya w kilku jego książkach.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 20

2. Setenil de las Bodegas

Niesamowite miasto dosłownie wrośnięte w skały. Zabudowy osadzone są w skalnym wąwozie rzeki Rio Trejo, a mieszkańcy śpią pod skałami ważącymi wiele ton! Miasto powstało na gruzach twierdzy mauretańskiej i wytwarzano w nim wino. Nazwa miasta przypomina o tym - po hiszpańskim słowie "bodegas" - piwnicach na wino.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 18

3. Arcos de la Frontera

W tej wiosce rozpoczyna się szlak białych wiosek. Arcos de la Frontera połóżona jest na klifie przy rzece Rio Guadalete. W wiosce znajdują się piękne fortyfikacje i dwa charakterystyczne kościoły. Charakterystyczne dla tego miejsca jest jego kuchnia oraz festiwal odbywający się na Wielkanoc.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 16

4. Grazalema

Grazalema połóżona jest wśród malowniczych gór i na terenie Parku Narodowego Andaluzji. Jej mieszkańcy - ze względu na górskie położenie wioski, zajmują się przede wszystkim hodowlą owiec, rolnictwem oraz turystyką. Grazalema to dobry punkt wypadowy w góry, jak również wspaniałe miejsce na spacery wśród jej uliczek oraz pięknych miejsc widokowych.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 14

5. Vejer de la Frontera

Jest to klasyczna biała wioska i jedna z najpiękniejszych. Założona na wzgórzu, położona zaledwie kilka kilometrów od morza - co pozwala na niesamowite widoki wprost na wybrzeże. Wiele jej budynków przypomina o czasach kultury mauretańskiej. Doskonały przykład przenikania się kultury arabskiej i andaluzyjskiej.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 12

6. Zahara de la Sierra

To, z czego najbardziej słynie Zahara de la Sierra, to jej wielkanocny festiwal, podczas którego miasto zachwyca przepięknymi dekoracjami i przyciąga wielu turystów. Innym dobrym czasem na odwiedzenie tego miasteczka jest wiosna, kiedy pola zakwitają najróżniejszymi kwiatami.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 10

7. Casares

Casares to kolejna wioska położona na wzgórzu i pamiętająca czasy Maurów. Jej centralny punkt to średniowieczny zamek. Nazywana jest "wiszącą wioską" ze względu na górzyste położenie i wąskie, wijące się uliczki. Tradycyjne danie w tej części Hiszpanii to koza - morcilla de cabrito czy gazpacho casareño oraz kozi ser.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 8

8. Frigiliana

Malownicze wąskie uliczki i ukryte wśród nich restauracje i sklepy wręcz zapraszają na spacer przez Frigilianę. Charakterystyczny styl, który ukształtował jej wygląd, wioska zawdzięcza dzięki ludności muzułmańskiej mieszkającej tam w czasach rekonkwisty. Będąc tam, nie zapomnijcie spróbować znanego syropu - miel de caña, produkowanego z trzciny cukrowej.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 6

9. Mijas

Położona w sercu Costa del Sol, Mijas to typowa andaluzyjska biała wioska. Z jej wzgórza roztacza się piękny widok na morze. Najbardziej znane są "burro taxis" widoczne na każdym rogu. To po prostu taksówki zaprzężone osiołkami. Polecamy noclegi z widokiem na morze, gdyż zachody słońca w Mijas są niezapomnianym przeżyciem.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 4

10. Comares

Comares nazywane jest często "balkonem Costa del Sol" ze względu na malowniczy widok roztaczający się z tej wioski. Oprócz charakterystycznych wąskich uliczek, można podziwiać tu ruiny fortecy czy podziemny rezerwat. Comares możecie posłuchać "verdiales" - typowej muzyki z Malagi. Spróbujcie też koniecznie tamtejszego wina, migdałów i olejów oliwkowych, z których to miejsce słynie.

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji - 2

Białych wiosek jest jeszcze więcej i warto wybrać się choć do kilku z nich. A może Wy byliście już w którejś pueblos blancos i chcecie się podzielić wrażeniami?


Na świecie jest jeszcze wiele miejsc w różnych kolorach. Czy poznaliście już ulice parasoli? W tym artykule powiemy Wam, gdzie je znaleźć:

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji

Białe wioski - najpiękniejsze miejsca Andaluzji