Rózne

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19

Oferta od , 1. paź. 2020 14.00

Ambasada Grecji w Polsce poinformowała, że od 3 października obywatele Polski przybywający do Grecji będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego nie później niż niż 72 godziny przed wjazdem do Grecji.

Nowe zasady będą obowiązywać do 12 października. Po tym terminie rząd wyda kolejne oświadczenie. Zmiana dotyczy również obywateli greckich, stałych mieszkańców Grecji i osób podróżujących z istotnych powodów zawodowych. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Dzieci poniżej 10 roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu PCR.

Podróżujący do Grecji są w dalszym ciągu zobowiązani do wypełnienia formularza PLF i mogą zostać poddani losowym testom po przybyciu na granicę grecką.

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19 - 8

Władze greckie wprowadziły bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Do formularza można dopisać małoletnie dzieci.

Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

W związku z rosnąca liczbą przypadków zakażenia COVID-19 wśród turystów wjeżdżających do Grecji droga lądową rząd podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorum rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego (w przypadku Polski lista rekomendowanych laboratoriów odstępna jest tutaj) lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Wykonywanie testów na COVID-19 nie jest na tę chwilę koniecznie w przypadku podróży drogą inna niż lądowa. Istnieje możliwość, że osoby podróżujące droga inną niż lądowa zostaną poddani losowym testom na zakażenie COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Co jeśli lecimy na Last Minute?

Podróżni, którzy zakupili ofertę Last Minute, np. z wylotem na drugi dzień, nadal muszą wypełnić wniosek online. Wydrukowany i wypełniony wniosek należy okazać podczas odprawy na lotnisku oraz okazać treść maila otrzymanego po wypełnieniu wniosku online. Jest to potwierdzenie, że wypełniliśmy wniosek i oczekujemy na kod QR. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie tutaj.

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19 - 6

Kto może podróżować do Grecji?

  • osoby na stałe zamieszkałe w UE, osoby zamieszkałe w krajach należących do strefy Schengen: Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, osoby z Wielkiej Brytanii i krajów trzecich, mające pozwolenie na pobyt oraz osoby, będące członkami rodzin ob. UE, ponadto pracownicy transportu międzynarodowego, członkowie korpusu dyplomatycznego, członkowie misji humanitarnych, obywatele greccy, zamieszkali poza granicami kraju. Obowiązywać będzie zasada wzajemności w stosunku do ww. krajów.
  • Do 15 lipca nie będzie lotów bezpośrednich z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Pozostałe loty bezpośrednie będą realizowane.
  • Do publicznej wiadomości podano listę państw trzecich, dla których Grecja otwiera swoje granice (Algieria, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Maroka, Gruzja, Czarnogóra, Korea Południowa, Ruanda, Urugwaj, Tajlandia, Tunezja, Chiny). Lista ta będzie uaktualniana co 15 dni.

Wykonywanie testów na COVID-19 nie jest na tę chwilę koniecznie w przypadku podróży drogą inna niż lądowa za wyjątkiem osób podróżujących drogą lotnicza z lotnisk w Bułgarii i Rumunii. Od wtorku 28 lipca br. Grecja wprowadził dodatkowy obowiązek dla osób podróżujących drogą lotniczą z Bułgarii i Rumunii. Osoby, które przylatują rejsami z portów lotniczych położonych na terytorium obu państw zobowiązane są poza posiadaniem kodu QR do przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Obywatele Grecji oraz osoby posiadające grecką kartę pobytu zwolnione są z ww. obowiązku.

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19 - 4

Ruch na granicach:

  • Od 1 lipca wszystkie lotniska w Grecji są czynne. Od dnia 16.07. została otwarta granica powietrzna z Albanią i Macedonią (tylko lotnisko w Atenach).
  • Granice lądowe: granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Turcją pozostają zamknięte dla turystów, w dalszym ciągu dostępne jest tylko przejście graniczne w Promachonas na granicy z Bułgarią.
  • Granice morskie: otwarty będzie port w m. Patra i w m. Igumenitsa i dostępne połączenia promowe z Włochami. Dozwolone jest zawijanie do greckich portów statków z zagranicy i ruch statków wycieczkowych. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy.

Władze Grecji zastrzegają sobie w każdym momencie możliwość zmian decyzji odnośnie otwarcia granic dla ruchu turystycznego, zgodnie z aktualną oceną zagrożenia COVID-19.

Powyższe zasady wprowadza się od 15 lipca 2020 od godz. 00.01 do odwołania.

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19 - 2

Obecne ograniczenia w związku z pandemią

Reżim sanitarny powiązany z koniecznością noszenia maseczek ochronnych obowiązuje we wszystkich środkach transportu: na promach, w samolotach, autokarach i pociągach, w transporcie publicznym, szpitalach, muzeach, galeriach handlowych, ośrodkach zdrowia, szpitalach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i innych zamkniętych obiektach użyteczności publicznej.

Aktualności można sprawdzać na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki: http://www.visitgreece.gr/

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: http://www.visitgreece.gr/en/home/health_protocols...


Przydatne linki

Greckie Ministerstwo Turystyki: http://www.visitgreece.gr/

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/en/home/frequently_asked_questions

Grecka Narodowa Organizacja Zdrowia (EODY) uruchomiła stronę informacyjną w języku angielskim, na której przekazywane są aktualne informacje dotyczące zagrożenia COVID-19 na terytorium Grecji: www.eody.gov.gr/en/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

W sytuacji pojawienia się podejrzenia o zarażenie wirusem zalecany jest natychmiastowy kontakt pod numerem telefonu 210 521 2000 lub 210 521 2054, sugerowany przed zgłoszeniem się do lekarza. Dodatkowe dane kontaktowe znajdują się na stronie Greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia: www.eody.gov.gr/en/contact/

Wszelkie zapytania w sprawach dotyczących turystyki można kierować na maila ww. urzędu: email: [email protected] lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 210 3310716.


Wszystkie informacje pochodzą ze stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja , https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronaw...


Jeśli szukacie informacji na temat innych krajów i podróży do nich, sprawdźcie informacje tutaj:

Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19Podróże do Grecji w czasie koronawirusa - potrzebny negatywny wynik testu na COVID-19