Rózne

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek

Oferta od , 26. lip. 2019 9.30

Bośnia i Hercegowina to zielona kraina, gdzie natura tworzy zjawiskowe spektakle. Historyczne budowle rozsiane po całym kraju zdobią górskie krajobrazy jak małe klejnoty, tworząc miejsca unikatowe, baśniowe, niczym z dawnych opowieści o księżniczkach i sułtanach. Stawiacie na aktywny wypoczynek? Warunki naturalne kraju stwarzają doskonałe warunki do górskich wędrówek, spływów kajakowych lub raftingu na wartkich wodach ponad dwustu rzek! Podobieństwo języka oraz swojskość postkomunistycznego krajobrazu sprawią natomiast, że od pierwszej chwili poczujecie się tam jak u siebie.

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek - 10

Jezioro Orlovačko

Do Bośni i Hercegowiny, a w zasadzie Hercegowiny, trafiamy zazwyczaj przy okazji wakacji w Chorwacji. Bliskość atrakcji Mostaru i okolic zachęca do jednodniowych wizyt. Chcecie podejrzeć jak naprawdę żyją mieszkańcy tego kraju? Wpadnijcie do jednego z największych miast – Sarajewa lub Banja Luki. W ich krajobrazie, otoczonym zielonymi wzgórzami, uwagę zwracają ortodoksyjne kościoły oraz kameralne meczety o strzelistych wieżach, przypominające o zróżnicowaniu religijnym i etnicznym kraju.

Banja Luka — co zobaczyć i gdzie zjeść

Banja Luka, położona malowniczo w dolinie rwącej rzeki Vrbas, uznawana jest za stolicę Republiki Serbskiej. Jak na stolicę przystało, choć liczy niecałe 250 tysięcy mieszkańców, tętni życiem. W ciepłe wieczory ulice rozbrzmiewają muzyką, a ogródki licznych barów, restauracji i pubów wypełniają się ludźmi. Polecamy Cafe Gatto z ogródkiem nad samą rzeką i muzyką na żywo, K.S.E.T z dużym parkietem, gdzie można potańczyć na świeżym powietrzu oraz przestronny Bar Jelen. Wielbicielom piwa kraftowego spodoba się bar Illyricum znajdujący się w podziemiach głównego placu miasta — Placu Krajine. Na kolację polecamy przytulną restaurację Roštiljnica A&D serwującą lokalne dania. W menu znajdziecie głównie grillowane mięso, w tym oczywiście ćevapčići, bardzo smaczne i w przystępnych cenach. Wolicie posiłek nad orzeźwiającymi wodami rzeki Vrbas? Wybierzcie położoną na statku restaurację… Vrbas. Najbardziej wymagającym polecamy elegancką restaurację Kazamat, znajdującą się w zaadaptowanej na ten cel części średniowiecznej twierdzy. Wasz podróżniczy budżet jest nieco ograniczony? Zaopatrzcie się w sklepie i podobnie jak miejscowi, urządźcie sobie romantyczny piknik na murach twierdzy Tvrđava Kastel przy relaksującym szumie rzeki. Bardzo polecamy!

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek - 8

Twierdza w Banja Luce

Wejdźcie też koniecznie do wnętrza prawosławnego Kościoła Chrystusa Zbawiciela, którego złote kopuły połyskują w słońcu w środku pełnego gwaru i codziennej krzątaniny placu. To tak jakby z centrum miasta przenieść się do innego, mistycznego wymiaru przepełnionego nabożnym śpiewem. Innym razem przysiądźcie w orientalnym, pełnym róż ogrodzie odbudowanego meczetu Ferhadija i odpocznijcie przy fontannie.

Banja Luka i okolice oferują rozmaite formy aktywnego wypoczynku dla całej rodziny – wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, canyoning czy rafting, także dla początkujących. Tutaj znajdziecie listę agencji rekomendowanych przez oficjalną stronę turystyczną Banja Luki, które organizują takie formy wypoczynku. Rezerwacji warto dokonać online, jeszcze przed przyjazdem.

