Rózne

Gdzie na grzyby? Oto najlepsze miejsca na grzyby w Polsce

Oferta od , 5. paź. 2020 10.46

Grzybobranie to polski sport narodowy. Każdy grzybiarz czeka na sezon grzybowy, kiedy w końcu będzie można chodzić po lesie i zbierać trofea a postaci prawdziwków, borowików, podgrzybków, maślaków i innych okazów. Podsłuchaliśmy, co w lesie piszczy i gdzie warto wybrać się na grzyby. Zostańcie w okolicach na kilka dni, a podpowiemy również, gdzie można nocować!Woj. Dolnośląskie

Grzybiarze polecają udać się do lasów w Jarach koło Obornik Śląskich, lasów za Mięknią oraz wokół miejscowości: Kliczków, Brzeźnik, Krępnica. Miodary, Kotowice. Dobre są też okolice takich miejscowości jak Bierutowa, Jeleniej Góry, Borowic, Twardogóry i Bolesławca.

Fajne noclegi w woj. Dolnośląskim


Woj. Kujawsko - Pomorskie

Grzybów warto szukać w jakże pięknych Borach Tucholskich. Oprócz tego poleca się okolice wsi Pięćmorgi i Borowy Młyn. Warto też odwiedzić lasy w okolicach Łysomic, Osiek nad Wisłą, Cierpic, Zamrzenicy, Bożenkowa oraz Murowańca.

Fajne noclegi w woj. Kujawsko - Pomorskim


Woj. Podkarpackie

Grzyby pojawiają się w dużych ilościach w Nadleśnictwie Baligród oraz w Beskidach. W okolicach Rzeszowa z kolei grzybów można szukać w lasach w okolicach Brzózy Królewskiej, Julina, czy Głogowa Małopolskiego.

Fajne noclegi w woj. Podkarpackim


Woj. Warmińsko - Mazurskie

Rajem na grzybobranie są lasy łańskie, które ciągną się od granic Olsztyna po wieś Pluski. Podgrzybki i prawdziwki pojawiają się w lasach taborskich, a także terenach leśnych w okolicach Ostródy, Morąga, Mikołajek, Rucianych Nid i Wielbarku. Zdrowymi grzybami i pięknymi okolicami mogą pochwalić się także wsie Gand, Babięta oraz granicząca z Mazurskim parkiem Krajobrazowym i Puszczą Piska wieś Stare Kiełbonki.

Fajne noclegi w woj. Warmińsko - Mazurskim


Woj. Mazowieckie

Lasy, które odwiedzają grzybiarze podczas swych połowów to Wyszków, Celestynów, Otwock, Wólka Radzymińska, Mińsk Mazowiecki, Pustelnik, Nieporęt oraz Nowy Dwór Mazowiecki.

Fajne noclegi w woj. Mazowieckim


Woj. Pomorskie

Grzybów należy szukać tutaj w Jaśkowej Dolinie oraz okolicach Jeziora Bieszkowickiego. Gmin, których nie należy pomijać to Dębnica Kaszubska, Choczewo oraz okolice Nowej Wsi Lęborskiej (tutaj zajrzyjmy do Krępy Kaszubskiej i Leśnic).

Fajne noclegi w woj. Pomorskim


Woj. Wielkopolskie

Puszcza Notecka to z pewnością najbardziej znane miejsce. Grzybiarze chętnie zaglądają też na drugi brzeg Noteci w okolice Wielenia, Trzcianki i Piły. Inne znane lasy znajdują się w trójkącie miejscowości Nowy Tomyśl – Zbąszyń – Miedzichowo. Mieszkańcy Poznania często wybierają się do Puszczy Zielonka. Natomiast mieszkańcy Gniezna czy Konina wybiorą się do lasów w okolicach Czerniejewa czy Powidza. Inne znane miejscowości i okoliczne lasy to Dębogóra, Dzierżążno, Smolarnia oraz Kaczory.

Fajne noclegi w woj. WielkopolskimWoj. Łódzkie

Tutaj na grzybobranie warto wybrać się do lasu Łagiewnickiego, las w okolicach Gałkówka oraz lasy Grotnickie. Inne miejsca to: Łask, Natolin, Dmosin, Męcka Wola, okolice Chechła i Będzelin.

