Rózne

Jak wygląda obecnie sytuacja w poszczególnych krajach Europy?

Oferta od , 20. maj. 2020 16.08

Codziennie ręcznie wyszukujemy dla Was oferty na pobyty, głównie w Polsce, w hotelach które oferują DARMOWE ODWOŁANIE REZERWACJI. Wszystkie takie oferty znajdziecie klikając w poniższy przycisk. Rezerwuj w najlepszych cenach i bez ryzyka! Sprawdź wszystkie nasze oferty z możliwością bezpłatnego anulowania lub zmiany!

OFERTY Z BEZPŁATNĄ ZMIANĄ LUB ANULOWANIEM


AUSTRIA

Początkowo dozwolone będzie przekraczanie granic jedynie z krajami sąsiadującymi (które wykazują porównywalny spadek liczby wirusów) - granice zostaną otwarte z Niemcami, Szwajcarią, Liechtensteinem, Czechami, Słowacją i Węgrami od 15 czerwca. Granica ze Słowenią może zostać ponownie otwarta nawet przed 1 czerwca. Pociągi pasażerskie między Austrią, Włochami, Słowenią, Słowacją, Szwajcarią i Czechami w tym momencie nie funkcjonują. Porty lotnicze w Wiedniu, Innsbrucku i Salzburgu działają w ograniczonym zakresie do 31 maja, po tej dacie zakres działań może się zwiększyć. Restauracje i bary są już otwarte, a hotele zostaną otwarte 29 maja. Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w sklepach. Masowe imprezy wstrzymane są przynajmniej do czerwca. Przy wjeździe wymagane jest świadectwo zdrowia, stwierdzające, że podróżny nie jest zarażony, a osoby bez certyfikatu muszą poddać się kwarantannie na 14 dni. Test na wirusa jest dostępny na lotnisku w Wiedniu za 190 €.

BELGIA

Belgia zamierza ponownie otworzyć się na międzynarodowych turystów do 15 czerwca i prawdopodobnie ogłosi to przed końcem maja. Eurostar (przewoźnik kolejowy) ma znacznie zredukowane usługi; działa transport publiczny (obowiązują maski). Sklepy są otwarte, muzea będą otwarte od 18 maja, a od 8 czerwca kawiarnie, restauracje i niektóre atrakcje turystyczne. Obecnie wszyscy przyjezdni muszą się izolować przez 14 dni. Do tranzytu wymagany jest dowód osobisty oraz potwierdzenie dalszej podróży.

BUŁGARIA

Nie ogłoszono wciąż daty ponownego otwarcia granic. Niektóre hotele i baseny są otwarte i dozwolone jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu, indywidualnie. Niektóre targowiska, bary na świeżym powietrzu i restauracje są otwarte. Zwiedzanie gór i parków narodowych jest również dozwolone.

CHORWACJA

Niektóre przejścia graniczne na głównych trasach są otwarte dla ograniczonego ruchu (mogą je przekraczać cudzoziemcy posiadający nieruchomości lub łodzie w Chorwacji oraz członkowie rodzin). Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic dla innych turystów. Dozwolone są niektóre loty międzynarodowe i krajowe pasażerskie i tranzytowe. Parki, sklepy, muzea, hotele i restauracje oraz bary na świeżym powietrzu są otwarte, a niektóre środki transportu publicznego działają normalnie.

CYPR

Lotniska i porty morskie zaczną „wznawiać działalność etapami” od 9 czerwca do 13 lipca, w tym czasie ponownie zostaną otwarte hotele, kina na świeżym powietrzu, teatry i centra handlowe. Nie wydano jeszcze żadnych zasad dotyczących przyjazdu turystów. Plaże oraz muzea zostaną ponownie otwarte 1 czerwca. Parki, place zabaw na świeżym powietrzu, place i przystanie mają zostać ponownie otwarte (z zastrzeżeniem zasady 10 osób) od 21 maja, podobnie jak stanowiska archeologiczne i historyczne.

