Rózne

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria

Oferta od , 17. lis. 2020 9.31

Wielka Brytania

UK planuje skrócenie kwarantanny z 14-dniowej (obowiązującej też pasażerów z Polski) do 7 dni. Rządowa grupa kryzysowa ma nadzieję wprowadzić zmiany od 2 grudnia. Warunkiem skrócenia izolacji będzie poddanie się testowi na Covid-19 w 5. dniu kwarantanny - po otrzymaniu negatywnego wyniku kwarantannę będzie można zakończyć po (w sumie) 7 dniach. Test należy oczywiście opłacić z własnej kieszeni. Testy kosztują obecnie 80 do 150 funtów, ich cena może jednak ulec obniżeniu ze względu na duży popyt.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 16

5 listopada 2020 (wstępnie do 2 grudnia) wprowadzony zostanie lockdown: będzie można wychodzić z domu tylko w celach związanych z edukacją, pracą, ćwiczeniami na powietrzu i zakupami artykułów pierwszej potrzeby, osoby mieszkające w różnych gospodarstwach domowych nie będą mogły się spotykać wewnątrz, na zewnątrz możliwe jest spotykanie się tylko z 1 osobą spoza gospodarstwa domowego. Zamknięte zostają puby, bary i restauracje (będzie można kupić jedzenie na dowóz lub na wynos), sklepy (poza tymi sprzedającyymi artykuły pierwszej potrzeby).

W dniu 1 października brytyjski rząd ogłosił, że ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na koronawirusa Polska zostaje usunięta z listy tzw. korytarzy podróży. Oznacza to, że wszyscy przyjeżdżający do Anglii i Szkocji z Polski od 3 października podlegają obowiązkowi poddania się 14-dniowej samoizolacji w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem.
Poszczególne grupy osób będą zwolnione z obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Należą do nich m.in.: kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie, zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, jeśli przybywają do Anglii, aby wykonywać obowiązki służbowe, niekoniecznie związane z koronawirusem.

Niezależnie od tego, z jakiego kraju przybywa się do Anglii, obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokalizacyjnego najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii.

Ukraina

"Weekendowy lockdown" obowiązujący obecnie na Ukrainie budzi protesty. Były blokady dróg, władze Lwowa ogłosiły do 30 listopada (portal Ukraińska Prawda twierdzi, że weekendowe ograniczenia będą obowiązywać do końca roku) soboty i niedziele dniami roboczymi m.in. dla lokali gastronomicznych, centrów handlowo-rozrywkowych, placówek kulturalnych, siłowni, więc nie da się tam wprowadzić ograniczeń weekendowych. "Ludzie mają prawo do pracy" - wyjaśniły władze miasta. Dni wolne od pracy "zlikwidowały" też dla wielu przedsiębiorstw władze Iwano-Frankiwska, w Dnieprze nie wprowadzono lockdownu w związku z tym, że lokalna specjalna komisja "zachorowała", "zmęczyła się" i "nie ma kworum", by wdrożyć decyzję rządu. Przeciw lockdownowi buntują się też lokalne w miastach Sumy, Czerkasy, Żytomierz, Tarnopol i przedsiębiorcy. Petycję w sprawie uchylenia weekendowego lockdownu, opublikowaną we wtorek na stronie prezydenta, podpisało już ponad 28 000 osób (przy koniecznych 25 000). Premier Denys Szmyhal podkreślił, że decyzja podlega wykonaniu przez wszystkie jednostki administracyjne, a miejscowe władze nie mogą robić wyjątków wobec obiektów, które zgodnie z nowymi przepisami muszą być zamknięte w weekend. Zgodnie z decyzją rządu w soboty i niedziele lokale gastronomiczne mogą obsługiwać gości tylko na wynos, otwarte mogą być m.in. sklepy spożywcze, apteki, gabinety lekarskie i weterynaryjne, poczty, stacje paliw. Działa transport publiczny.

Osoby, które przekraczają granicę państwową Ukrainy z kraju o podwyższonym stopniu ryzyka COVID-19 (kraj z „czerwonej” listy) oraz osoby, które w ciągu 14 dni od momentu przekroczenia ukraińskiej granicy były na terytorium takiego kraju, podlegają 14-dniowej kwarantannie (lista wyjątków). Podstawą do zakończenia kwarantanny przed upływem 14 dni jest ponadto otrzymanie negatywnego testu w kierunku COVID-19, przeprowadzonego po wjeździe na terytorium Ukrainy lub w ciągu 48 godzin do przekroczenia ukraińskiej granicy.

Słowacja

Od 16 listopada Słowacja częściowo luzuje niektóre restrykcje - otwarte zostaną ponownie m.in. teatry, kina, kluby fitness i baseny, jednak z maksymalnie 50% obłożeniem. Słowacja wprowadza też europejski "system świateł drogowych" (czerwone, żółte, zielone). Unijni sąsiedzi Słowacji - Polska, Austria, Czechy, Węgry oznaczeni są kolorem czerwonym oznaczającym najwyższy stopień zagrożenia. Australia, Chiny, Grecja, Finlandia, Islandia, Korea Płd, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia i Tajwan zostały umieszczone na zielonej liście (kraje "bezpieczne").
Przy wjeździe na Słowację nadal potrzebny jest negatywny wynik testu na Covid-19, wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem. W przypadku braku wyniku należy udać się na kwarantannę.