Inną propozycją na aktywny wypoczynek pośród natury jest spacer po wzgórzach tzw. strefy rekreacyjnej — zalesionego obszaru położonego nieco za miastem. Po drodze możecie odpocząć w restauracji Novak nazwanej na cześć słynnego serbskiego tenisisty. Jeżeli odwiedzicie Banja Lukę latem, po drodze skuście się na kąpiel w rzece na przeznaczonej do tego celu plaży. Możecie wybrać się też na niezbyt wyczerpujący spacer na szczyt wzgórza Banj Brdo, gdzie znajduje się pomnik poległych żołnierzy Krajiny, zdobyć któreś z innych wzgórz lub skorzystać z dwustukilometrowej sieci ścieżek rowerowych.

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek - 6

Młyny wodne w Jajce

Kierując się na południe kraju w stronę Mostaru nie możecie ominąć niezwykle malowniczej miejscowości o zabawnie dla nas brzmiącej nazwie - Jajce. Już z daleka uwagę przyciągają ruiny średniowiecznej fortecy jakby zawieszone nad miasteczkiem na szczycie góry oraz ponad dwudziestometrowy wodospad.

Atrakcje i smutna historia Mostaru

Mostar - miasto w Bośni i Hercegowinie, które w czasie wojny bałkańskiej ucierpiało najbardziej, jest obecnie bodaj najchętniej odwiedzanym przez turystów z całego świata. Jego starówka wraz ze spektakularnym Starym Mostem, oryginalnie wzniesione w średniowieczu przez Turków osmańskich w głębokiej dolinie rzeki Neretwy, zostało starannie odbudowane i wpisane na listę UNESCO. Przejdźcie się po wyszlifowanych, szaro-białych kamieniach deptaków i wąskich uliczek zatłoczonych sklepami z pamiątkami w stylu tureckich bazarów. Podziwiajcie zachód słońca za Starego Mostu, kiedy woda Neretwy, wijącej się pośród bujnej zieleni, zmienia na chwilę kolor na purpurowy. Spójrzcie na Stary Most w całej okazałości z perspektywy mostu Lučkiego. Potem przysiądźcie w różanym ogrodzie Caffe Bar Fratello. Nie przepadacie za tłumami? Polecamy spacer po starym mieście o świcie lub późnym wieczorem, kiedy można zasłuchać się w szumie rzeki.

Przechadzając się po Starym Moście za dnia traficie niekiedy na młodych ludzi zbierających pieniądze w zamian, za które oferują skończyć z 20 metrów w toń rzeki. Bez obaw. To członkowie lokalnego klubu nurkowego, którzy są do tego odpowiednio przygotowani. Cieszcie się tym spektakularnym przedstawieniem, ale sami nie próbujcie!

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek - 4

Stary Most w Mostarze

Kolację zjedzcie na starym mieście nad nurtem Neretwy w polecanej przez miejscowych restauracji Hindin Han lub Sadrvan. W tej drugiej przywita Was obsługa w tradycyjnych bośniackich strojach. Potem wpadnijcie na piwo do Black Dog Pub, którego goście latem siadają beztrosko na brukowanych uliczkach i mostach słuchając muzyki na żywo. Lubicie miejsca nietypowe? Wybierzcie się do baru Coco Loco. Jego ogródek z fantazyjnymi muralami znajduje się w cieniu mrocznego szkieletu dawnego Banku Jugosławii, zwanego niegdyś Szklanym Bankiem, a potem Wieżą Snajperów.

Jeśli interesujecie się historią wróćcie za dnia na ulicę Bulevar, która stanowiła w czasie wojny bałkańskiej linię frontu. Do dziś stoją tam ruiny budynków podziurawionych kulami. Teraz po ponad dwudziestu latach w ich wnętrzach rosną drzewa wysuwając gałęzie przez otwory o nieregularnych kształtach, które niegdyś były oknami. Niesamowitego i niewątpliwie smutnego wrażenia dopełniają sugestywne murale.

