Każdy kraj ma swoje narodowe zwierzę. Czasem znajdziemy je jako symbole narodowe w herbach, innym razem jako maskotka drużyn sportowych lub w reklamach - na pewno nie bez powodu zasłużyły sobie na takie miano.
Australia - kangur i koala
Australia ma aż dwa urocze zwierzęta narodowe. W herbie widnieje kangur. Kangur nie może skakać do tyłu i ma to zarazem symbolizować rozwój Australii - zawsze do przodu! Drugi zwierzak stał się nijako symbolem Australii dzięki odwiedzającym go turystom. Chyba każdy jadąc tam chce go zobaczyć. :) Obecnie koale należą do zagrożonego gatunku.
Lecimy zobaczyć koale i kangury!
Chiny - panda
Panda to symbol przyjaźni, pokoju i szczęścia. Poza tym kolory jej futra to nic innego jak symbol Ying i Yang, a ponieważ jest to spokojne zwierzę, idealnie wpasowuje się w koncepcję harmonii i równowagi tak jak te znaki.
Przesympatyczne alpaki spotkacie w wielu krajach Ameryki Południowej, jednak to właśnie w Boliwii wdzięcznie prezentują się jako symbol. Alpaki mają niezwykle łagodny charakter - dlatego idealnie nadają się do pracy z ludźmi z ADHD czy porażeniem mózgowym.
Kostaryka - leniwiec
Bez pośpiechu wiedzie swoje życie wśród drzew. Leniwiec przypomina z pewnością wszystkim, że warto się zatrzymać w pośpiechu życia i powoli... sobie... odpocząć... :) Na Kostaryce istnieje Sanktuarium Leniwców, w którym wolontariusze opiekuję się tymi zwierzakami, które są chore, osierocone lub zranione.
Tajlandia - słoń
W Tajlandii spotkacie słonia indyjskiego. Słoń jest jednym ze świętych zwierząt w buddyzmie oraz jeden ze znaków zodiaków w Tajlandii. Od wielu lat jest także symbolem Tajlandii, pełnił ważną rolę podczas wojen, w transporcie czy podczas wycinki drzew czy w turystyce. Obecnie istnieje wiele organizacji próbujących chronić te piękne zwierzęta przed ich eksploatacją i pozostawieniem słoni w ich naturalnym środowisku. My również zachęcamy do zapoznania się z tymi organizacjami, odwiedzenia rezerwatów i sanktuariów opiekujących się słoniami po traumach. Odradzamy jednocześnie odwiedzanie miejsc, które proponują przejażdżki na słoniach lub jakiekolwiek inne rozrywki wykorzystujące je. Przeczytajcie więcej o tym na stronie jednego z rezerwatów w Chiang Mai.
Nowa Zelandia - kiwi
Owoc czy ptak? Ten mały nielot symbolizuje różnorodność natury Nowej Zelandii i jej naturalnego dziedzictwa. Może nie jest to najsilniejsze zwierzę tak jak w herbach wielu innych krajów, jednak na pewno jest unikatowy i żyje tylko w Nowej Zelandii.
Kiwi się ożywi w Nowej Zelandii!
Kanada - bóbr
Bóbr budowniczy - ten zwierzęcy inżynier bez trudu powali niejedno drzewo. Bez niego Kanada nie byłaby takim samym państwem i nie podarowałaby mu awersu swojej pięciocentówki. Na początku XX wieku był nawet gatunkiem zagrożonym, jednak obecnie udało mu się wrócić na łono natury i populacja bobrów ma się całkiem dobrze.
Panie bobrze, do Kanady poproszę!
Islandia - maskonur
Z Islandią kojarzą się islandzkie koniki, ale także maskonur zajmuje ważne miejsce w tym kraju. Wśród tych sympatycznych ptaków zarówno panie i panowie wyglądają tak samo. Świetnie latają, nurkują i pływają. Zazwyczaj można je spotkać na wybrzeżu, w okolicach portowych. To narodowe zwierzę Islandii, ale także smakołyk na talerzach. My jednak wolimy go na wolności.
Maskonury i zew natury! Do Islandii!
Indie - tygrys i krowy
Tygrys kojarzony jest z boginią Durga i Shivą. To właśnie tę pierwszą niesie na swoim grzbiecie i pomaga jej w walce z demonami. Tygrys bengalski jest symbolem siły i władzy, ale także płodności. Krowa to natomiast według hinduistycznych pism jedna z siedmiu matek człowieka - dając mu mleko staje się jego karmicielką.
Szkocja - jednorożec
Jednorożec to celtycki symbol czystości i niezależności. Oprócz tego to również narodowe zwierzę Szkocji już od 1300 roku. Idealnie wpisuje się jako symbol Szkotów, słynących ze swego uwielbienia do mitów i legend. Wierzy się, że jednorożec jest najsilniejszym ze wszystkich zwierząt. Królowie szkoccy ponoć byli w stanie okiełznać nawet jego.
Mauritius - dodo
Narodowy powód do dumy i również niejako przestroga dla innych - ptaki dodo wymarły około 1662 r. Holendrzy wybili je i zniszczyli ich naturalne środowisko życia. Jednak ich duch żyje na Mauritiusie do dziś i można go zobaczyć w oficjalnych nazwach, na znaczkach pocztowych czy rzeźbach. To również maskotka turystyczna tego kraju.
Indonezja - waran
Do niedawna to zwierzę było nawet uznawane za wymarłe. Warany jednak mają się dobrze i żyją w Indonezji. Najwięcej spotkacie ich na Małych Wyspach Sundajskich. Obecnie to największa żyjąca jaszczurka na świecie.
Singapur - lew
Singapur oznacza dosłownie miasto lwa. Król Sang Nila Utama nazwał tę wyspę w XIII wieku prawdopodobnie po zobaczeniu tygrysa malajskiego myśląc, że to lew. Lwy jednak nigdy nie zamieszkiwały wyspy. W Singapurze możecie zobaczyć istotę podobną do lwa - to Merlion - pół lew - pół ryba. To właśnie znak i maskotka Singapuru.
Wiecie, że Majorka też ma swoje zwierzę? Orki z Majorki!
Też chcę zobaczyć orki z Majorki!
Lubisz zwierzęta? Mamy dla Ciebie ciekawą opcję noclegów w zamian za opiekę na nimi!
Przegapiłeś świetną okazję? Nie pozwól aby zdarzyło się to po raz kolejny! Zainstaluj naszą aplikację na urządzenia mobilne, a będziesz otrzymywać powiadomienia o interesujących Cię ofertach. Aby ściągnąć aplikację na swoje urządzenie odwiedź App Store lub Google Play. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji? Kliknij TUTAJ.
Polub nas na Facebooku!