Od 2 listopada 2020 obowiązkowo należy posiadać negatywny wynik testu PCR na Covid-19 przy wjeździe z Polski na Słowację i podczas tranzytu przez ten kraj. Nie ma kontroli na granicach, ale w razie złapania delikwenta bez testu nakładane będą dotkliwe mandaty.
Tranzyt do Polski z krajów nie figurujących na liście niebezpiecznych pod wzgl. Covid-19 (np. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina) jest możliwy przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godz. od momentu wjazdu do kraju bez zatrzymywania się w żadnym innym celu niż tankowanie na stacjach benzynowych.

Słowacja zarządziła zakaz poruszania się bez ważnej przyczyny (dotyczy to też turystów). Słowacja planuje też przetestować większość mieszkańców swojego kraju na Covid-19.

Z dniem 1 października władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju, ale nie ma on bezpośrednio wpływu na zasady ruchu granicznego.

Austria

Od 17 listopada do 6 grudnia Austria wprowadza lockdown w całym kraju. Zakaz poruszania się, dotychczas obowiązujący w godz. 20.00 do 6.00 rano, będzie obowiązywać całą dobę. Będzie można wychodzić tylko w ściśle uzasadnionym celu: droga do pracy (zalecana jest praca zdalna gdzie tylko jest to możliwe), zakupy, wizyta u lekarza, ćwiczenia na powietrzu. Już zamknięte są bary i restauracje, teraz zamknięte zostają też gabinety kosmetyczne i salony fryzjerskie. Wszystkie sklepy, poza spożywczymi, mają zostać zamknięte. Brak jednak na razie informacji o jakichkowiek zmianach w przekraczaniu granic.

Austria wprowadza od 3 listopada zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną od 20 do 6 rano, zakazane są spotkania osób z więcej niż 2 gospodarstw domowych, zamknięte są bary i restauracje, ograniczona zostaje działalność hoteli (dozwoleni są tylko goście podróżujący w celach służbowych). Sklepy będą otwarte, ale wiadomo już na pewno, że nie odbędą się słynne na całą Europę jarmarki bożenarodzeniowe. Nowe zasady mają obowiązywać do 30 listopada – od grudnia mają być łagodzone.

Przyjazd do Austrii obywateli Polski możliwy jest bez ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym COVID-19, jeżeli następuje z państw uwzględnionych na liście krajów bezpiecznych. Dodatkowo osoba przyjeżdżająca do Austrii w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie granicy nie mogła przebywać w innym państwie niż uznanym za bezpieczne. Przyjazd do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw znajdujących się w wykazie krajów o podwyższonym ryzyku. Wtedy wymagane jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzającego negatywny wynik badania na koronawirusa, nie starsze niż 72 godz. Jeśli przeprowadzenie badania przed przyjazdem nie było możliwe, osoba przekraczająca granicą zobowiązana jest do wykonania go na własny koszt w terminie 48 godzin od chwili przekroczenia granicy. Osoby bez zaświadczenia zobowiązane są do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Bez badania i ograniczeń możliwy jest przejazd przez Austrię w tranzycie bez zatrzymywania się (nie dotyczy stacjach benzynowych i parkingów przy autostradzie). Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż, np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku międzylądowania lub opóźnienia w opuszczeniu Austrii samochodem lub pociągiem możliwy jest nocleg w wyznaczonym hotelu usytuowanym przy lotnisku.


Chyba większość osób już trochę się gubi w obostrzeniach w poszczególnych krajach, dlatego postaraliśmy się zebrać informacje o najbardziej popularnych krajach Europy i kilku innych lubianych destynacjach. Głównym źródłem informacji jest strona polskiego MSZ, należy jednak pamiętać, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i przed ewentualnym wyjazdem należy zapoznać się z najbardziej aktualnymi informacjami (strony rządowe danego kraju, telefon do ambasady). Więcej o aktualnych źródłach informacji TUTAJ.

W tym artykule natomiast znajdziecie informacje o aktualnie obowiązującym zakazie lotów bezpośrednich z/do Polski.


Albania

Obecnie Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy.

Białoruś

Od 15 października osoby podróżujące z Polski na Białoruś muszą okazać na granicy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Test należy wykonać nie później niż 72 godziny przed wjazdem i wynik przetłumaczyć na język rosyjski lub białoruski. Powyższy obowiązek nie dotyczy: kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, załóg statków powietrznych, statków morskich, obsady pociągów międzynarodowych oraz personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych. Osoby, które przybyły na Białoruś z Polski, zwolnione są z obowiązku poddania się 14-dniowej domowej kwarantannie. Na przejściach granicznych oraz na lotnisku przeprowadzany jest pomiar temperatury. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała, podróżujący odwożony jest do szpitala w celu dalszej obserwacji.

Belgia

Od 1 sierpnia każda osoba przyjeżdżająca do Belgii z zagranicy chcąca pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin jest zobowiązana wypełnić formularz identyfikacyjny (Passenger Locator Form).

