Rózne

Jedyne miejsce na świecie, które teraz przeżywa oblężenie turystów! Oferty są prawie wyprzedane do czerwca 2021!

Oferta od , 20. gru. 2020 15.38

Ten rok nie rozpieszcza podróżniczo i odkrywanie nowych kierunków jest niezwykle ograniczone lub niemożliwe. Istnieje jednak destynacja, która nie tylko nie doznała żadnych negatywnych konsekwencji z powodu korona wirusa, ale jest nawet w niecodziennej sytuacji (na razie ) - jest teraz pełna turystów, a rezerwacje prawie wyprzedały się do czerwca przyszłego roku!

Mowa o wyspach Chatham, archipelagu dosłownie po drugiej stronie świata pośród oceanu Spokojnego i terytorium należącym do Nowej Zelandii.

Jedyne miejsce na świecie, które teraz przeżywa oblężenie turystów! Oferty są prawie wyprzedane do czerwca 2021! - 4

Ale jak to możliwe, że ten mały, naprawdę odległy kierunek nagle stał się tak popularny?

Przede wszystkim archipelag jest mały, składa się z 10 wysp zamieszkanych przez nie więcej niż 600 mieszkańców: w normalnym roku przyjeżdża tu maksymalnie 2000 turystów, ale oczywiście 2020 nie jest normalnym rokiem.

Oddalenie od Nowej Zelandii (ponad 800 km na wschód od Wyspy Południowej) i połączenia lotnicze zapewniane przez jedną małą firmę Air Chathams sprawiają, że jest to cel mało popularny wśród samych Nowozelandczyków.

Jednak, gdy granice międzynarodowe są zamknięte od wielu miesięcy, archipelag zaczął przybierać zupełnie inną postać dla spragnionych podróży Nowozelandczyków: jedyna możliwość „egzotycznej” podróży, pozostając formalnie w granicach państwowych.


Pomysł wyszedł od samej New Zealand Tourist Board, która zaczęła promować piękno archipelagu i natychmiast spotkała się z entuzjastyczną reakcją: na wyspach do dyspozycji jest ok. 150 miejsc noclegowych dla turystów (pensjonaty, Airbnb, hotele itp.) Te miejsca oczywiście wyprzedały się bardzo szybko.

Podczas gdy sezon turystyczny trwa zwykle od listopada do marca (lato na półkuli południowej), obecnie prawie niemożliwe jest znalezienie wolnego miejsca noclegowego do czerwca 2021 roku.

Ceny na wyspach Chatham z pewnością nie są tanie - prawie wszystko, od żywności po benzynę, przypływa statkiem z Nowej Zelandii, jednak przyroda zapiera dech w piersiach.

Jedyne miejsce na świecie, które teraz przeżywa oblężenie turystów! Oferty są prawie wyprzedane do czerwca 2021! - 2
Na wyspach można również zobaczyć jedne z najrzadszych ptaków na świecie oraz dużą kolonię fok. Wyspa Pitt jest również uważana za pierwsze zamieszkane miejsce, w którym pojawia się nowy świt najpierw, biorąc pod uwagę bliskość międzynarodowej linii zmiany daty.

Po pojawieniu się takiej ilości turystów, zaczęto mówić o nadmiernej turystyce - choć oczywiście w tym wypadku nie chodzi o kierunki, które przyciągają masy turystów. Jednakże w przypadku tak delikatnych ekosystemów, jak ten z wysp Chatham, nawet kilkaset więcej turystów może zmienić delikatną równowagę w naturze.

Z tego powodu przybycie turystyki nie zawsze było dobrze przyjmowane przez mieszkańców, co przekonało biura podróży do przekazywania 25 dolarów od każdego turysty dla wysp jako fundusz na rozwój lokalnych projektów.
Jeśli jesteście wielbicielami Nowej Zelandii, to jest to również dobre miejsce na objazdówkę autem!

Jedyne miejsce na świecie, które teraz przeżywa oblężenie turystów! Oferty są prawie wyprzedane do czerwca 2021!

Jedyne miejsce na świecie, które teraz przeżywa oblężenie turystów! Oferty są prawie wyprzedane do czerwca 2021!