Rózne

Loty tylko dla zaszczepionych? To możliwe już w nowym roku!

Oferta od , 24. lis. 2020 9.20

Dowód na zaszczepienie się na Covid-19 jako warunek konieczny przed wejściem na pokład? Takie rozwiązanie zapowiadają australijskie linie Qantas. Już za kilka miesięcy może to być jednak standard na całym świecie.

Linia zamierza (początkowo) wprowadzić wymóg posiadania zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19 od pasażerów lotów międzynarodowych. Qantas to pierwsza duża linia lotnicza, która publicznie deklaruje możliwość niewpuszczenia na pokład pasażerów, którzy nie są zaszczepieni na koronawirusa.

"Szczepionka stanie się niezbędna podczas podróży międzynarodowych. Zastanawiamy się nad zmianą naszych przepisów, by móc żądać od pasażerów z zagranicy dokument poświadczający szczepienie przed wejściem na pokład samolotu. Myślę, że taki obowiązek będzie powszechny. Rozmawiam na ten temat z kolegami z innych linii lotniczych na całym świecie" – powiedział prezes Qantas Alan Joyce na antenie australijskiej TV.

Wypowiedź prezesa pojawiła się ogłoszeniu przez uniwersytet w Oksfordzie i firmę AstraZeneca, że skuteczność ich nowej szczepionki jest szacowana na ok. 90%. Podobną skuteczność ma mieć również szczepionka opracowana przez firmy Pfizer–BioNTech.

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie granic Australii (trwające do dziś) dla osób bez prawa stałego pobytu. Linia Qantas zawiesiła wszystkie loty międzynarodowe. Przewoźnik spodziewa się wznowienia lotów międzynarodowych na większą skalę dopiero w połowie przyszłego roku. Joyce dodaje, że dowód zaszczepienia się mógłby być wkrótce zawarty „cyfrowym paszporcie”, nad którym pracują rządy na całym świecie.

"Wizy zdrowotne, potwierdzające, że pasażerowie mogą bezpiecznie latać, na pewno pomogłyby branży lotniczej wyjść z kryzysu" powiedział we wrześniu dyrektor generalny Etihad Airways Tony Douglas.

W ostatnich miesiącach powstało kilka pomysłów „cyfrowych wiz zdrowotnych” m. in. autorstwa firmy CommonPass, która stworzyła cyfrowy certyfikat szczepień do ściągnięcia na smartfona. Również IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) ogłosiło, że pracuje nad „przepustką zdrowotną” razem z IAG - właścicielem British Airways i hiszpańskich linii Iberia.

Na razie niewielka liczba linii lotniczych wypowiedziała się wprost nt. obowiązku szczepienia na Covid-19 przed podróżą. easyJet zapowiada, że nie planuje wprowadzać takiego wymogu, Ryanair i Virgin Atlantic odmówiły komentarza.


CZYTAJ TEŻ:

Loty tylko dla zaszczepionych? To możliwe już w nowym roku!

Loty tylko dla zaszczepionych? To możliwe już w nowym roku!