Rózne

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty!

Oferta od , 14. paź. 2020 12.03
Drodzy Piraci, historia, którą Wam dzisiaj opowiadamy, jest naprawdę niesamowita: pewnemu Japończykowi udało się odwiedzić Machu Picchu, jeden z siedmiu cudów współczesnego świata i najczęściej odwiedzaną atrakcję Peru, całkowicie samotnie.
Ta popularna atrakcja turystyczna została zamknięta w marcu tego roku, ale wyjątkowo postanowiono otworzyć ją tylko na jeden dzień, aby umożliwić temu turyście odwiedzenie tego słynnego stanowiska archeologicznego.
Ale jak to się stało?
Jesse Takayama, 26-letni japoński nauczyciel boksu, wyjechał w marcu z zamiarem odwiedzenia tego położonego na 2400 metrów npm. i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta Inków.
Jego pomysł polegał na spędzeniu w Peru tylko kilku dni, w zasadzie poświęconych podejściu i odwiedzeniu tego jednego miejsca. Po zarezerwowaniu wizyty Jesse udał się do Aguas Calientes, wioski położonej najbliżej Machu Picchu i był już o krok od spełnienia swojego marzenia.

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty! - 8

Ale potem blokada spowodowana wirusem dotarła również do Peru, wraz z nią zamknięcie Machu Picchu. Jesse, który miał spędzić tylko trzy dni w Aguas Calientes, został unieruchomiony na siedem miesięcy w małym miasteczku z powodu lokalnych ograniczeń transportowych i odwołanych lotów, a także trochę jego uporu w próbie zobaczenia jego wymarzonego miejsca, będąc już zaledwie 9km od niego.
Przypominamy, że sytuacja w Peru dotycząca zagrożenia zdrowotnego związanego z koronawirusem jest obecnie jedną z najgorszych w Ameryce Łacińskiej, ponieważ pomimo tymczasowego zamknięcia przekroczyła 33000 zgonów z powodu Covid-19, z najwyższym wskaźnikiem śmiertelności na mieszkańca na całym świecie. Loty międzynarodowe wznowiono dopiero w ostatnich kilku tygodniach i na razie tylko do innych krajów w regionie: ale to wystarczyło, aby Jesse mógł wrócić do domu.

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty! - 6

Ale nie bez ostatniej próby. Po specjalnie wystosowanej prośbie, która ku jego wielkiemu zdziwieniu została również przyjęta (z dużą pomocą burmistrza Aguas Calientes), wreszcie udało mu się w ostatnią sobotę odwiedź Machu Picchu.
Jego komentarz na portalach społecznościowych brzmiał: „Dziękuję bardzo! Jestem pierwszą osobą, która odwiedza Machu Picchu po zamknięciu!”

Minister Kultury Peru opowiedział tę niezwykłą historię na konferencji prasowej i zapowiedział, że otwarcie Machu Picchu dla wszystkich turystów, zaplanowane już na lipiec, a następnie przełożone, odbędzie się w listopadzie, a liczba gości zostanie ograniczona o 30%. Obecnie przewiduje się 675 odwiedzających dziennie.


Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty! - 4

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty! - 2

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty!

Machu Picchu otwarte na jeden dzień i tylko dla jednego turysty!