Bośnia i Hercegowina

Od 16 lipca możliwe są podróże turystyczne obywateli państw UE do Bośni i Hercegowiny, ale na granicy wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirusa COVID-19 typu PCR (tzw. test genetyczny, test molekularny, w formie wymazu) wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna. W przypadku przejazdu przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik - reszta Chorwacji (w obie strony) w charakterze tranzytowym test nie jest wymagany, możliwy jest także przejazd na podstawie dowodu osobistego.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 14

Bułgaria

Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz spoza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj, z którego się podróżuje, przy czym wskazać należy wszystkie kraje, przez które się przejeżdżało. Aktualnie dopuszczalny jest tranzyt przez Bułgarię bez konieczności uzyskania zgody od policji bułgarskiej. Przy wjeździe do Bułgarii podróżny musi podpisać specjalną deklarację, że zobowiązuje się opuścić Bułgarię w ciągu 24 godzin od wjazdu. Należy także podać informację, jaki jest cel przejazdu przez Bułgarię oraz podać kraj docelowy podróży.

Chorwacja

Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP – zniesione zostały wszelkie obostrzenia oraz obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji. Obywatele RP nie muszą na granicy okazywać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zasadność wjazdu do kraju. Władze nie wymagają okazania testów na COVID-19 przy przekraczaniu granicy. W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej służby graniczne sugerują zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/. Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania ww. danych. Obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń.

Cypr

Władze cypryjskie określiły 2 kategorie państw (A i B), z których można podróżować na Cypr. Polska jest obecnie zakwalifikowana do kategorii B. Skład obu grup państw (A i B) jest na bieżąco modyfikowany w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie. Osoby podróżujące na Cypr z państw zaliczonych do kategorii B zobowiązane są do przedstawienia przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przez podróżą. Zaświadczenie o wyniku testu będzie uznane tylko wtedy, jeżeli będzie zawierało następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu (musi to być molekularny test RT-PCR, wszelkie inne testy na przeciwciała/antygeny nie będą akceptowane), imię i nazwisko osoby poddanej testowi oraz wynik testu. Ponadto osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić online ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr (przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać e-mail potwierdzający wypełnienie ankiety, za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru).

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 12

Czarnogóra

Od 1 lipca granice Czarnogóry są otwarte dla wszystkich rezydentów UE, bez ograniczeń, tj. nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny. Nadal obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą wprowadzony 28 lipca.

Czechy

Od 9 listopada podróżni z Polski nie będą mogli wjechać na terytorium Czech.
Od 22 października obowiązuje w Czechach częściowy lockdown. Mieszkańcy Polski mogą swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość podróży tranzytem do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z całego kraju. Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka (dot. także Polski) został zniesiony przy wjeździe na terytorium Czech obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność COVID-19 czy poddania się kwarantannie. Podróże tranzytowe z państw wysokiego ryzyka zachorowania bez dodatkowych obostrzeń możliwe są jedynie, gdy trwają do 12 godzin. Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5 października w całych Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Nie ma on bezpośredniego wpływu na zasady ruchu granicznego. Wjazd z Polski do Czech odbywa się na dotychczasowych zasadach bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny.

Dania

Obywatele europejskich krajów określanych jako "otwarte" (lista znajduje się tutaj) mogą odwiedzić Danię w celach turystycznych. Od soboty, 17 października Polska została zakwalifikowana do krajów "zamkniętych". Oznacza to, że z Polski do Danii można wjechać tylko z ważnego udokumentowanego powodu. Przy zachowaniu podwyższonych standardów higieny, w tym m.in. odstępów 1 metra i limitu osób w pomieszczeniach (jeśli dotyczy), ponownie otwarta jest już większość instytucji w branżach usługowej, handlowej i gastronomicznej, jak również instytucje kultury i rozrywkowe (z wyjątkiem tzw. życia nocnego), instytucje sportowe oraz żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Nadal zakazane są zgromadzenia powyżej 100 osób. Od 22 sierpnia obowiązuje wymóg noszenia maseczek lub przyłbic w transporcie publicznym w Danii. Wymóg obowiązuje przez całą dobę i dotyczy wszystkich podróżnych powyżej 12. roku życia.

Dominikana

Granice Republiki Dominikańskiej są otwarte dla ruchu turystycznego. Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Dominikana wprowadziła bezpłatne ubezpieczenie dla turystów w razie zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - obowiązuje do 31.12.2020. Ubezpieczenie to umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, bezpłatnego noclegu w przypadku konieczności pozostania na Dominikanie z powodu zachorowania na COVID-19 oraz bezpłatnej zmiany lotu.
Na terenie kraju obowiązuje do 12 listopada godzina policyjna, od 21:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 19:00 do 5:00 rano w soboty i niedziele. W przypadku konieczności udania się do/z miejsca zamieszkania na/z lotniska w czasie trwania godziny policyjnej, należy posiadać ze sobą bilet lotniczy, dokument podróży oraz rezerwację noclegu jako dowód upoważniający do przemieszczenia się. Wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych. Nie ma ograniczeń przemieszczania się między prowincjami. Transport publiczny funkcjonuje.
Ministerstwo Turystyki Republiki Dominikańskiej (MITUR) wdraża specjalne protokoły bezpieczeństwa i ochrony obejmujące wszystkie sektory przemysłu w tym dotyczące działalności turystycznej. Przy zameldowaniu w hotelach dokonywany jest pomiar temperatury oraz wymagane jest wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Hotel powinien zapewnić gościom maseczki i żel dezynfekujący. Klienci barów/restauracji są zobowiązani do noszenia maseczki, mogą ją zdjąć, gdy usiądą przy stole. Punkty gastronomiczne powinny posiadać dozowniki żeli antybakteryjnych umieszczone w miejscach łatwo dostępnych dla klientów.

