Rózne

Jednolite przepisy dla podróżnych wewnątrz Unii Europejskiej?

Oferta od , 3. lut. 2021 9.11

Rada UE podjęła ostateczną decyzję o przyjęciu jednolitego systemu poruszania się wewnątrz Unii. UE będzie podzielona na 4 "kolorowe" regiony, których barwa będzie zależeć od ilości zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Istotną rolę będzie mieć też ilość testów wykonywanych w danym kraju. Celem tych działań ma być zapobieżenie ponownemu zamykaniu granic wewnętrznych UE i umożliwienie podróży wewnątrz Unii.

Unia Europejska ma zostać podzielona na regiony w 4 kolorach. "Zielone" będą najbardziej bezpieczne obszary Unii, następne będą kolory pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony. Strefy oznaczone kolorem zielonym będą miały pełną swobodę podróżowania. "Mapa bezpieczeństwa" UE będzie aktualizowana co tydzień i będzie na bieżąco odzwierciedlać sytuację w krajach członkowskich.

Na mieszkańców Unii będą czekać liczne restrykcje - największe oczywiście w regionach ciemnoczerwonych. Ich obywatele nie będą mogli podróżować do innych krajów Wspólnoty, poza osobami mającymi "poważne" powody do wyjazdu - takie osoby będą musiały posiadać negatywny wynik testu na Covid-19, a po dotarciu do miejsca docelowego będą musieli poddać się kwarantannie.

Ważnym jest, że ambasadorowie zdecydowali, iż nawet ciemnoczerwone regiony nie powinny być zamykane i izolowane od reszty Europy - to mieszkańcy powinni czuć się odpowiedzialni i zaniechać podróży i przemieszczania się po kontynencie.

Kilka krajów podjęło już niestety decyzje o zamykaniu granic - np. Norwegia, Portugalia (kontynentalna),

Jednolite przepisy dla podróżnych wewnątrz Unii Europejskiej? - 2

Źródło: Twitter (Ana Ascenção e Silva - Information and Communication Officer at European Commission), Forsal.pl


CZYTAJ TEŻ:

Jednolite przepisy dla podróżnych wewnątrz Unii Europejskiej?

Jednolite przepisy dla podróżnych wewnątrz Unii Europejskiej?