Rózne

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie

Oferta od , 3. cze. 2018 13.56

Jeśli śmialiście się kiedyś z Radomia, Sosnowca albo innego miasta w Polsce, to po tym artykule (może) przestaniecie. Przedstawiamy Wam listę najbrzydszych miast na świecie.

1. Detroit, Michigan, USA

Detroit jeszcze przed ogłoszeniem bankructwa w 2014 r. nie należało do najlepszych miast. Wiele mówi się o złych inwestycjach, które doprowadziły miasto do upadku. Wielu inwestorów i właścicieli budynków po prostu opuściło je. Można zobaczyć puste wymarłe osiedla, w niektórych z nich zaprzestano nawet doprowadzania podstawowych usług, wysyłania policji czy straży pożarnej. Administracja planuje obecnie wyburzenie wielu budynków. Oprócz tego to jedno z najniebezpieczniejszych miast nie tylko Ameryki, ale świata. Rocznie dochodzi tu do 350 morderstw (nie wliczając innych przestępstw). Przestępczość ogranicza się przede wszystkich do biednych dzielnic.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 20

2. Gwatemala (miasto), Gwatemala

Państwo Gwatemala jest naprawdę piękne, co innego jego stolica. Miasto już od lat 70. przeżywa napływ ludności - niestety przez to na obrzeżach powstało wiele slumsów. Do tego nawiedzają je regularnie naturalne katastrofy, a w związku z tym zapada się wiele budynków, które niestety nie upiększają jego obrazu. Trzeba też pamiętać o tym, że nie jest ono bezpiecznym miejscem do życia, jak również jednym z najbardziej zanieczyszczonych.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 18

3. Kalkuta, Indie

Jedną z cech charakterystycznych miasta są niestety slumsy. Slumsy w centrum są otoczone kolejnymi slumsami i tak dalej. Ponad 1,5 miliona osób żyje w warunkach nie nadających się wręcz do życia - tak oceniają je organizacje typu ONZ. Całość obrazu dopełniają leżące wszędzie śmieci, nieskanalizowane ścieki i spaliny. W ulepszeniu obrazu Kalkuty nie pomaga fakt, że mieszkańcy nie chcą opuścić swoich domostw i nie zgadzają się na relokację.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 16

4. La Oroya, Peru

Miasta otoczone kopalniami nigdy nie należały do najpiękniejszych. Doskonałym przykładem jest La Oroya w Peru. Miasto ma w zasadzie tylko dwa kolory - szary i brązowy oraz otaczają je chmury smogu, który zawstydziłyby nawet Chiny - to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.


5. Kiszyniów, Mołdawia

Co na pewno tu zobaczycie to uroki postkomunistycznego miasta - czas stanął w miejscu i od lat 70., kiedy Związek Radziecki chciał odbudować miasto po wojnie, niewiele się niestety zmieniło. Ponoć jest tu najgorsze jedzenie i kawa, jedynie mołdawskie wino nieco ratuje też i tak już zły wizerunek. Sami mieszkańcy mają powiedzenie o swoim położeniu: "Urodzić się Mołdawianinem to urodzić się pechowym".

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 14

6. Timbuktu, Mali

Wielu podróżników przybywa tu, by zobaczyć kolorowe bazary, karawany, jednak zamiast tego czeka na nich zaledwie piach. Timbuku czasy świetności ma dawno za sobą - kiedyś leżało na szlaku karawan, jednak nawet wtedy nie było urokliwe. Ulice miasta świecą pustkami, budynki są nijakie, a piach dookoła nie dodaje wcale powabu.

A post shared by Karin (@karineikl) on


7. Luanda, Angola

Luanda to jedno z najdroższych miast na świecie - jednak niestety mimo ekonomicznego sukcesu, do najpiękniejszych nie należy, a wręcz przeciwnie. Zaludnienie rośnie, a wraz z nim niestety również slumsy na jego obrzeżach oraz wznoszone wieżowce dla biedniejszych, co niestety nie wpływa pozytywnie na obraz miasta. Luanda boryka się także z problemem dostępu do wody pitnej.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 12

