Rózne

Kolorowe miasta jak z bajki

Oferta od , 17. sty. 2021 11.15

Macie dość szarości na co dzień? Wyjedźcie zatem w bardziej kolorowe miejsce. A takich na świecie jest wiele! Wybraliśmy dla Was, naszym zdaniem najbardziej interesujące i naprawdę malownicze miasta i wioski.


1. Szefszawan, Niebieskie Miasto, Maroko

Dlaczego taki właśnie kolor ma Szefszawan? Jedna z teorii jest taka, że przemalowali je Żydzi, którzy osiedlili się tutaj. Niebieski kolor miał symbolizować niebo i raj. Inna z teorii mówi, że niebieski kolor odstrasza komary. W każdym razie miasto wyróżnia się i mieni wieloma odcieniami niebieskiego. Każdy dom, uliczka i wiele detali miasta jest pokryte tym kolorem.

Kolorowe miasta jak z bajki - 24


2. Trinidad, Kuba

Myśląc o Kubie, najpierw ma się na myśli Hawanę czy piękne karaibskie plaże. A Kuba ma więcej takich skarbów - jednym z nich jest Trinidad położony w prowincji Sancti Spiritus. Obecnie to zabytek UNESCO, jednak miasto rozkwitło poprzez handel niewolnikami. Teraz można podziwiać jego urokliwe zakątki i zakochać się w pięknych kolorach i ulicach, wśród których łatwo wypatrzyć tak dobrze znane old timery.

Kolorowe miasta jak z bajki - 22


3. Zalipie, Polska

Nie mogło na liście zabraknąć polskiego akcentu. Zalipie to chyba najpiękniejsza i najbardziej kolorowa wieś w Polsce. Słynie ona z malowanych domów - zwyczaj ten przyjął się już w XIX wieku. Na początku dekorowano tylko wnętrza domu kwiatami, wycinankami i innymi dekoracjami, potem wyszły one na zewnątrz budynków. Obecnie we wsi Zalipie znajduje się 20 tak barwnych domów.

Kolorowe miasta jak z bajki - 20


4. Júzcar, Hiszpania

Ze względu na swój niebieski kolor miasteczko nazywane jest też Miastem Smerfów. Dlaczego? W 2011 r. Sony Pictures wprost zapytało mieszkańców tego andaluzyjskiego miasta, czy mogłoby przybrać ono kolor niebieski na potrzeby filmu "Smerfy". Po filmie mieszkańcy zechcieli zachować nowy kolor swojego miasta i nie mają nic przeciwko odwiedzinom turystów.

Kolorowe miasta jak z bajki - 18

5. Taichung, Caihongjuan, Tajwan

Kiedyś mieszkali tutaj byli żołnierze, dzisiaj Caihongjuan nazywane jest Tęczową Wioską. Były żołnierz, Huang Yung-Fu, zaczął dekorować i przemalowywać wioskę. Dlaczego? Wiosce groziła rozbiórka i nie chciał do niej dopuścić. W ten sposób wiele domów pokryło się niesamowitymi barwami i rysunkami, a miejsce dzięki mediom i turystom stało się popularne. Nie jest do duże miejsce, jednak zdecydowanie bajkowe.6. Guatape, Kolumbia

To jedno z najbardziej kolorowych miast Kolumbii. Łatwo dostaniecie się tam z Medellin. A warto wybrać się tam, gdyż oprócz znanej góry, z której roztacza się piękny widok na jezioro, czeka na Was Plaza de Zocalos z pięknymi, kolorowymi domami i uliczkami.7. Sighisoara, Rumunia

Rumunia to nie tylko Drakula! Będąc w Transylwanii warto zawitać do średniowiecznego miasta Sighisoara, które przywita Was urokliwymi kolorami i wąskimi uliczkami. Znajdziecie tam również dobre swojskie wino, miody i inne produkty. I oczywiście zrobicie niejedno fajne zdjęcie.

Kolorowe miasta jak z bajki - 16


8. Menton, Francja

Jak Francja, to koniecznie riwiera! Właśnie tam ukrywa się to małe miasteczko (zaledwie 30.000 mieszkańców). Rozpoznacie je po kolorach: złoty, łososiowy czy wiśniowy rozlewają się po wzgórzu.

Kolorowe miasta jak z bajki - 14


9. Cinque Terre, Włochy

Pięć wiosek położonych na wzgórzach to właśnie Włoska Riwiera i bajkowe Cinque Terre. Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso to właśnie one. Łatwo dotrzecie do nich pociągiem, np. kupując dzienny bilet, chociaż łódka wydaje się też być kusząca. Pomyślcie jakie widoki są na nie nie tylko ze wzgórza, ale również przepływając obok nich.

Kolorowe miasta jak z bajki - 12


10. Old San Juan, Portoryko

Stare Miasto San Juan mieni się tyloma kolorami, że pewnie spacerując po nim nie spotkacie dwa razy tego samego. Jedno z typowych miejsc czasów kolonializmu, dziś przyciąga masy turystów.

Kolorowe miasta jak z bajki - 10


11. Wyspa Burano, Włochy

Wybierając się do Wenecji, koniecznie popłyńcie łódką na wyspę Burano. Legenda głosi, że rybacy zaczęli malować swoje domy na różne kolory, żeby łatwiej mogli je zlokalizować we mgle podczas połowów. Teraz ten zwyczaj stał się prawem i jeśli ktoś chce pomalować swój dom, musi otrzymać zezwolenie na to.

Kolorowe miasta jak z bajki - 8


12. Bo Kaap, Kapsztad

To jedna z najstarszych zamieszkanych części miasta i również jedna z najczęściej fotografowanych. Ta historyczna muzułmańska dzielnica mieni się kolorami tęczy - niebieski, fuksja, żółty czy zielony mieszają się ze sobą za każdym rogiem. To kolory wolności oraz celebracji Ramadanu.

Kolorowe miasta jak z bajki - 6


13. Pachuca, Meksyk

W tym mieście oprócz kopalni, jest do zobaczenia coś więcej! Macromural de Palmitas to barwny mural, który stworzyli lokalni graficiarze na budynkach domów. Oprócz tego odwiedźcie koniecznie Park David Ben Gurion, na którym znajduje się mozaikowy plac dedykowany wszystkich kobietom na świecie.

A post shared by Daniel (@dani_el8719) on14. Buenos Aires - La Boca, Argentyna

Dzielnica La Boca słynie z kolorowych drewnianych domów i urokliwych uliczek. Żyje i tworzy tutaj wielu artystów - podziwianie ich dzieł w otoczeniu wielobarwnych budynków to sama przyjemność. I oczywiście nie zapomnijcie zatańczyć tango!

Kolorowe miasta jak z bajki - 4


15. Willemstad, Curaçao

Tradycję malowania domów na kolorowo zapoczątkował w XIX wieku burmistrz miasta Albert Kikkert. Jak głosi lokalna legenda borykał się on z migrenami wywoływanymi m.in. przez odbijanie się słońca od białych budynków miasta. Nakazał zatem pomalować je na każdy inny kolor oprócz białego. Dzisiaj należą one do dziedzictwa UNESCO i przyciągają wielu turystów.

Kolorowe miasta jak z bajki - 2


Kolorowe miasta jak z bajki

Kolorowe miasta jak z bajki