Rózne

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny do rezerwacji!

Oferta od , 22. sie. 2019 16.30

Słoneczny Izrael, szczególnie zimą, staje się kierunkiem coraz częściej wybieranym przez Polaków. Chętnie odwiedzamy plaże Ejlatu nad Morzem Czerwonym lub śródziemnomorskie w tętniącym życiem Tel Awiwie. Obowiązkowymi punktami wycieczki są zazwyczaj Jerozolima i Morze Martwe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w okolicach tej pierwszej, a konkretnie w Betlejem, znajduje się nie lada gratka dla amatorów atrakcji jedynych w swoim rodzaju oraz tych, którzy chętnie wybierają noclegi oryginalne i nietypowe.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 14

Powszechnie znany ze swoich murali brytyjski artysta uliczny Banksy otworzył tam hotel o nazwie The Walled Off Hotel (nawiązanie do znanej sieci luksusowych hoteli), który jest jednym wielkim dziełem sztuki. Jednocześnie twórcy projektu obiecują „najgorszy widok na świecie” rozpościerający się z okien. Budynek hotelu położony jest bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie muru wzniesionego na zachodnim brzegu Jordanu przez Izrael w celu ochrony przed atakami ze strony palestyńskich organizacji terrorystycznych.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 12

Skąd taki wybór lokalizacji? Artysta znany z prac poruszających bieżące tematy polityczne i społeczne pragnął zwrócić uwagę na trudną sytuację Palestyńczyków żyjących za murem. Stanowi on dla nich poważne ograniczenie w przemieszczaniu się i codziennym funkcjonowaniu, powoduje izolację oraz pogłębia wrogość i podziały. Banksy zgodnie z deklaracją na stronie internetowej hotelu, nie opowiada się za żadną ze stron konfliktu, lecz pragnie zachęcić je do dialogu.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 10

Hotel położony jest na obszarze swobodnie dostępnym dla turystów z całego świata, choć należy wspomnieć, że Nasz MZS odradza odwiedzanie tej części kraju. Do przejścia granicznego do tłumnie odwiedzanej Jerozolimy jest stamtąd jednak zaledwie 500 metrów. Sam mur o długości 700 km, który oddziela obszar tzw. Autonomii Palestyńskiej od Izraela stał się polem działania ulicznych artystów. Sam Banksy zostawił na nim swój ślad jeszcze na kilka lat przed powstaniem hotelu.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 8

Hotel zarządzany jest przez miejscowych, którzy stanowią też jego personel. Dochód z całego przedsięwzięcia wspomaga lokalne społeczności dotknięte wysokim bezrobociem. Projekt miał początkowo funkcjonować do 2017, jednak w związku z dużym zainteresowaniem hotel jest nadal otwarty, a miejsca noclegowe, w zasadzie na każdą kieszeń, dostępne są do rezerwacji tutaj.


REZERWUJ THE WALLED OFF HOTEL


Wnętrza ozdobione są w sposób symboliczny, sugestywny i z dużą dozą subtelnego humoru pracami samego Banksy'ego oraz znanych lokalnych artystów, Sami Musa oraz Dominique Petrin. Do wyboru są pokoje wieloosobowe w cenie od 60 USD, które zostały urządzone przy użyciu wyposażenia izraelskich baraków wojskowych lub niezwykłe pokoje dwuosobowe, za które trzeba zapłacić około 200 USD za noc.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 6

W jednym z pokoi na ścianie nad łóżkiem przedstawieni są dwaj żołnierze, palestyński oraz izraelski, walczący na poduszki, z których sypie się pierze. Najbardziej wymagający mogą spędzić jedną lub kilka nocy w apartamencie prezydenckim, w którym woda pod prysznicem spływa ze zbiornika podziurawionego przez kule.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 4

Hotel posiada, urządzony w kolonialnym stylu, bar z samogrającym pianinem. Można tam wpaść na drinka, nawet jeśli nie zamierza się skorzystać z noclegu. Dostępne dla wszystkich są również, funkcjonujące niezależnie od hotelu, muzeum poświęcone historii muru i konfliktu w regionie oraz galeria prezentująca prace wybitnych palestyńskich artystów.

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji! - 2

Twórcy projektu informują na stronie, że obiekt nie posiada basenu na dachu z przyczyn niezależnych - w sąsiedztwie muru nikomu bez zezwolenia na dachu przebywać nie wolno. Odradzają również nadmierne spożycie alkoholu, które mogłoby prowadzić do ekscesów, ale przede wszystkim mierzenie długopisem - laserem w żołnierzy na wieżach strażniczych, na wypadek, gdyby komuś przyszło to do głowy. Zaryzykujecie wizytę w The Walled Off Hotel pomimo to?


OFERTY DO IZRAELA


Interesujesz się sztuką uliczną? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny  do rezerwacji!

Hotel - dzieło sztuki z "najgorszym widokiem na świecie" dostępny do rezerwacji!