8. Amman, Jordania

Amman zaludnia się coraz bardziej od połowy XX wieku, dziś liczy już ponad 4 miliony mieszkańców. Władze miasta regulują bardzo dokładnie, jak mają wyglądać budowle, przez co miasto traci na uroku i wygląda bardzo szaro i monotonnie. Architektura jest tutaj naprawdę brzydka. Doliczcie jeszcze do tego chaos na ulicach, brud i otrzymacie naprawdę nieciekawy widok.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 10

9. Pyongyang, Korea Północna

Korea Północna to uosobienie wizji Georga Orwella z "Roku 1984" nie tylko pod względem standardu życia, panującego reżimu, ale także pod względem wyglądu. W stolicy kraju budynki są rozmieszczone bez żadnego pomysłu i pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach, tak samo jak autostrady, które świecą pustkami. Hotel Ryugyong dopełnia brzydkiego krajobrazu, wyłaniając się pośrodku miasta ni stąd ni zowąd. Nie bez powodu został nazwany "najbrzydszym budynkiem w historii ludzkości". Oprócz tego doliczcie odosobnienie od innych krajów i wizerunki przywódców na każdym kroku - mieszkańcy całej Korea Północnej nie mają lekko.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 8

10. Kangbashi, Ordos, Chiny

To miasto wygląda niczym widmo - niemalże nie ma w nim mieszkańców, a zostało wybudowane dla ponad miliona osób, które miało pracować w kopalniach. Niewiele osób zdecydowało się jednak na przeprowadzkę do Kangbashi i miasto zaczęło świecić pustkami. Znajdziecie tam wszystko, co w innych miastach - muzea, szpital, apartamenty gotowe do kupienia. szkoły, przystanki, jednak czego tam brakuje to właśnie mieszkańców...

11. Kair, Egipt

Światowa Organizacja Zdrowia porównuje dzień w Kairze do wypalenia paczki papierosów - tyle właśnie zanieczyszczeń oczekuje na płuca odwiedzających. Dorzućcie do tego widok gór śmieci i otrzymacie niezbyt przyjemny wizerunek miasta, które słynie z jakże bogatej historii. Miasto nie radzi sobie z zalewającymi je wręcz śmieciami i nawet prywatne firmy i rząd rozkładają ręce na ten problem i przestają troszczyć się o ich wywóz i zbieranie.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 6

12. Tijuana, Meksyk

Manu Chao śpiewał "Welcome to Tijuana", jednak odwiedzający jadą raczej w przeciwnym kierunku niż do Tijuany. Miasto niestety przeżywa problemy ekonomiczne i nierzadko docierają tu wojny narkotykowe. Krótko mówiąc - nie jest tu bezpiecznie. Turystyka również na tym ucierpiała i zmalała w ostatnich latach aż o 90%. Przemoc, porwania, rabunki są tu na porządku dziennym.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 4

13. Dżakarta, Indonezja

Nie bez powodu nazywana jest "Wielkim Durianem" (jeśli wiecie, jaki zapach ma ten owoc to doskonale rozumiecie, o czym mowa). Fabryki kwitną tu szybciej niż roślinność, a wraz z nimi niestety i odpady i śmieci - rzeka w Dżakarcie należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. To jednak nie powstrzymuje mieszkańców od robienia prania czy picia z niej wody. Powietrze również jest daleko od bycia czystym. Wszystko to powoduje wiele chorób. Rządowe próby wprowadzenia regulacji ku poprawieniu stanu miasta niestety nie są egzekwowane, przez co nadzieje na poprawę są niestety małe.

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie - 2

Niestety jednym z głównych powodów bycia brzydkim miastem są zanieczyszczenia. Pamiętajmy zatem o odpowiedzialnej turystyce i również odpowiedzialnej konsumpcji, żeby takich miejsc było na naszej planecie coraz mniej, a najlepiej, żeby znikały i stały się czystsze. Jako podróżnicy chcemy w końcu odwiedzać piękne miejsca z niesamowitą naturą i kulturą - szanujmy zatem ten dorobek!


Jeśli jednak chcecie wyjechać w nieco ładniejsze miejsca, koniecznie zajrzyjcie do naszych ofert :)

Europa

Azja

Ameryka Północna i Południowa

Egzotyka


To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie

To dopiero paskudy! Poznaj najbrzydsze miasta na świecie