Rózne

Na lotnisku psy wywąchują koronawirusa!

Oferta od , 3. lis. 2020 21.07

Lotnisko w stolicy Finlandii - Helsinkach prowadzi od września pilotażowy program, który wykorzystuje specjalnie wyszkolone psy tropiące do wykrywania pasażerów zakażonych Covid-19!

Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące - czworonogi praktycznie nigdy się nie mylą - są w stanie wyczuć wirusa z prawie 100% dokładnością i zidentyfikować wirusa na kilka dni przed wystąpieniem ewentualnych objawów.

Psy są w stanie zidentyfikować Covid-19 na podstawie znacznie mniejszej próbki niż testy PCR stosowane przez służbę zdrowia - pies potrzebuje tylko 10-100 cząsteczek do zidentyfikowania wirusa, a test wymaga 18 milionów cząsteczek!

Dodatkowo mają dużą przewagę nad tradycyjnymi testami, gdyż działają szybciej i dokładniej - "badanie" nosem zajmuje im do 10 sekund. W przyszłości psy mogą zastąpić obecnych pracowników. Oficjalne testy na Covid-19 przy pomocy wyszkolonych psów będzie jednak można rozpocząć dopiero po przyjęciu odpowiedniej poprawki legislacyjnej.

Na lotnisku psy wywąchują koronawirusa! - 2

Pasażerowie poddają się testowi dobrowolnie, badanie przeprowadzane jest przez pracownika bez obecności zwierzęcia. Pracownik pobiera wacikiem próbkę zapachu skóry badanego, umieszcza go (wacik, nie badanego :) w pojemniku, który daje się do obwąchania wyszkolonym psiakom. Jeśli pies wykryje w próbce zapach charakterystyczny dla osoby będącej nosicielem Covid-19 - pasażerowi wykonuje się od razu test PCR.

W przyszłości 4 psy mają pracować na lotnisku podczas 1 zmiany. Czas trwania każdej zmiany zależy indywidualnie od zwierzęcia. Obecnie w sumie 10 jest szkolonych do pracy. Psy potrzebują przerw w pracy. Podczas gdy 2 pracują - pozostałe 2 odpoczywają. Węchowa usługa jest przeznaczona głównie dla pasażerów przybywających spoza kraju

Pierwszym lotniskiem, które wprowadziło w sierpniu psie rozwiązanie, choć na znacznie mniejszą skalę, był port lotniczy w Dubaju.

Źródło: Finavia


CZYTAJ TEŻ:

Na lotnisku psy wywąchują koronawirusa!


Na lotnisku psy wywąchują koronawirusa!