Rózne

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać

Oferta od , 5. maj. 2019 18.27

Niektórzy rodzice bez obaw zabierają swoje maluchy na mniejsze i większe urlopy. Jednak wiele osób, nie wie jak zabrać się do planowania wakacji z dzieciakami. Jakie dokumenty należy wyrobić, jak przygotować się do podróży, co zabrać ze sobą, o jakich szczepieniach pamiętać itd. W naszym poradniku staramy się odpowiedzieć na te i inne pytania oraz pomóc rodzicom, by urlop był przyjemny i bezstresowy.


Dokumenty dla dziecka

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 12

W zależności od kierunku podróży dziecko musi posiadać albo dowód osobisty albo paszport. Przed wyjazdem zagranicę należy zadbać o to i wyrobić dokument w odpowiednim urzędzie. W przypadku podróży po krajach Unii Europejskiej, dziecko potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć aktualny paszport. Więcej informacji o dokumentach znaleźć można na stronie obywatel.gov.pl. Należy także pamiętać o ewentualnych wizach - podróżujące dziecko obowiązują te same zasady co dorosłych i należy sprawdzić, czy wymagana jest wiza. Jeśli tak, należy ją wcześniej wyrobić. Informacje o wizach zawsze można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zgoda rodziców na wyjazd

Dokumenty to jednak nie wszystko. Zgodnie z kodeksem rodzinnym dziecko powinno uzyskać zgodę obojga rodziców na wyjazd, jeśli planowany jest wyjazd tylko z jednym z nich, dziadkami albo osobami spoza rodziny. Wyjątek od tej reguły stanowią sytuacje, gdy np. jeden z rodziców nie żyje, pozbawiony jest władzy rodzicielskiej albo ojcostwo nie zostało ustalone. Wiele osób pewnie może powiedzieć, że wyjeżdżało już z dziećmi bez oficjalnej zgody drugiego rodzica, jednak argument, że nikt nie pytał o taki dokument nie oznacza, że prawo tego nie wymaga. Co powinna zawierać taka zgoda? Powinny się w niej znaleźć następujące informacje: imiona, nazwisko i PESEL rodziców, miejsce i data sporządzenia, tytuł i treść oświadczenia, podpis rodziców/opiekunów złożony u notariusza, klauzula notarialna oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Co więcej - potwierdzenie notarialne powinno być przetłumaczone na język kraju, do którego dziecko będzie wyjeżdżać.


Podróż samolotem

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 10

Dla wielu małych podróżników podróż samolotem odbędzie się po raz pierwszy. Rodzice powinni zadbać o jego komfort oraz dowiedzieć się, jakie są wymogi różnych linii lotniczych. Np. w wielu z nich dzieci w wieku do 7 dni nie mogą podróżować samolotem. Niemowlęta oraz małe dzieci muszą podróżować pod opieką osoby dorosłej. Niemowlęta mogą podróżować na kolanach osoby dorosłej - tutaj należy sprawdzić w konkretnych liniach, do jakiego wieku, np. Ryanair czy Easyjet mówi o wieku do 23 miesięcy. Jeśli osoba dorosła podróżuje z dwoma niemowlakami, wtedy drugiemu należy dokupić miejsce siedzące. Jeśli chodzi o przewóz wózków, linie wychodzą na przeciw - często można bezpłatnie zabrać ze sobą wózek oraz inne akcesoria dziecięce jak np. fotelik czy łóżeczko turystyczne. O tym również należy doinformować się u linii lotniczych, którymi lecimy.


Co zabrać ze sobą?

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 8

Skoro już mówimy o komforcie dziecka, warto zastanowić się, czego maluch będzie potrzebował podczas podróży. Warto zacząć od stworzenia listy i korzystać z niej podczas pakowania. Pamiętajmy, nie bierzmy za dużo - miejsce w walizce to bardzo cenne miejsce. ;)

1. Zabawki

Jak wiadomo, dziecko podczas podróży będzie potrzebowało rozrywki. Jakie zabawki wybiorą rodzice zależy oczywiście od tego jakim środkiem lokomocji podróżujecie - samochodem zabierzecie więcej, samolotem już nieco mniej. Warto zabrać ulubione zabawki, książeczki, maty do malowania, w samochodzie można zainstalować stolik podróżny. Przydadzą się także smartfon czy tablet - tutaj warto zainstalować aplikacje, gry, wgrać audiobooki czy bajki. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce upłynie maluchowi na pewno szybciej.

2. Odpowiednie ubranie

Dziecko powinno czuć się komfortowo podczas wielogodzinnego lotu czy jazdy samochodem. Warto zabrać miękkie i wygodne ubrania. Jeśli chodzi o niemowlaki - pomyślcie o takich, które umożliwią Wam szybkie przebranie malucha. Pamiętajmy też o zapasowym ubraniu, które będzie pod ręką w razie, gdy dziecko niespodziewanie się pobrudzi.

3. Przekąski

Tutaj należy pamiętaj o wygodzie i zabrać przekąski łatwe do przetransportowania. Warto zapakować świeże owoce, paluszki warzywne, batoniki owsiane, ulubione chrupki czy jedzenie w tubkach - musy owocowe, deserki czy dania obiadowe. Ważne, żeby dziecko lubiło swoje przekąski! Nie polecamy słodyczy oraz napojów gazowanych, unikniemy dzięki temu rozbrykanego dziecka ze zbyt dużą dawką energii. Dla maluchów podczas jedzenia przyda się w podróży także śliniak!