CZECHY

Granice z Austrią i Niemcami zostaną otwarte do 15 czerwca. Tranzyt jest dozwolony pod warunkiem posiadania dowodu pobytu oraz potwierdzenia dalszej podróży. Podróże krajowe są dozwolone. Sklepy, restauracje na świeżym powietrzu, puby, muzea i inne instytucje kultury są otwarte, podobnie jak wydarzenia z udziałem do 100 osób. Hotele, campingi i inne miejsca zakwaterowania zostaną otwarte od 25 maja, wówczas również pracę wznowić będą mogły taksówki. Od 1 czerwca złagodzone mogą zostać zasady dotyczące noszenia masek w transporcie publicznym i w sklepach.

DANIA

Rząd duński zapowiedział, że podejmie decyzję w sprawie kontroli granicznej i porad dotyczących podróży do 1 czerwca. Porty lotnicze w Kopenhadze i Billund są otwarte. Tranzyt jest obecnie dozwolony tylko dla osób z "ważnymi powodami”, np. dla powracających do domu z sąsiednich państw. Sklepy, parki i niektóre hotele są otwarte i działa transport publiczny. Restauracje i bary będą otwarte od 18 maja. Obiekty sportowe, teatry i kina zostaną ponownie otwarte po 8 czerwca, kiedy wydarzenia lub działania z udziałem 10 lub więcej osób znów będą dozwolone.

LITWA, ŁOTWA I ESTONIA

Obecnie jedynie obywatele tych państw mają prawo wjazdu do nich.

FINLANDIA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Dozwolony jest tranzyt. Sklepy są otwarte, a restauracje, bary i instytucje kulturalne będą otwarte od 1 czerwca (z zachowaniem dystansu społecznego). Wydarzenia do 50 osób będą dozwolone od 1 czerwca, a dla ponad 50 osób od 31 lipca. Ośrodki narciarskie i wiele hoteli pozostaje zamkniętych.

FRANCJA

Granice zostaną ponownie otwarte, początkowo ze Szwajcarią i Niemcami, od 15 czerwca. Transport publiczny zaczyna działać częściej, obowiązkowe są maski. Niektóre sklepy zostały ponownie otwarte, restauracje i bary mogą zostać ponownie otwarte najwcześniej 2 czerwca. Plaże i niektóre parki będą zamknięte co najmniej do 1 czerwca, podobnie jak większe muzea. Świadectwo zdrowia stwierdzające, że podróżny nie ma koronawirusa, będzie wymagane przy wjeździe co najmniej do lipca (z alternatywą 14-dniowej izolacji). W przypadku podróży krajowych przekraczających 100km od domu wymagana jest "déclaration de déplacement" (poświadczenie powodu podróży i dowód zamieszkania). P&O i DFDS obsługują zredukowane usługi promowe na trasach przez kanał La Manche. Funkcjonują niektóre połączenia lotnicze. Eurostar (kolej) obsługuje ograniczoną liczbę połączeń międzynarodowych (np. Paryż - Londyn). W przypadku przejazdów samochodowych Eurotunnel Le Shuttle świadczy usługi o ograniczonym zakresie.

NIEMCY

Granice zostaną ponownie otwarte, początkowo do Szwajcarii, Francji i Austrii, od 15 czerwca. Loty pozostają ograniczone. Sklepy i restauracje już zostały otwarte, hotele mają zostać ponownie otwarte 25 maja, a duże imprezy, takie jak festiwale, mogą wrócić dopiero po 31 sierpnia.

GRECJA

Granice zostanie ponownie otwarte dla międzynarodowych turystów najwcześniej 1 lipca. Dozwolone są niektóre loty krajowe i promy, a podróż do Evii i Krety z lądu jest dozwolona (dostęp na wszystkie inne wyspy jest nadal ograniczony). Obecnie wszyscy przybysze muszą się izolować przez 14 dni od dnia przyjazdu. Maski są obowiązkowe w sklepach i w transporcie publicznym. W czerwcu centra handlowe, restauracje, kawiarnie, kina, hotele, parki rozrywki, place zabaw i inne obiekty sportowe będą otwierane stopniowo. Działający transport publiczny i taksówki (do dwóch pasażerów na taksówkę). Duże spotkania, w tym festiwale i imprezy sportowe, raczej nie wrócą tego lata.

WĘGRY

Granice z Austrią mogą zostać otwarte do 1 czerwca. Loty wciąż są ograniczone. W Budapeszcie sklepy, parki i zewnętrzne bary oraz restauracje są otwarte. Maski są obowiązkowe w sklepach oraz podczas korzystania z transportu publicznego i taksówek w całym kraju.