Perełki Hercegowiny

Najlepszym sposobem na odkrywanie atrakcji historycznej krainy Hercegowiny jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem. Polecamy Agencję Mostar Travel posiadającą rewelacyjne i zdecydowanie zasłużone recenzje na TripAdvisor. Na stronie agencji znajdziecie szeroką ofertę wycieczek obejmujących zwiedzanie największych atrakcji regionu — miejscowości Blagaj, Počitelj czy wodospadów Kravice. Piękno Hercegowiny możecie też odkrywać w czasie zorganizowanych wypraw trekkingowych na szczyty takie jak Čvrsnica czy Prenj, spływów kajakowych oraz raftingowych. Jeżeli wolicie samotne wędrówki, wjedźcie na wzgórze Hum zwieńczone krzyżem, zaznaczającym obecność katolików na tym terenie.

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek - 2

Dom Derwisza w Blagaj

Blagaj to miejsce, gdzie z jaskini u podnóża gigantycznej skały wypływa krystaliczne czysta i zimna jak lód rzeka Buna z kojąco szumiącym wodospadem. Skała góruje nad rzeką i ślicznym muzułmańskim klasztorem (Dom Derwisza) stylizowanym na tradycyjny bośniacki dom. Na posiłek zapraszają restauracje położone w sąsiedztwie klasztoru. Inną opcją jest równie pięknie położona nad samą rzeką, ale nieco na uboczu, restauracja Most. Ceny są bardzo przystępne i można zamówić rybę wyciąganą prosto z lodowatej, górskiej rzeki.

Równie zimna i szmaragdowa jest woda wodospadów Kravice. Wystarczy się do nich zbliżyć, aby poczuć przyjemnie chłodną bryzę, która latem przynosi wytchnienie od śródziemnomorskiego klimatu. Można przysiąść na brzegu i podziwiać widoki, ale namawiamy, aby odważyć się na kąpiel. Woda jest, co prawda, lodowata, ale odświeża na bardzo długo.

Kolejną perełką regionu jest wioska Počitelj z ruinami twierdzy na szczycie i starannie odbudowanymi, pośród kwiatów i zieleni, zabytkowymi domami. Na wąskich kamiennych schodach osady wiodących do twierdzy napotkacie straganiki z pamiątkami. Zakupić będziecie mogli również świeżo wyciskany sok z owoców granatu, których piękne, intensywnie czerwone kwiaty zdobią cały kraj.

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek

Wodospady Kravice

Podróżując po Bośni nie da się uniknąć mrocznej karty historii, jaką jest wojna bałkańska z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. Jej ofiarom i bohaterom nie postawiono pomników, bo podziały i wrogość między trzema grupami etnicznymi żyjącymi obok siebie, ciągle dalekie są od pójścia w niepamięć. W miastach takich jak Sarajewo, Mostar czy Banja Luka nie ma praktycznie, podobnie jak w Warszawie, autentycznych zabytków. Ich rekonstrukcje cieszą jednak oko i pokazują, że życie toczy się dalej. Młodzi Bośniacy chcą pozytywnie patrzeć w przyszłość. Cieszą się, że ich kraj, choć ciągle nieco przyćmiony przez sąsiednią Chorwację, jest coraz chętniej odwiedzany przez zagranicznych turystów. Bośnia i Hercegowina, pomimo tragicznej historii, lśni coraz jaśniej, jak nieoszlifowany jeszcze diament, naturalnym pięknem. Teraz jest najlepszy czas, aby ją odwiedzić!


OFERTY DO BOŚNI I HERCEGOWINY


Nie chcecie przegapić najświeższych ofert do Bośni i Hercegowiny? Pobierzcie naszą aplikację i bądźcie zawsze na bieżąco.

JAK POBRAĆ APLIKACJĘ?

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek