Rózne

Nowe surowe zasady wjazdu i obowiązek kwarantanny dla Polaków w 3 popularnych krajach Europy

Oferta od , 8. gru. 2020 9.00

Wybieraliście się na Boże Narodzenie lub Sylwestra do Włoch albo Szwajcarii? Przeczytajcie, jakie nowe zasady wprowadziły na najbliższe tygodnie te 3 kraje.

WŁOCHY:

od 10 do 20 grudnia 2020: wszyscy podróżni z UE, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii muszą dostarczyć negatywny wynik testu na koronawirusa (nie starszy niż 48 godz.) przed przyjazdem do Włoch lub przejść 14-dniową kwarantannę

od 21 grudnia 2020 do 6 stycznia 2021: wszyscy przybywający do Włoch z zagranicy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, sam negatywny wynik testu nie zwalnia z tego obowiązku!

od 7 do min. 15 stycznia 2021: znowu wszyscy podróżni z UE, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii muszą przejść testy przed wyjazdem lub przejść kwarantannę

Włochy są też wewnętrznie podzielone na "kolorowe" strefy różniące się ograniczeniami:

Strefa żółta: (umiarkowanego ryzyka):


  • REGIONY: Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Marche, Molise, Apulia, Sardynia, Sycylia, Umbria, Veneto, autonomiczna prowincja Trento (znana również jako Trentino).

Strefa pomarańczowa: (średnio wysokiego ryzyka)

  • REGIONY: BAZYLIKATA, DOLINA AOSTY, KALABRIA, KAMPANIA, LOMBARDIA, PIEMONT, TOSKANIA
  • PROWINCJE: BOLZANO (Górna Adyga / Południowy Tyrol)
Strefa czerwona: (wysokiego ryzyka)


  • REGIONY: ABRUZJA

Oto mapa pokazująca poszczególne strefy (stan na 6 grudnia 2020):

Nowe surowe zasady wjazdu i obowiązek kwarantanny dla Polaków w 3 popularnych krajach Europy - 2

Szczegółowe informacje o ograniczeniach (poruszanie się, restauracje itd.) w poszczególnych strefach znajdziecie TUTAJ.

Źródło: MSZ, The Local, BBC


SZWAJCARIA:

Od 14 grudnia osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski będą zobowiązane zgłosić przyjazd władzom kantonalnym i poddać się 10-dniowej kwarantannie. Obowiązek ten dotyczy również osób, które nie przyjeżdżają bezpośrednio z Polski, lecz w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii spędziły w Polsce co najmniej 24 godziny. Negatywny wynik testu na koronawirusa nie zwalnia z obowiązku poddania się kwarantannie ani nie umożliwia jej skrócenia. W ciągu 2 dni od wjazdu na terytorium Szwajcarii należy zgłosić swój przyjazd odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu. W przypadku większości kantonów można to zrobić wypełniając formularz zgłoszeniowy on-line. Złamanie zasad kwarantanny może spowodować otrzymanie mandatu w wysokości do 10 000 franków, czyli ponad 41 000 złorych.

Oprócz Polski na liście państw i regionów wysokiego ryzyka znajdować się będą od 14 grudnia również następujące kraje: Andora, Chorwacja, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Litwa, Luksemburg, Macedonia Północna, Portugalia, San Marino, Serbia, Słowenia, Stany Zjednoczone i Węgry, 4 regiony Austrii (Górna Austria, Karyntia, Salzburg, Styria), 3 regiony Włoch (Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska) i Polinezja Francuska.

Więcej szczegółów TUTAJ.

Źródło: MSZ


AUSTRIA:

Od 19 grudnia 2020 do przynajmniej 10 stycznia 2021 zmiany zasad wprowadzone zostaną również podróżnych w Austrii. Dotychczas wjeżdżając do tego kraju wystarczyło pokazać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany do 72 godz. przed podróżą by uniknąć 10-dniowej kwarantanny. Od 19 grudnia jednak nie będzie to już możliwe. Przyjeżdżający z krajów “wysokiego ryzyka” (kraje, gdzie współczynnik nowych zakażeń wynosi więcej niż 100 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, czyli prawie cała Unia Europejska, w tym Polska) będą musieli poddać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Po 5 dniu izolacji podróżny będzie mógł poddać się darmowemu testowi na COVID-19, aby skrócić kwarantannę po otrzymaniu negatywnego wyniku.

Źródło: Deutsche WelleCZYTAJ TEŻ:

Nowe surowe zasady wjazdu i obowiązek kwarantanny dla Polaków w 3 popularnych krajach Europy


Nowe surowe zasady wjazdu i obowiązek kwarantanny dla Polaków w 3 popularnych krajach Europy