Rózne

Poznaj najbardziej odizolowaną wyspę świata!

Oferta od , 21. mar. 2021 20.59

Marzycie o miejscu z dala od wszystkiego? Mamy dla Was wyspę, na którą trzeba płynąć 7 dni i mieszka na niej zaledwie 266 osób. Poznajcie Tristan da Cunha - najbardziej odosobnioną wyspę świata.

Poznaj najbardziej odizolowaną wyspę świata! - 4

(By NASA - http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=80456, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24798922)

Tristan da Cunha to archipelag sześciu wysp na Oceanie Atlantyckim. Główna wyspa o tej samej nazwie jest jedną z najbardziej odosobnionych wysp na świecie. Najbliżej położona jest Wyspa Świętej Heleny - 2420 km na północ oraz Kapsztad - 2800 km na wschód. Do Rio jest niewiele dalej - 3360 km. Statki odwiedzają wyspę niezwykle rzadko - statek towarowo-pasażerski RMS St Helena przypływa zaledwie raz w roku, zazwyczaj w styczniu. Kutry rybackie przywożące towary i pocztę odwiedzają wyspę sześć razy w roku. Raz w roku zawija do portu także południowoafrykański antarktyczny statek badawczy Agulhas.

Poznaj najbardziej odizolowaną wyspę świata! - 2

Na wyspie mieszka 266 osób - każdy z nich nosi jedno z siedmiu nazwisk, które tam występują. Ciekawostką jest zawieranie małżeństw pomiędzy dość blisko spokrewnionymi osobami - tak niewielka liczba mieszkańców dość ogranicza wybór małżonka. Mieszkańcy wyspy posługują się językiem angielskim. Niemal każdy mieszkaniec zatrudniany jest przez lokalne władze - przez co nie ma tu praktycznie bezrobocia. Niestety życie towarzyskie jest dość ograniczone i notuje się tu wysokie spożycie alkoholu (ok. 1 litr whisky na osobę na tydzień).

Chcielibyście się tam kiedyś wybrać?


Skoro jesteśmy w temacie "naj" - poznajcie najdłuższy na świecie wiszący most!

Poznaj najbardziej odizolowaną wyspę świata!


Poznaj najbardziej odizolowaną wyspę świata!