Egipt

Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat. Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i ewentualną kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego. Od 1 lipca lotniska są otwarte, a ruch lotniczy został wznowiony. Ruch osobowy na egipsko-izraelskim przejściu granicznym w Tabie pozostaje zawieszony do odwołania. Należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez lokalne władze działaniami o charakterze prewencyjnym, w tym w miejscowościach turystycznych. Ruch turystyczny ograniczony jest do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh. Cudzoziemcy przybywający do miejscowości turystycznych lotami czarterowymi zwolnieni są z opłaty za wizę do 30 października 2020 r.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 10

Estonia

Estonia przyjęła zasadę, że na jej terytorium mogą wjechać bez kwarantanny obywatele krajów, w których liczba zakażonych osób w ciągu ostatnich 14 dni nie przekroczyła 16 na 100 tys. mieszkańców. Dane są aktualizowane co tydzień. Aktualną listę można sprawdzić tutaj. Polacy aktualnie są objęci kwarantanną. Po przylocie do Estonii można poddać się 14-dniowej samoizolacji lub zrobić na lotnisku test na obecność koronawirusa. Do czasu wyniku testu należy być w samoizolacji. Po negatywnym wyniku, można wychodzić z domu jedynie w celu pracy i niezbędnych zakupów potrzebnych do życia. Po co najmniej 7 dniach od wyniku pierwszego testu należy test powtórzyć. Ponowny negatywny wynik testu zwalnia całkowicie z dalszej samoizolacji. Testy dla obywateli są darmowe, dla cudzoziemców kosztują 67 euro.

Finlandia

Od 5 października 2020 roku przy podróżach z Polski do Finlandii ponownie obowiązują ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Podróżni powinni posiadać stosowne uzasadnienie podróży. Może nim być np. powrót do miejsca zamieszkania w Finlandii, zatrudnienie, nauka/studai czy udział w wydarzeniach rodzinnych. Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony. Obecnie wjazd do Finlandii w celach rekreacyjnych lub turystycznych nie jest możliwy. Lista krajów zwolnionych z ograniczeń jest aktualizowana. Bieżące informacje znajdują się na stronie fińskiej Straży Granicznej.

Francja

Granice zewnętrzne UE oraz granice będące granicami wewnętrznymi strefy Schengen są otwarte. Co do zasady osoby wjeżdżające na terytorium Francji z państw UE nie podlegają kwarantannie. Na lotniskach sprawdzana jest temperatura. 17 października 2020 r. na terenie całej Francji wprowadzony został stan zagrożenia sanitarnego i wynikające z niego nowe ograniczenia, np. "godzina policyjna".

Grecja

Od 3 października dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Wszyscy podróżujący (drogą powietrzną, lądową, morską) mogą być poddani losowym testom na zakażenie COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Wszystkie osoby podróżujące do Grecji muszą wypełnić na stronie travel.gov.gr formularz (Passenger Locator Form). Między innymi należy podać informacje na temat tego, skąd pochodzimy, miejsca przekroczenia granicy, długości pobytu w innych państwach oraz adresu, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Turyści muszą go wypełnić na 48 godzin przed wjazdem do kraju. Po wypełnianiu formularza wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Za niedopełnienie powyższego obowiązku grozi grzywna w wysokości 500 euro.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 8

Gruzja

Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji przedłużyła zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego do 1 listopada 2020 r. Zakaz dotyczy lotów rejsowych z wyjątkiem lotów z/do Monachium, Paryża i Rygi. Rząd Gruzji postanowił, że od 1 listopada stopniowo będą przywracane regularne połączenie z 7 krajami: Polską, Austrią, Grecją, Katarem, Litwą, Niderlandami, Włochami.
Obywatele polscy w celach turystycznych mogą w chwili obecnej wjechać do Gruzji wyłącznie drogą lotniczą i będą musieli się poddać obowiązkowej 8-dniowej kwarantannie na własny koszt w miejscu wskazanym przez służby lokalne. W 8. dniu zostanie wykonany test PCR (na własny koszt) i jeżeli wynik będzie negatywny, to będzie można opuścić kwarantannę następnego dnia, jednakże konieczne będzie powtórzenie testu PCR 12. dnia (na własny koszt). Obywatele polscy, posiadający pozwolenie na pobyt stały w Niemczech, Francji, Litwie, Łotwie i Estonii, oraz podróżujący bezpośrednio z tych państw do Gruzji drogą lotniczą, mogą wjechać do Gruzji bezwarunkowo. Uprzednio należy wypełnić specjalny formularz elektroniczny. Na przejściu granicznym służby gruzińskie dokonują pomiaru temperatury ciała. W przypadku temperatury powyżej 37 st. C zostanie wykonane badanie testem PCR.