Fajne noclegi w woj. Łódzkim


Woj. Małopolskie

Beskid Niski to miejsce, gdzie warto szukać grzybów, a w szczególności w lasach w okolicach Magury Małastowskiej. W regionie tarnowskim grzybiarze lubią okolice Tuchowa, Ciężkowic, Jastrzębiej i Zakliczyna. Warto wybrać się też do Czarnej Tarnowskie, gdzie znajdowała się baza wojsk radzieckich. Polecane są także pasma leśnej w dolinkach jurajskich od Bolechowic do Czernej.

Fajne noclegi w woj. Małopolskim


Woj. Zachodniopomorskie

Tutaj polecane są okolice Goleniowa, gdzie najwięcej grzybów pojawia się w Miękowie, Niedamierzu, Niewiadowie i Zabrodzie. Można udać się także w kierunku Puszczy Bukowej. Kto chce udać się dalej, może udać się w kierunku Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo.

Fajne noclegi w Zachodniopomorskim


Woj. Śląskie

Na grzybobranie warto wybrać się do lasów między Tychami a Pszczyną, w rejonie Lublińca, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a także w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Fajne noclegi w woj. ŚląskimWoj. Lubelskie

Prawie cały teren Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie nadaje się na szukanie grzybów. Do tego Nadleśnictwo Sarnaki, Sobibór i Bytnica są dobrym miejscem na grzybobranie. Inne lay, które warto odwiedzić to lasy w okolicach miejscowości Jany i Zabór, okolice Jędrzychowa, miejscowości Skąpe, Przetocznica oraz zbocza Ślęży.

Fajne noclegi w woj. Lubelskim


Woj. Opolskie

Mieszkańcy Opolszczyzny wybierają się chętnie na grzyby do lasów koło Kluczewska, lasy na Potrójnej oraz w lasy za Włoszczową.

Fajne noclegi w woj. Opolskim


Woj. Podlaskie

Na Podlasiu idealne miejsca to dwie znane puszcze - Puszcza Augustowska (na wschód od Augustowa) oraz Białowieska. Bliżej Suwałk warto wybrać się w okolice Osinek, Białej Wody oraz zagajniki koło podsuwalskiej Szwajcarii. Niedaleko Łomży warto wybrać się do lasów w okolicy wsi Gawrychy i Nowogród.

Fajne noclegi w woj. Podlaskim


Woj. Lubuskie

Jednym z najbardziej zalesionych terenów w tym województwie to gmina Bytnica, dlatego tutaj grzybiarze szukają grzybów najczęściej. Warto też wybrać się w okolice Brójec i rezerwatu „Czarna Droga”. Inne lasy warte odwiedzenia to lasy w gminie Kłodawa, Santok (np. Lipki Wielkie, Górki, Jastrzębnik), Kargowa. Mieszkańcy Międzyrzecza licznie odwiedzają lasy w pobliżu Skoków, Wyszanowa, Czarny Bocian. Także wokół Kostrzyna i Słubic jest wiele lasów.

Fajne noclegi w woj. Lubuskim


Woj. Świętokrzyskie

Grzyby występują tu w okolicach Bilczy, Łopuszna, w powiecie kieleckim szukać ich można w okolicach Chmielnika, szczególnie w miejscowościach Potok, Papiernia, Drugnia, Drugnia Rządowa i Korzenno. W powiecie staszowskim szuka się ich w okolicach Kucząt, Nizin lub miejscowości Budy. W powiecie pińczowskim wskazuje się na Włochy i Michałów. W powiecie Ostrowieckim króluje Ćmielów, Bór Kunowski oraz lasy między Rudą Kościelną a Śródborzem.

Fajne noclegi w woj. ŚwiętokrzyskimDla zainteresowanych polecamy także mapę występowania grzybów na bieżąco aktualizowaną. Link do niej znajdziecie tutaj.

A potem będzie... grzybowa!!!Jeśli wybieracie się gdzieś w zaciszne miejsce, co powiecie na agroturystykę?

Gdzie na grzyby? Oto najlepsze miejsca na grzyby w Polsce


Gdzie na grzyby? Oto najlepsze miejsca na grzyby w Polsce