4. Podręczna apteczka oraz higiena

Jeśli dziecko przyjmuje lekarstwa na stałe, koniecznie zabierzcie je ze sobą. Oprócz tego pamiętajmy o środkach typu preparat na gorączkę, tabletki przeciwbólowe, plastry, maść antybakteryjna, środek na owady i ugryzienia, chusteczki nawilżające oraz żel antybakteryjny, które przydadzą się, by szybko umyć dziecko i uniknąć kontaktu z zarazkami.


Szczepienia i zdrowie

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 6

W podróży nie wolno zapominać o zdrowiu! Oprócz wymienionych wyżej środków, które dobrze mieć "na wszelki wypadek" pamiętajmy, by sprawdzić, jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem. Na początek sprawdźcie, czy wykonane są szczepienia obowiązkowe. Następnie dowiedzcie się, czy kraj, do którego podróżujecie wymaga dodatkowych szczepień. W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje na temat szczepień w różnych krajach. Samo sprawdzenie informacji jednak nie wystarczy, udajcie się do lekarza pierwszego kontaktu, który sprawdzi, czy takich szczepionek naprawdę potrzebujecie oraz udzieli szczegółowych informacji. W podróż zabierzcie niezbędne dokumenty, takie jak Międzynarodowa Książeczka Szczepień. Ważne jest, by nie zostawiać szczepień na ostatnią chwilę, gdyż wiele z nich należy przyjmować w dawkach.

Oprócz szczepień, rodzice powinni pomyśleć także o karcie EKUZ - Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki tej karcie w razie choroby dziecka skorzystacie bezpłatnie ze świadczeń zdrowotnych. Karta obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. Można oczywiście też wykupić inne prywatne ubezpieczenie.


Dokąd pojechać?

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 4

Jeśli podróżujecie z niemowlakami lub małymi dziećmi weźcie pod uwagę panujące na miejscu temperatury. Raczej nie poleca się podróży do krajów o skrajnie odmiennym klimacie do tego, do jakiego dziecko jest przyzwyczajone. Jeśli bardzo chcecie wyjechać do upalnych miejsc typu Emiraty Arabskie, Izrael, kraje afrykańskie czy azjatyckie, wybierzcie miesiące, kiedy temperatury są niższe i przyjemniejsze. Dobrze jednak pamiętać, by pierwsze podróże były wybierane w bliższe miejsca, by dziecko nie było zmęczone długim lotem. Jeśli szukacie inspiracji, jakie kraje warto wybrać na podróż z dziećmi, w tym artykule przygotowaliśmy listę najpopularniejszych miejsc.

Jeśli już wybraliście, gdzie chcecie spędzić urlop z rodziną, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego hotelu. Ważne są tutaj przede wszystkim atrakcje dla dzieci - dobrze, żeby hotel miał basen, zjeżdżalnie, a najlepiej aquapark. Ważną rolę odgrywają też animacje dla dzieci i dorosłych, menu dla dzieci - rodziny lubią wybierać oferty All Inclusive, żeby nie zastanawiać się codziennie, gdzie zjeść. Dobrze, by miejsce było atrakcyjnie położone, np. blisko plaży, oferowało wycieczki czy aktywności sportowe.

Jeśli podróżujecie z niemowlakiem, warto sprawdzić czy wybrany hotel jest dopasowany do jego potrzeb - najważniejsze, by zapewniał on łóżeczko dla dziecka. Dobrze, by w pokoju był także przewijak. Jeśli w hotelowej łazience jest tylko prysznic, obsługa powinna zaoferować wstawienie wanienki, a w restauracji dobrze, żeby były specjalne krzesełka dla dzieci. Oprócz tego dobre hotele mają zabezpieczone kontakty oraz własne pralnie. Dobrze dopytać też, czy hotel ma obszerną windę oraz podjazdy, jeśli maluch będzie poruszał się w wózku.


Na co jeszcze zwracać uwagę podczas podróży?

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać - 2

  • Urlop z dziećmi warto zaplanować z wyprzedzeniem - można wcześniej zatroszczyć się o noclegi, ale także generalnie o urlop - im wcześniej zabukujemy tym ceny będą niższe. Czekanie na Last Minute może być dla niektórych stresujące.
  • Podczas pakowania zróbcie wcześniej listę i odhaczajcie tylko to, co już zapakowaliście. Dobrze również, by dziecko mogło samodzielnie spróbować się spakować (przynajmniej mały plecak z ulubionymi zabawkami), a z Waszą pomocą z pewnością mu się to uda.
  • Poruszając się w miejscu docelowym można wybrać wypożyczenie samochodu - opcja wygodna, gdy chcecie być niezależni albo zdecydować się na komunikację miejską, która dla dzieciaków bywa naprawdę fajną przygodą! Podczas jazdy samochodem róbcie regularnie przerwy, by rozprostować kości oraz by Wasz maluch się nie nudził długą jazdą samochodem.
  • Pamiętajmy o regularnym piciu - szczególnie, gdy jesteście w upalnym miejscu!
  • By maluch mniej stresował się wyjazdem, a bardziej z niego cieszył - wytłumacz dokąd jedziecie, co go czeka na miejscu i staraj się, by było to jak najbardziej interesujące.
  • Bądź gotowy na nieoczekiwane. Czasem plany zmieniają się z godziny na godzinę i warto być tego świadomym. To jednak nic złego! Spontaniczność oraz pozytywne nastawienie to klucz do udanego urlopu. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego stresu, a wyjazd zamieni się we wspaniałą przygodę.

Zabierzmy się zatem do znalezienia wymarzonych wakacji z dziećmi!

Oferty dla rodziny

Oferty dla rodzin tylko z biur podróży


Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać

Podróżowanie z dzieckiem - praktyczne wskazówki, jak się przygotować i o czym należy pamiętać