Rózne

Paszporty szczepionkowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami?

Oferta od , 28. lut. 2021 14.47

“Covidowe paszporty szczepionkowe” jeszcze niedawno przypominały bardziej teorię spiskową, teraz jednak stają się dość szybko elementem nowej podróżniczej rzeczywistości nie tylko w Unii Europejskiej.

Wiele państw żyjących w dużej mierze z turystyki, podobnie, jak politycy stojący na czele Unii Europejskiej, naciska, by paszporty zaczęły obowiązywać jak najszybciej, by zdążyć przed tegorocznymi wakacjami.

To rodzi jednak oczywiście pytania i obawy obywateli o dyskryminację (czy też "segregację sanitarną") osób nie zaszczepionych z różnych powodów - zdrowotnych, organizacyjnych - jeszcze nie przypadła ich kolej i tych, którzy po prostu szczepić się nie chcą - szczepienie przeciw Covid-19 nie jest wszak obowiązkowe. Jak duże będą podziały, jak bardzo zaczepieni będą uprzywilejowani, ile praw i możliwości będą mieli ci, którzy szczepionki nie przyjęli? I to nie tylko w kwestii podróży, ale nawet w codziennym życiu, we własnym kraju?

Takie podziały pojawiają się już np. w Austrii czy Izraelu. Unia opowiada się póki co za opcją, by decyzje o tym, co można, a czego nie, posiadając paszport szczepionkowy, były podejmowane przez poszczególne kraje. Niektórzy przywódcy państw sugerują, że paszport powinien umożliwiać swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej i być wstępem do dalszego umożliwienia podróży międzykontynentalnych. Paszporty miałyby być przygotowane w ciągu ok. 3 miesięcy, czyli pod koniec maja, w czerwcu 2021. Dalsze decyzje będą podejmowane na kolejnych konferencjach przywódców unijnych. Unia chce wypracować jedno wspólne stanowisko i jednolite zasady wobec sprawy.

W Polsce na razie osoba zaszczepiona może ściągnąć kod QR ze strony mObywatel, otrzymać wydruk w ośrodku zdrowia lub pobrać go z Internetowego Konta Pacjenta.

Źródło: Business Insider


CZYTAJ TEŻ:

Paszporty szczepionkowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami?


Paszporty szczepionkowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami?