Rózne

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu

Oferta od , 24. lut. 2021 9.45

Od lutego Gruzja zaczęła łagodzić restrykcje i otworzyła swoje granice powietrzne. W kraju wciąż obowiązują oczywiście pewne restrykcje, ale na ulicach widać coraz więcej turystów, w tym z Polski.

Granice lądowe i morskie Gruzji pozostają na razie zamknięte. Zgodnie z informacją na stronie MSZ - aktualny rozkład lotów z i do Tbilisi i Kutaisi znajdziemy na stronie Agencji Lotnictwa Cywilnego Gruzji. Z kolei loty na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa realizowane są przez Biuro PLL LOT w Tbilisi.

Warunki wjazdu są takie, jak obecnie w wielu krajach: podróżni powinni uprzednio przed podróżą wypełnić specjalny formularz elektroniczny i posiadać:

    • zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przylotem (w języku angielskim). Po 3 dniach od przyjazdu należy wykonać kolejny test PCR na własny koszt. Do czasu uzyskania wyniku turysta nie przebywa na kwarantannie, ale powinien się poddać samoizolacji. Cena testu, w zależności od miejsca wykonania, waha się od 120 do 200 lari (135-225 PLN)

lub

    • zaświadczenie o przyjęciu 2 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (w języku angielskim)

W Gruzji spada liczba przypadków Covid-19, dlatego Gruzja otwiera nie tylko granice. Złagodzeniu ulega też część innych obostrzeń. Każdy region w innym tempie znosi kolejne restrykcje, np. otwarto lokale gastronomiczne. W części kraju jedzenie kupić można tylko na wynos, w Adżarii restauracje posiadające tarasy czy ogródki, mogą tam serwować jedzenie.

Podobnie jest z hotelami. W Batumi wiele już zostało otwartych, w Tibilisi czy Kutaisi może być wciąż trudniej z noclegiem.

Na razie wciąż zamknięte są wyciągi narciarskie, do 1 marca w całym kraju obowiązuje nocna godzina policyjna w godz. 21.00 - 5.00.

"Widziałam już ludzi z plecakami, słyszałam nawet język polski, co bardzo mnie ucieszyło" - mówi Sophia Tavartkiladze - przewodniczka turystyczna, tłumaczka i prof. habilitowana na Uniwersytecie im. Szoty Rustaweli w Batumi, gdzie wykłada m. in. język polski. - "Wszyscy mamy nadzieję, że z dnia na dzień będzie ich coraz więcej. Gruzini kochają gości. Poza tym turystyka jest kluczowa dla naszej gospodarki. Drugiego sezonu bez gości po prostu sobie nie wyobrażamy. Nawet pogoda wydaje się wprost zapraszać do przyjazdu. W górach spadły 2 metry śniegu - idealne warunki do sportów zimowych. Nie ma jeszcze informacji, kiedy ruszą kurorty narciarskie, ale jest nadzieja, że od początku marca. W Batumi też teraz śnieży, ale mam nadzieję, że za kilka dni wróci słońce i będziemy spacerować nad morzem, siadać w ogródkach i pić wino, wznosząc toasty za lepszy czas - dodaje Sophia Tavartkiladze.

Źródło: Wirtualna Polska

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu - 8

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu - 6

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu - 4

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu - 2


CZYTAJ TEŻ:

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu

Gruzja otworzyła granicę powietrzną. Podajemy warunki wjazdu i obostrzenia na miejscu