Hiszpania

Od 23.11 zostanie wprowadzony nakaz przedstawienia negatywnego wyniku testu dla wszystkich przyjeżdżających.

Ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii został przywrócony 21 czerwca. Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Za gorączkę uznawana jest temperatura 37,5 st. C i wyższa.
Wówczas pasażer zostaje poddany kolejnej kontroli i jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione, zostanie uruchomiony alert sanitarny, a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego. Wszyscy pasażerowie są również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

Holandia

Na granicach Holandii nie ma ograniczeń wjazdu i stałej kontroli granicznej. 13 października, wz. ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19, Polska została przez ten kraj oznaczona kodem pomarańczowym (podróżuj wyłącznie, gdy jest to absolutnie niezbędne). Osobom wjeżdżającym z Polski władze holenderskie rekomendują poddanie się 10-dniowej samoizolacji.
Obsługiwane są regularne połączenia lotnicze, promowe, autokarowe i busami, ale ich częstotliwość może być ograniczona. Przewoźnicy wymagają od podróżnych posiadania wypełnionego oświadczenia zdrowotnego. We wszystkich wewnętrznych przestrzeniach publicznych obowiązuje zalecenie stosowania maseczek niemedycznych (osoby 13+).

Irlandia

Od 9 listopada w Irlandii wprowadzono system "traffic lights” dla osób podróżujących z obszarów UE/EOG i Wielkiej Brytanii. Będą one sklasyfikowane wg następujących kolorów: zielony, pomarańczowy, czerwony lub szary. Zgodnie ze wspomnianym systemem pasażerowie przylatujący do Irlandii z obszarów zielonych nie będą objęci żadnymi ograniczeniami wjazdowymi. Osoby podróżujące z pomarańczowych, czerwonych (tu obecnie znajduje się Polska) i szarych regionów będą zobowiązane do ograniczenia swojego przemieszczania przez 14 dni. Nie ma obowiązku pozostania w Irlandii przez 14 dni, ale przez cały okres pobytu należy stosować się do zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.

Islandia

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią 15 czerwca granice dla obywateli strefy Schengen otworzyła także Islandia. Turyści odwiedzający wyspę mogą: iść na dwutygodniową kwarantannę lub poddać się testowi na koronawirusa. Do końca czerwca testy były bezpłatne, ale od 1 lipca trzeba już zapłacić 15 tys. koron islandzkich ISK (ok. 450 zł) za test. Dzieci urodzone w 2005 roku i później są zwolnione z badań oraz z kwarantanny. Każdy podróżujący jest zobowiązany do zainstalowania na telefonie aplikacji Ranking-C, która ma na celu śledzenie dróg zakażeń. Jeśli któryś z pasażerów nie zgodzi się na pobranie próbek lub odbycie kwarantanny, zostanie wydalony z kraju.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 6

Izrael

Od dnia 18 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela i Palestyny. Powyższy zakaz nie dotyczy obcokrajowców, którzy mają prawo pobytu na terytorium Izraela. Każdorazowo osoba taka musi jednak wyprzedzająco uzyskać zgodę odpowiednich władz izraelskich. W tym celu należy skontaktować się z najbliższym izraelskim urzędem konsularnym (dla osób przebywających na terenie Polski jest to Ambasada Izraela w Warszawie).

Nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem konieczne jest dodatkowo wypełnienie ankiety online, bez której nie jest możliwe wejście na pokład samolotu.
Podróżni przybywający z tzw. krajów zielonych (tj. uznanych za bezpieczne) nie muszą odbywać kwarantanny po przylocie. Lista „krajów zielonych” jest aktualizowana co dwa tygodnie. Podróżni przybywający z tzw. krajów czerwonych (tj. uznanych za kraje, w których sytuacja epidemiczna nie spełnia określonych przez izraelskie władze kryteriów) lub które przebywały w takim kraju w okresie 14 dni poprzedzających podróż do Izraela, są obowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Przed wyjazdem muszą również wypełnić dodatkowy formularz online, będący zgłoszeniem kwarantanny. Polska znajduje się na liście „krajów czerwonych”.

Litwa

Od 28 września br. do odwołania wszystkie osoby (z pewnymi wyjątkami) wjeżdżające na Litwę z Polski – zarówno obywatele Polski i Litwy, jak i osoby legalnie przebywające w obu krajach – podlegają 14-dniowej, obowiązkowej izolacji. Od 2 października br. nie ma już obowiązku wykonywania testów na COVID-19 przed przyjazdem na Litwę. Można ubiegać się o wcześniejsze opuszczenie miejsca kwarantanny.

Łotwa

Co najmniej do 23 października br. osoby, które przebywały w Polsce lub przejeżdżały przez Polskę tranzytem w ciągu ostatnich 14 dni, podlegają obowiązkowej samoizolacji trwającej 10 dni, licząc od dnia wjazdu na Łotwę. Jeżeli ktoś jest pracownikiem placówki edukacyjnej, ochrony zdrowia lub pomocy społecznej, jego samoizolacja trwa 14 dni, ale może być skrócona do 10 dni pod warunkiem wykonania testu na COVID-19 w 8. dniu pobytu na Łotwie i uzyskania negatywnego wyniku.
Osoby przekraczające granicę Łotwy (również tranzytem) są zobowiązane do wypełnienia elektronicznej ankiety i pokazania straży granicznej otrzymanego kodu QR. Wypełnienie kwestionariusza jest obowiązkowe również dla osób świadczących usługi transportowe (osób lub towarów) i należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy LV.

Macedonia

Północna Granice Macedonii Północnej zostały otwarte dla obcokrajowców od 26 czerwca. Od 1 lipca otwarte zostały także lotniska w Skopje i w Ochrydzie. Od 26 czerwca nie ma także wymagań dotyczących posiadania negatywnego testu PCR ani izolacji dla osób wjeżdżających do Macedonii Północnej. W przypadku tranzytu przez Macedonię Północną do Grecji trzeba się upewnić, że przejścia graniczne po stronie greckiej są otwarte.
Podróżni, wylatujący z lotnisk w Ochrydzie i Skopje, muszą stosować się do regulacji operatora lotnisk. Wśród nich jest konieczność przybycia na lotnisko co najmniej trzy godziny przed odlotem, noszenie przez cały czas maski ochronnej, utrzymywanie dystansu społecznego i utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Podróżni wykazujący objawy choroby mogą nie zostać wpuszczeni na lotnisko. Ponieważ wymagania operatora lotnisk mogą ulegać zmianom, przed podróżą należy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach internetowych lotnisk i informacjami linii lotniczych obsługujących dany lot.

Malediwy

15 lipca przywrócono możliwość wjazdu turystów na Malediwy. Wcześniejsza rezerwacja hotelu jest konieczna. Cały pobyt musi być zarezerwowany w jednym obiekcie. Turyści mogą poruszać się tylko po wyspie, na której zarezerwowali pobyt. Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni i mogą zostać przedłużone. Przy przylocie należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19 nie starszego niż 96 godz przed wylotem. Podróżni powinni wypełnić online (na 24 godz przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: www.imuga.immigration.gov.mv). Poradnik i wytyczne dot. przyjazdu i zasad obowiązujących turystów i sektor turystyczny w związku z COVID-19 dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Turystyki lub Urzędu Imigracyjnego. Aktualne informacje dot. zasad wjazdu i pobytu publikowane są również na stronie Ambasady RP w Nowym Delhi.

Malta

Od 1 lipca na turystów otworzyła się Malta. Uruchomione zostało lotnisko i ruszyły połączenia lotnicze z tzw. bezpiecznymi państwami, do których zalicza się Polska, za wyjątkiem podróżujących z lotnisk w Gdańsku i Krakowie - ci są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu przed wylotem bądź poddaniu się testowi i ewentualnie kwarantannie na miejscu.
Lista "bezpiecznych" państw będzie stopniowo rozszerzana w oparciu o decyzje maltańskich władz sanitarnych. Z połączeń lotniczych mogą korzystać podróżni, którzy przed wylotem z jednego z ww. państw przebywali na jego obszarze przynajmniej 30 dni i nie podróżowali w tym czasie do państw spoza listy "bezpiecznych państw". Osoby przylatujące z ww. krajów na Maltę nie są poddawane testom na obecność COVID-19 i nie muszą odbywać kwarantanny, poddawane są jedynie badaniu temperatury. Więcej informacji o podróży na Maltę.

Maroko

Władze marokańskie 5 września zmieniły zasady wjazdu cudzoziemców na terytorium Maroka. Do kategorii osób uprawnionych: cudzoziemców wraz z rodzinami posiadających kartę pobytu, dyplomatów z rodzinami, obywateli Maroka wraz z rodzinami, dodano cudzoziemców zaproszonych przez marokańskie firmy. Wszystkie osoby wjeżdżające do Maroka muszą okazać na granicy wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.

Mołdawia

Od 12 października władze Republiki Mołdawii prowadzą listę krajów o wysokim/niskim ryzyku epidemiologicznym zakażenia COVID-19, klasyfikowanych według czerwonych i zielonych stref. Lista jest aktualizowana w piątki co 14 dni i obowiązuje od kolejnego poniedziałku. Dopuszcza się wjazd na terytorium Republiki Mołdawii przez przejścia graniczne cudzoziemców i bezpaństwowców pochodzących z krajów klasyfikowanych jako strefy zielone.
Od 12 października Polska znalazła się na liście państw zaliczanych do tzw.: strefy czerwonej. Osoby wjeżdżające bezpośrednio lub tranzytem do Republiki Mołdawii z krajów klasyfikowanych jako czerwona strefa, muszą wypełnić ankietę epidemiologiczną, a także podpisać oświadczenie na własną odpowiedzialność o przestrzeganiu samoizolacji przez 14 dni, w wyznaczonych miejscach.