ISLANDIA

Rząd oczekuje, że „zacznie łagodzić ograniczenia dotyczące przyjazdów międzynarodowych nie później niż 15 czerwca”. Granice pozostały otwarte dla krajów Schengen. Przy wjeździe wymagane będzie świadectwo zdrowia, z alternatywą 14-dniowej izolacji. Przyjezdni będą musieli również pobrać aplikację do śledzenia na terenie kraju. Niektóre loty są wciąż obsługiwane, w tym połączenia Icelandair, działają niektóre autobusy i taksówki. Otwarte są hotele, restauracje i sklepy, w których należy zachować dystans do 2m.

IRLANDIA

Niektóre loty i usługi promowe nadal działają między Irlandią a Wielką Brytanią - chociaż wszystkie przyloty podlegają 14 dniowej izolacji, a przyjezdni muszą podawać szczegóły dotyczące zakwaterowania podczas pobytu w Irlandii. Transport publiczny jest ograniczony; restauracje i niektóre puby zostaną ponownie otwarte 29 czerwca; hotele, muzea i galerie zostaną ponownie otwarte 20 lipca.

WŁOCHY

Granice zostaną ponownie otwarte dla turystów 3 czerwca. Parki są otwarte, a restauracje mogą sprzedawać jedzenie na wynos. Bary, restauracje, mniejsze sklepy i muzea zostały otwarte 18 maja. Niektóre hotele zostaną ponownie otwarte w czerwcu, w zależności od rezerwacji. Pociągi obsługują ograniczone usługi, ale nie działają żadne połączenia międzynarodowe. Sycylia ogłosiła niedawno, że będzie finansować częściowo pobyty turystów, jeśli tylko przyjazdy znów będą możliwe.

LUKSEMBURG

Granice z Niemcami jest otwarta. Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic dla pozostałych państw. Restauracje, sklepy i hotele zaczną się ponownie otwierać po 25 maja, kiedy dozwolone będą także sporty bezdotykowe na świeżym powietrzu. Maski są obowiązkowe w supermarketach i transporcie publicznym.

MALTA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Lotniska mogą zostać ponownie otwarte do końca maja. Wszyscy przybysze muszą obecnie samodzielnie się izolować przez 14 dni. Maski są obowiązkowe w sklepach i w transporcie publicznym. Niektóre mniejsze sklepy są otwarte; bary, restauracje i hotele mogą zostać otwarte na początku czerwca.

HOLANDIA

Granice są otwarte dla przyjezdnych z krajów Schengen, lecz tylko dla wjazdów "z ważnych powodów". Eurostar (koleje) stosuje ograniczony rozkład. Sklepy i niektóre hotele są otwarte. Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym. Restauracje i bary na świeżym powietrzu będą otwarte od 1 czerwca, podobnie jak teatry, sale muzyczne, muzea i kina (z zachowaniem dystansu społecznego). Kempingi są otwarte. Po 1 września mogą być dozwolone imprezy, koncerty i festiwale z udziałem ponad 100 osób.

NORWEGIA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Niektóre hotele, sklepy i restauracje są otwarte. Zorganizowane imprezy z udziałem maksymalnie 50 osób są dozwolone, więc funkcjonują niektóre parki, kluby muzyczne, galerie i inne instytucje kultury. Pozostałe mogą zostać ponownie otwarte od 15 czerwca.

PORTUGALIA

Granice prawdopodobnie otworzą się dla międzynarodowych turystów jeszcze w 2020 r., a portugalskie Ministerstwo Turystyki stwierdziło, że „powrót do turystyki nie jest daleko”, chociaż data nie została jeszcze ogłoszona. Zniesienie środków różni się w zależności od regionu. Transport publiczny w całym kraju działa z ograniczoną przepustowością, chociaż w większej części kraju istnieją połączenia kolejowe i autobusowe z Lizboną, wciąż działają taksówki. Restauracje i bary w wielu regionach mogą otwierać się od 18 maja przy ograniczonej liczbie klientów. Wiele hoteli w Algarve jest już otwartych, a tamtejsze plaże mają zostać otwarte już w czerwcu. Podróże na Maderę i Azory nie są dozwolone, wciąż odbywają się tam badania zdrowotne i nadal obowiązuje 14-dniowa izolacja.

