Rózne

Jeden z ulubionych celów wycieczek Polaków wprowadza dla nas testy i chce przetestować cały kraj jako pierwszy na świecie!

Oferta od , 2. lis. 2020 16.50

Jeden z naszych ulubionych celów weekendowych i górskich wypadów, kraj, który często przejeżdżamy tranzytem udając się na południe i nasi sympatyczni sąsiedzi - Słowacja od 2 listopada 2020 wprowadziła dla Polaków obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR na Covid-19 przy wjeździe z Polski na Słowację i podczas tranzytu przez ten kraj. Nie ma kontroli na granicach, ale w razie złapania delikwenta bez testu nakładane będą dotkliwe mandaty.
Tranzyt do Polski z krajów nie figurujących na liście niebezpiecznych pod względem Covid-19 (np. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina) jest możliwy przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godz. od momentu wjazdu do kraju bez zatrzymywania się w żadnym innym celu niż tankowanie na stacjach benzynowych.
Został też zarządzony zakaz poruszania się bez ważnej przyczyny (dotyczy to też turystów).

Słowacja postanowiła również przetestować prawie wszystkich obywateli i cudzoziemców mieszkających w swoim kraju. Jak dotąd nie zrobił tego żaden inny kraj na świecie.

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď poinformował, że "Wielka Brytania zwróciła się z prośbą o przekazanie doradcom premiera Borisa Johnsona doświadczeń i rad w związku z tym przełomowym projektem."

Testy są dobrowolne, zaleca się wykonanie ich przez osoby od 10 do 65 roku życia. Może do nich przystąpić każdy, także cudzoziemiec, który w dniu ich przeprowadzania przebywa na Słowacji. Wykonanie testu jest też zalecane osobom, które były już chore na Covid-19.

Rozpoczęto od 4 powiatów przy granicy z Polską (Namiestów, Dolny Kubin, Twardoszyn i Bardejów), gdzie sytuacja epidemiologiczna była najpoważniejsza.

Dla słowackiego rządu to prawdopodobnie największa operacja logistyczna w historii tego młodego kraju, w dodatku zarządzona w bardzo krótkim czasie. Jej hasło to: „Pół godziny Twojego czasu może ocalić (nie tylko) Twoje życie!” Słowacy będą mogli przetestować się w 5000 punktów.

Jeden z ulubionych celów wycieczek Polaków wprowadza dla nas testy i chce przetestować cały kraj jako pierwszy na świecie! - 2

Test przeprowadzany jest przez personel medyczny wspierany m.in. przez żołnierzy, strażaków i wolontariuszy oraz... austriackich wojskowy personel medyczny, gdyż Austria zaproponowała Słowacji pomoc w przeprowadzaniu akcji. Po pobraniu wymazu testowany pacjent oczekuje na wynik - ma on być dostępny w przeciągu 15-30 minut. W przypadku pozytywnego wyniku osoba taka zostaje od razu skierowana na kwarantannę wraz z całą rodziną / mieszkańcami tego samego gospodarstwa domowego.

Testy nie są obowiązkowe, ale słowacki rząd zakłada w swojej strategii walki z pandemią, że osoby, które się nie przetestują będą musiały być przygotowane na o wiele bardziej dotkliwe ograniczenia, niż osoby, które się przetestowały. Słowacki minister gospodarki Richard Sulík zobrazował to słowami, że osoby z negatywnym wynikiem testu będą znów „wolnymi ludźmi”.

Serwis akcji "Społeczna odpowiedzialność" podaje, że przetestowało się ponad 2,5 mln osób (prawie połowa mieszkańców kraju!), z czego niecałe 26 tys. (1%) osób otrzymało wynik pozytywny. Wygląda zatem na to, że ogromna większość mieszkańców Słowacji wysłuchała rządowych apeli o udział w testowaniu.

Słowacki premier poinformował, że rząd kupił 13 mln testów, co wystarczyłoby z dużym zapasem na dwukrotne przetestowanie wszystkich 5,5 milionów mieszkańców Słowacji. Ale że nie będą testowani najmłodsi i najstarsi -zapas jest zatem jeszcze większy.

Źródło: Deutsche Welle, słowacka strona rządowa


SPRAWDŹ TEŻ:

Jeden z ulubionych celów wycieczek Polaków wprowadza dla nas testy i chce przetestować cały kraj jako pierwszy na świecie!


Jeden z ulubionych celów wycieczek Polaków wprowadza dla nas testy i chce przetestować cały kraj jako pierwszy na świecie!