Niemcy

Od 24 października Polska znajduje się na niemieckiej liście krajów podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży do Niemiec z obszarów podwyższonego ryzyka należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w 14-dniowej kwarantannie.
Władze niemieckie wprowadzają ograniczenia w podróżach i automatyczny obowiązek kwarantanny i wykonania testu na obecność koronawirusa dla osób przyjeżdżających do Niemiec z krajów lub regionów, w których wzrost zachorowań na koronawirusa wynosi 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.
Nie dotyczy to jednak podróży tranzytowych, tj. przejazdu drogą lądową, przesiadki na niemieckim lotnisku lub lądowania na niemieckim lotnisku i dalszego transportu drogą lądową. Szczegółowe informacje na temat wjazdu i tranzytu przez Niemcy.

Norwegia

Od dnia 15 sierpnia br. Polska została zaliczona do krajów „czerwonych”, w których sytuacja epidemiologiczna nie spełnia określonych przez norweskie władze kryteriów. Oznacza to obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Norwegii. Wg zasad określonych przez norweskie władze, dla osób, które przybywają do Norwegii innymi niż własny samochód środkami transportu (publicznymi) oznacza to także konieczność noszenia maseczek na cały czas transportu, np. z lotniska do domu, w którym spędzą okres kwarantanny. Lista państw i aktualne informacje dot. rekomendacji władz norweskich dot. podróży. Władze norweskie zapowiadają, że granice nie zostaną zamknięte. Planowane jest wzmocnienie kontroli osób przyjeżdżających do Norwegii – na wybranych lotniskach (Oslo, Bergen, Stavanger) i na nabrzeżach utworzone zostaną centra testowe. Zrobienie testu będzie dobrowolne. Od 12 sierpnia br. obowiązuje ponownie obowiązek kwarantanny dla wszystkich, którzy mieli bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 4

Portugalia

4 listopada Portugalia wprowadza zasady izolacji społecznej w 121 z 308 regionów kraju (m.in. w Lizbonie i w Porto): zakaz wychodzenia z domu (poza drogą do szkoły, pracy, na zakupy, praca zdalna tam, gdzie to możliwe, sklepy będą zamykane maksymalnie o 22.00.

Portugalia jest otwarta dla zagranicznych turystów ze Strefy Schengen. Portugalsko-hiszpańska granica lądowa została otwarta 1 lipca 2020 r. Po przyjeździe do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. W Archipelagu Madery i Azorów wymagany jest test PT-PCR na COVID-19, w Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku testu. Od 14 października na całym terytorium Republiki Portugalskiej obowiązuje stan klęski żywiołowej. Władze Portugalii wprowadziły szereg środków mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19.

Rosja

W związku z sytuacją epidemiologiczną w świetle obowiązujących przepisów obywatele RP nie mogą wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zakaz wjazdu cudzoziemców obowiązuje do odwołania. Dotyczy on również osób posiadających zezwolenie na pobyt stały w Rosji, które w okresie pandemii opuściły terytorium FR.

Rumunia

Zgodnie ze stanem na 20 października Polska nie jest na rumuńskiej liście krajów niebezpiecznych, tym samym osoby przybywające z Polski do Rumunii nie muszą odbywać kwarantanny. Osoby przybywające do Rumunii z krajów wymienionych na ww. liście zobligowane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zwolnione z niej są osoby przybywające do Rumunii, jeżeli zostają na terytorium Rumunii krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny test na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii, Osoby przechodzące 14-dniową kwarantannę mogą ją opuścić po 10 dniach, jeżeli wykonają test na koronawirusa w 8. dniu kwarantanny, wynik będzie negatywny i nie będą mieć objawów COVID-19. Przejazd tranzytowy przez kraj uznany za niebezpieczny epidemicznie nie skutkuje obowiązkiem odbycia kwarantanny po przyjedzie do Rumunii.

Serbia

Obywatele polscy przyjeżdżający do Serbii z terytoriów Rumunii, Bułgarii, Macedonii Północnej i Chorwacji powinni przedstawić na granicy test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin; nie dotyczy to osób przejeżdżających przez Serbię tranzytem w czasie do 12 godzin. Poza ww. ograniczeniami obecnie Serbia nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy, połączenia są realizowane m.in. z wieloma portami lotniczymi w Europie. Wszystkie osoby wjeżdżające do Republiki Serbii podczas kontroli paszportowej otrzymują pisemną informację o środkach, które należy stosować w celu zapobiegania rozpowszechniania i zwalczania epidemii.

Słowenia

W Słowenii obowiązuje ujednolicony system kolorów określających poszczególne strefy ze stopniem zagrożenia transmisją koronawirusa. Na „zielonej liście” znajdują się tzw. kraje bezpieczne, a na „czerwonej liście” - kraje, w których są najtrudniejsze warunki epidemiologiczne. Pozostałe kraje umieszczane są na tzw. pomarańczowej liście. Osoby przyjeżdżające do Słowenii i mające miejsce zamieszkania lub przebywające nieprzerwanie (wymagane potwierdzenie) przez co najmniej czternaście dni w krajach z „zielonej listy” nie podlegają kwarantannie. Obecnie na "zielonej liście" znajdują się tylko: Australia, Nowa Zelandia, Serbia i Urugwaj. Osoby przyjeżdżające do Słowenii i mające miejsce zamieszkania w krajach z „czerwonej” lub „pomarańczowej” listy podlegają obowiązkowi 10-dniowej kwarantanny. Mogą one zostać zwolnione z obowiązku kwarantanny pod warunkiem przedłożenia podczas przekraczania granicy negatywnego wyniku testu na COVID-19, który nie jest starszy niż 48 godzin.