RUMUNIA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Hotele, niektóre sklepy, muzea i restauracje są otwarte od 15 maja, wznowiono również niektóre loty krajowe. Maski są obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych i w transporcie publicznym.

SŁOWACJA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Niektóre loty operacyjne i tranzyt jest dozwolony z dowodem dalszej podróży. Otwarte są niektóre sklepy, markety, obiekty sportowe na świeżym powietrzu dla sportów bezdotykowych, atrakcje turystyczne na świeżym powietrzu, obszary barów i restauracji na świeżym powietrzu, muzea, galerie oraz zakwaterowanie krótko- i długoterminowe bez wyżywienia. Działają taksówki i niektóre środki transportu publicznego. Maski na twarz w miejscach publicznych są obowiązkowe.

SŁOWENIA

Prawdopodobne jest stopniowe ponowne otwarcie do krajów sąsiednich - granica z Węgrami może zostać otwarta przed 1 czerwca. Loty są ograniczone, a obecnie wszyscy przybysze spoza UE muszą się izolować przez siedem dni i przedstawić dowód zakwaterowania. Połączenia kolejowe z Austrią są zawieszone. Otwarte są sklepy, galerie, niektóre mniejsze hotele oraz bary i restauracje. Działają niektóre środki transportu publicznego i taksówki, obowiązują maski. Masowe wydarzenia będą przez pewien czas niedozwolone, ale niektóre atrakcje turystyczne zostaną ponownie otwarte. Alpinizm jest odradzany, a schroniska pozostają zamknięte.

HISZPANIA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic na niepotrzebne podróże obywateli Wielkiej Brytanii. Przewidziane jest stopniowe otwieranie kraju do końca czerwca (różniące się się w zależności od regionu i wysp). Obecnie loty są mocno ograniczone i dotyczą wyłącznie niezbędnych podróży. Przyjezdni muszą się izolować przez 14 dni. Podróż samochodem po własnej prowincji jest dozwolona, ale jeszcze nie między różnymi prowincjami w kraju. Wiele hoteli zostało dopuszczonych do ponownego otwarcia od 11 maja (bez przestrzeni wspólnych i gastronomii), ale nie wszystkie planują to zrobić, dopóki granice nie zostaną otwarte dla turystyki krajowej i międzynarodowej. W mniej dotkniętych regionach niektóre miejsca na zewnątrz w restauracjach i barach są otwarte, choć większość z nich nie będzie w pełni funkcjonować do czerwca. Muzea mogą otwierać się z ograniczoną pojemnością. Nie ma możliwości podróżowania z kontynentu Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie.

SZWAJCARIA

Przejścia graniczne do i z Niemiec, Francji i Austrii będą ponownie otwarte od 15 czerwca. Hotele, sklepy, rynki i restauracje są otwarte. W sytuacjach, w których nie można zachować dystansu, rząd zaleca maskę. Dozwolone jest uprawianie sportów na wolnym powietrzu z maksymalnie pięcioma osobami. Teatry, muzea, kina, baseny, ośrodki narciarskie, spa, usługi górskie i inne formy wypoczynku zostaną otwarte 8 czerwca. Masowe wydarzenia z ponad tysiącem osób mogą zostać wznowione dopiero po 31 sierpnia.

TURCJA

Nie ogłoszono daty ponownego otwarcia granic. Loty międzynarodowe są ograniczone, loty krajowe pozostają zawieszone, a podróże między miastami ograniczone. Hotele i restauracje będą otwarte od 27 maja. Maski na twarz są obowiązkowe w miejscach publicznych. Środki różnią się w zależności od prowincji i mogą ulec zmianie w krótkim czasie. Godzina policyjna obowiązuje od godziny 16, do 19 maja, z różnymi przepisami w zależności od wieku. Godziny otwarcia supermarketów są ograniczone.

Źródło: The Guardian.


Rezerwuj w najlepszych cenach i bez ryzyka! Sprawdź wszystkie nasze oferty z możliwością bezpłatnego anulowania lub zmiany!

OFERTY Z BEZPŁATNĄ ZMIANĄ LUB ANULOWANIEM

Jak wygląda obecnie sytuacja w poszczególnych krajach Europy?

Jak wygląda obecnie sytuacja w poszczególnych krajach Europy?