Rózne

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata

Oferta od , 6. kwi. 2020 9.55

Jedzenie to jedna z największych życiowych przyjemności. Pięknie również uzupełnia podróże, gdyż dzięki tradycyjnym potrawom poznajemy lepiej kultury, które odwiedzamy. Zabieramy Was zatem w podróż dookoła świata, gdzie zajrzymy do garnka wielu narodom.


Zaczynamy od japońskiej potrawy - SUSHI. Składa się na nią gotowany ryż zaprawiony octem ryżowy i wiele dodatków: owoce morza, ryby, warzywa, tofu i co jeszcze tylko szefowi kuchni przyjdzie do głowy. Może sami próbowaliście zrobić sushi w domu?

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 22


CHACZAPURI to gruziński placek zapiekany z serem. Występują trzy rodzaje chaczapuri, nasz ulubiony to zdecydowanie wersja z jajkiem!

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 20


Na pewno wielu z Was było już w Tajlandii i spróbowało tamtejszej potrawy: PAD THAï. To smażony ryżowy makaron, najczęściej serwowany na lokalnych marketach. Dodatkami są najczęściej krewetki, kurczak, tofu, jajko i warzywa. Uwielbiamy!

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 18


Kto był w Maroku z pewnością spróbował potrawy TAŻIN i FALAFELA. Tażin to nie tylko naczynie, ale również potrawa, może być z mięsem albo w wersji wegetariańskiej. Falafel występuje na całym Bliskim Wschodzie i są to smażone kulki lub kotleciki z ciecierzycy bądź bobu z przyprawami. Podawane często z TAHINĄ, paście na bazie nasion sezamu.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 16


Jeśli macie ochotę odkryć Indie, musicie spróbować PALAK PANEER serwowany z chlebem NAAN. Palak Paneer to wegetariańska potrawa składająca się z tradycyjnego sera paneer w sosie szpinakowym przyprawionej imbirem, czosnkiem, garam masala i innymi potrawami. Zdecydowanie nasze ulubione danie z Indii.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 14


Wywodząca się z Peru CEVICHE to sałatka, którą spotkamy w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Tradycyjne ceviche przyrządza się, zalewając surową, posiekaną rybę sokiem z cytrusów (najczęściej limonki), z dodatkiem cebuli, papryczki chili i soli, i pozostawiając do krótkiego zamarynowania.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 12


Również w Ameryce Łacińskiej spróbujemy potrawy o ciekawej nazwie BANDEJA PAISA, wywodzącej się z Kolumbii. Jest ona na bazie ryżu, mięsa mielonego, jajka, banana, chorizo, pomidora, awokado, chicharrón, arepa, hogao i fríjoles. Smacznego!

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 10


Wracamy do Azji z daniem, które znamy z naszej rodzimej kuchni. Chodzi oczywiście o PIEROGI! W wielu azjatyckich krajach, a szczególnie w Chinach również upodobano sobie to wyśmienite danie. Podaje się je często jako dim sum, czyli lekką przekąskę do herbaty.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 8


Słyszeliście już kiedyś o BABAGANOUSH? Ta potrawa popularna jest na Bliskim Wschodzie i Egipcie. Ma formę pasty lub dipu, a podstawą są bakłażan i sezam. Nakłada się ją na placki chlebowe, dodaje do warzyw i grilowanych mięs. W Egipcie może to być także danie główne, do którego dodaje się ziarenka granatu.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 6


Nie zapomnijmy również o kuchni francuskiej, która specjalizuje się w serach! To właśnie tam spróbujemy wyśmienitych RACLETTE czy serowego FONDUE. Nie możemy sobie również odmówić kieliszka wina!

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 4


Na koniec uwielbiana przez wszystkich włoska PIZZA. Czy wiecie, że pierwsza wzmianka o niej pojawia się już w 997 r.? We Włoszech wyróżnia się dwa rodzaje pizzy: neapolitańską i rzymską - rzymska ma grubsze ciast (od 1 do 2cm), a neapolitańska cieńsze (max 3 mm!), różnią się również brzegami.

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata - 2


Nie wiemy, jak Wy, ale my zrobiliśmy się głodni. Jeśli uważacie, że jeszcze inne wyśmienite potrawy powinny znaleźć się na naszej liście, napiszcie w komentarzu!

Nie możesz obecnie wybrać się do tych krajów? Nie szkodzi! Zawsze możesz zamówić takie jedzenie do domu!

Zamów dania azjatyckie

Zamów dania Bliskiego Wschodu

Zamów jedzenie amerykańskie

Zamów dania włoskie

Zamów dania kuchni indyjskiej

Zamów dania kuchni japońskiej

Zamów dania polskie


Jeśli jadąc do jakiegoś kraju, nie wiecie, co się tam je, z pomocą przyjdzie Wam interaktywna mapa specjałów z całego świata: Taste Atlas. Poczytajcie o niej w tym artykule:

Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata


Co się je w różnych krajach? Oto tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata