Rózne

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai!

Oferta od , 31. sie. 2017 11.22

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o pięknie Tajlandii. Jednak nie każdy wie, że oprócz rajskich plaż i tętniących życiem miast jak Bangkok, ten kraj ma do zaoferowania również górskie krajobrazy i interesujące festiwale i święta. Poznajcie jedno z piękniejszych świąt - Yi Peng (również pisane jako Yee Peng), którego najpiękniejsze obchody są na północy kraju w Chiang Mai.

Kiedy i jak obchodzi się Festiwal Yi Peng?

Festiwal Yi Peng, także pisany jako Yee Peng, odbywa się w dwunastym miesiącu tajskiego kalendarza lunarnego - zwykle wypadające w listopadzie. W tym roku przypada ono na dni od 3. do 5. listopada. Trwa niemal równocześnie ze świętem Loi Krathong. Domy, miejsca publiczne, świątynie i ogrody udekorowane są kolorowymi latarenkami i flagami. Tajowie świętują również puszczając światło na wodzie oraz w nocne niebo.

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai! - 10

Jak puszcza się lampiony?

Lampiony, które można ujrzeć na niebie podczas święta Yi Peng to Khom Loy, znane też jako Khom Fai. Jest to papierowy cylinder usztywniony drutem. Lampion unosi się w powietrze dzięki gorącemu powietrzu z płonącego ognika. Wypuszczanie lampionów w powietrze symbolizują oddalenie się nieszczęść i kłopotów z poprzedniego roku. Buddyści wierzą także, że pomyślane życzenie podczas wypuszczania lampionu powinno się spełnić - oczywiście jednak wtedy, gdy czyni się dobro w kolejnym roku. Jeśli lampion zniknie z zasięgu wzroku zanim zgaśnie ogień - właściciela czeka szczęście, jeśli jednak zgaśnie zanim zniknie nam z oczu - może przynieść to pecha. Niekiedy ludzie zostawiają w lampionie swój adres i osoba, która go znajdzie i odniesie do właściciela może ubiegać się u niego o nagrodę.

A post shared by Jessa (@jessanyc) onGdzie w Chiang Mai można obejrzeć puszczanie lampionów?

Jednym z najlepszych miejsc w Chiang Mai do wykonania spektakularnych zdjęć podczas puszczania lampionów jest Uniwersytet Mae Jo. Tam świętowanie zaczyna się od 18:30, dobrze więc być nieco wcześniej i zająć sobie dobre miejsce. Należy przy tym pamiętać o stosownym stroju.

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai! - 8

Obchody święta w Chiang Mai

W czasie festiwalu w Chiang Mai dzieje się wiele: do zobaczenia są tradycyjne tajskie tańce, oficjalna parada Yi Peng wokół Starego Miasta, muzyka na żywo, pokazy rękodzieła, fajerwerki i wiele innych.

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai! - 6

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai! - 4

Do Chiang Mai warto wybrać się w listopadzie na festiwal, jednak inne pory w roku także nikogo nie zawiodą!

Oferty do Chiang Mai!

Oferty do Tajlandii!

Przegapiłeś świetną okazję? Nie pozwól aby zdarzyło się to po raz kolejny! Zainstaluj naszą aplikację na urządzenia mobilne, a będziesz otrzymywać powiadomienia o interesujących Cię ofertach. Aby ściągnąć aplikację na swoje urządzenie odwiedź App Store lub Google Play. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji? Kliknij TUTAJ.

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai! - 2
Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai!

Festiwal Światła Yi Peng w Tajlandii - odwiedź Chiang Mai!