Rózne

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów

Oferta od , 25. gru. 2020 11.37

Boże Narodzenie to dla wielu najpiękniejszy czas w roku. Nie licząc oczywiście urlopu! Poznajcie tradycje bożonarodzeniowe z innych krajów, niektóre mogą Was naprawdę zadziwić.


Islandia, The Yule Lads

Yule Lads to islandzka wersja Świętego Mikołaja, a właściwie 13 wersji. Przez 13 nocy poprzedzających Wigilię (od 12. do 24. grudnia) odwiedzają oni dzieci i przynoszą im prezenty. Niegrzeczne dzieci otrzymują od nich zgniłe ziemniaki. :) Każdy z Yule Lads ma inne imię i wszyscy lubią płatać figle - stąd też wzięły się ich imiona, np. Giljagaur lubi podkradać mleko, Ketkrókur nie pogardzi mięsem, a Hurðaskellir chętnie trzaska drzwiami, szczególnie w nocy!


Wenezuela, Jazda na rolkach

Jeśli w święta będziecie kiedyś w Caracas, możecie zauważyć dość niecodzienny widok. Tam, jak w wielu krajach, każdy udaje się do kościoła, ale tylko tam na rolkach! W tym czasie nawet zamyka się ulice, żeby można było bezpiecznie dotrzeć na nich na mszę. A później w domu już można spokojnie zjeść kolację z "tamales" - czyli wrapy z mięsem.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 12


Filipiny, Festiwal Wielkich Latarnii (Ligligan Parul Sampernandu)

Co roku w sobotę przed Wigilię odbywa się Festiwal Wielkich Latarnii w mieście San Fernando i bierze w nim udział 11 wiosek - każda chce stworzyć najbardziej wyszukaną latarnię. Na początku latarnie budowano z papieru i oświetlano świeczkami. Dzisiaj tworzy się je z różnych materiałów i niektóre osiągają wielkość nawet do 6 metrów! Oświecane elektrycznymi żarówkami mienią się wieloma kolorami i wzorami.

A post shared by Sef Pineda (@sefilicious) on


Waszyngton, USA, Chanuka

To żydowskie święto najhuczniej obchodzone jest w Waszyngtonie. Ogromny 9-metrowy świecznik - chanukija - stoi wtedy przez osiem dni i nocy poprzedzających Chanukę przed Białym Domem. Oprócz samego uroczystego zapalenia chanukiji o godzinie 16 jest wiele innych aktywności dla dzieci oraz przemowy. Wśród Żydów aszkenazyjskich dzieci obdarowuje się drobnymi monetami za pilne studiowanie Tory, z czasem także prezenty, w społecznościach amerykańskich Żydów zamiast prezentów otrzymuje się pieniądze. W Izraelu podczas Chanuki dorośli grają w karty, a dzieci bawią się drejdlem - bączkiem.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 10


Szwecja, Gävlebocken

W miejscowości Gävle już od 1966 roku buduje się na Placu Zamkowym ogromnego kozła ze słomy. Wznosi się go podczas pierwszych dwóch dni adwetu. Obecnie to największy na świecie kozioł ze słomy. Wielokrotnie próbowano go podpalić i udało się to już 29 razy. Jeśli chcecie, kozła można obserwować tutaj, łącząc się ze stroną miasta i kamerą skierowaną prosto na niego.

A post shared by Gävlebocken (@gavlebocken) on


Kolumbia, Dzień Małych Świeczek (Día de las Velitas)

W nocy z 7. na 8. grudnia, kiedy oficjalnie zaczyna się sezon bożonarodzeniowy, przygotowuje się świeczki i papierowe latarnie oraz dekoruje nimi parapety, balkony, ulice, place i wiele innych miejsc dla uczczenia Marii Dziewicy i niepokalanego poczęcia. W tym czasie miasta stroją się i próbują rywalizować ze sobą, które z nich wygląda najpiękniej. Szczególnie warto odwiedzić wtedy miasto Quimbaya, które ponoć szczególnie się wyróżnia.

A post shared by Popayán CO (@popayanco) on


Etiopia, Ganna i Timkat

W Etiopii Boże Narodzenie świętuje się 7. stycznia. W etiopskim kościele ortodoksyjnym narodziny Jezusa nazywają się Ganna. W ten dzień rodziny udają się do kościoła ubrani na biało. Ten tradycyjny strój - shamma - z białego materiału owija się dookoła ciała, a jego końce ozdobione są kolorowymi paskami. 19. stycznia Etiopczycy świętują Timkat, chrzest Jezusa.

A post shared by gazzambo (@gazzambogallery) on


Kanada, Toronto, Kawalkada świateł (Cavalcade of Lights)

Sezon świąteczny zaczyna się w Toronto właśnie kawalkadą świateł. Główny plac oraz choinka świąteczna mienią się milionami świateł od końca listopada aż do godziny 23 w Nowy Rok. Oprócz tego planowane są co roku pokazy z fajerwerkami, koncerty, jazda na lodzie i wiele innych atrakcji.Austria, Krampus

Krampus to odpowiednik Świętego Mikołaja, a w zasadzie jego "ciemna" strona. Ten demon straszy dzieci, ale tylko te, które były niegrzeczne, oraz pakuje je do swojego wora! Grzeczne dzieci nie mają się czego obawiać, do nich na pewno przyjdzie Św. Mikołaj.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 8


Estonia, Sauna

W Wigilię Bożego Narodzenia każda estońska rodzina udaje się nie gdzie indziej jak do... sauny! Tą tradycję powtarza się również w Nowy Rok oraz w czasie przesilenia letniego.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 6


Gwatamala, Wielkie sprzątanie

Przed świętami każdy Gwatemalczyk zamiata swój dom. Każdemu sąsiedztwu uzbiera się stos brudu i na jego czubku usadza się symbol diabła, by potem cały stos spalić. Ma to przynieść szczęście na nadchodzący rok.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 4


Czechy, Rzucanie butem

Co roku niezamężne kobiety ustawiają się tyłem do drzwi i rzucają w jego kierunku but. Jeśli czubek buta podczas lądowania wskazuje w kierunku drzwi, wtedy panna może oczekiwać wyjścia za mąż w nadchodzącym roku.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów - 2


Portugalia, Consoda

To tradycyjne święto w Portugalii obchodzone jest o poranku Bożego Narodzenia. To czas, kiedy rodziny wspominają zmarłych, którzy niedawno odeszli. Przy stole przygotowuje się specjalne wolne miejsce lub miejsca właśnie dla zmarłych. Duszom daje się prezenty z jedzenia z nadzieją na lepszą przyszłość.

Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów


Ukraina, Pajęczyna

Choinka na Ukraine oprócz tradycyjnych bombek jest również dekorowana ozdobami przypominającymi pajęczynę. Według jednej z legend, pewna biedna kobieta nie miała czym udekorować swojej choinki, jednak gdy obudziła się pierwszego dnia Bożego Narodzenia, zobaczyła, że jej drzewko jest pięknie przystrojone mieniącą się w świetle pajęczyną.


Boże Narodzenie dookoła świata! Tradycje z różnych krajów