Szwajcaria

Od 15 czerwca 2020 r. zniesione zostały ograniczenia wjazdowe do Szwajcarii dla obywateli państw członkowskich UE, EFTA oraz Wielkiej Brytanii, a także członków ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa (posiadających obywatelstwo kraju trzeciego). Nie ma obowiązku kwarantanny.

Szwecja

Brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu do/ze Szwecji dla obywateli UE, w tym dla obywateli RP. Ograniczenia wjazdu wyłącznie dla obywateli spoza EOG i Szwajcarii. Brak wymaganej kwarantanny po przekroczeniu granicy Szwecji. Brak zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji. Testy na COVID-19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.

Tunezja

Otwarcie granic Tunezji i wznowienie międzynarodowego ruchu lotniczego nastąpiło 27 czerwca. W dniu 10 sierpnia zniesiono wymóg wykonania testów PCR wobec osób, które podróżują do Tunezji w zorganizowanych grupach wysyłanych przez biura podróży (w ramach tzw. wycieczek pakietowanych z zapewnionym przelotem, zakwaterowaniem i transferem lotnisko-hotel-lotnisko). Turyści zobowiązani są do przestrzegania zasad Protokołu Sanitarnego dla Sektora Turystycznego Tunezji. Wycieczki fakultatywne (muzea, atrakcje turystyczne, obiekty historyczne) są organizowane przez operatorów zgodnie z zasadami ww. Protokołu. Osoby, które samodzielnie chciałyby opuścić hotel mogą to uczynić poprzez wykonanie testu na COVID-19 (na własny koszt) od szóstego dnia pobytu. Pozostali obywatele RP mogą na terytorium Tunezji wjechać pod warunkiem okazania na granicy zaświadczenia potwierdzającego negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa (wykonany na maksymalnie 72 h przed wyjazdem z Polski i na maksymalnie 120 h przed wjazdem do Tunezji). Ponadto zobowiązani są do odbycia siedmiodniowej kwarantanny we wskazanym hotelu (po tym czasie wykonuje się kolejny test). Osoby przyjeżdżające jako goście, w celach wizyty prywatnej, kwarantannę mogą odbywać w domu/mieszkaniu prywatnym.

Turcja

Zniesiono następujące ograniczenia dla cudzoziemców wjeżdżających do Turcji:

  • zakaz wjazdu do Turcji, z wyjątkiem granicy lądowej z Iranem (pozostaje otwarta dla ruchu towarowego)
  • obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Turcji

Co więcej, wznowiono część połączeń międzynarodowych do kilkunastu europejskich miast. Bezpośrednie połączenia z Polski dostępne są ze Stambułem. Działają oczywiście nadal połączenia czarterowe.

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria - 2

USA (Stany Zjednoczone)

W myśl proklamacji Prezydenta USA cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Chiny, Iran, kraje Strefy Schengen (w tym Polska), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, nie mają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie dotyczące przekraczania granic obowiązuje do odwołania. Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dot. stałych rezydentów i ich rodzin.

Węgry

Od dnia 1 września 2020 r. przywrócono tymczasowe kontrole na granicy Węgier. Obcokrajowcy posiadający stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni, wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Przy wjeździe należy okazać dokumenty potwierdzające powyższe. Pozostali cudzoziemcy nie mogą wjechać na Węgry w ruchu osobowym w celu pobytu. Wyjątek stanowią osoby, które udowodnią cel podróży i otrzymają pozwolenie od odpowiedniego organu policji w zależności od planowanego miejsca przekroczenia granicy. O pozwolenie można ubiegać się tylko drogą elektroniczną poprzez stronę www.police.hu w języku węgierskim lub angielskim, dokumentując swoją prośbę zgodnie z celem podróży. Oryginały dokumentów potwierdzających cel pobytu należy mieć przy sobie przy przekraczaniu granicy i okazać je na wezwanie urzędnika. Stan zdrowia osób posiadających powyższe pozwolenia może być sprawdzany na granicy. Podróżny musi poddać się badaniu. Osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem nie będą wpuszczone na terytorium Węgier. Jeżeli badanie nie stwierdzi zarażenia, osoby będą kierowane do odbycia 14-dniowej kwarantanny lub kwarantanny domowej. Bez ograniczeń może wjechać na terytorium Węgier osoba pełniąca funkcje kierowniczą lub pracownik firmy - podmiotu powiązanego. Służbowy cel podróży należy udowodnić.

Włochy

Od 3 czerwca br. zniesiono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii. Uwaga! Należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch. Należy spodziewać się utrudnień w podróży, wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach, w których powstają skupiska ludzkie. Działają już hotele, restauracje, bary, sklepy i punkty usługowe, wierni mogą uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, a turyści wypoczywać na plażach. Pozostają w mocy najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, czyli wymóg zachowania odległości co najmniej 1 metra oraz noszenia maseczki, gdy taki dystans nie jest możliwy.


CZYTAJ TEŻ:

Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria


Koronawirus - gdzie można jechać z Polski i na jakich warunkach? Aktualizacja: Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja, Austria