Rózne

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok

Oferta od , 2. wrz. 2017 9.34

Chcecie zabukować urlop w Azji, jednak nie wiecie, jakiej pogody się spodziewać? Przygotowaliśmy dla Was wykresy średnich temperatur powietrza oraz ilości opadów na cały rok. W części 1 opisywaliśmy Europę, teraz zajmiemy się najpopularniejszymi azjatyckimi kierunkami. Pamiętajcie, że to średnia temperatur i służy jedynie orientacyjnemu spojrzeniu na klimat w Azji. Występują zatem w poszczególnych miesiącach również wyższe i niższe temperatury.

Malediwy

Pogoda na Malediwach jest w zasadzie piękna cały rok - temperatury cały czas wysokie. Pora mokra trwa od maja do października, pora sucha z kolei od listopada do kwietnia. Pora mokra to nie zawsze zły wybór! Deszcz nie pada całymi dniami, a ceny są zdecydowanie niższe niż w sezonie.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 38

Tajlandia

Bangkok

Bangkok ma klimat tropikalny z 3 porami: gorącą od marca do czerwca, mokrą od lipca do października oraz suchą od listopada do lutego. Trzeba pamiętać, że deszcze zdarzają się również w porze suchej czy gorącej, dając nieco ochłody od upałów. W porze mokrej jest także wiele słońca ( 5 - 6 godzin dziennie), a deszcz pada zazwyczaj popołudniami.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 36

Krabi

Ten region Tajlandii charakteryzuje się dwoma porami: deszczową od maja do października oraz suchą od listopada do kwietnia. W czerwcu w porze monsunowej może być niekiedy trudno dotrzeć do niektórych wysp. Wiatry słabną już w lipcu i sierpniu i jeśli wybieracie się w porze mokrej to jest to najlepszy okres. Pogoda w tej porze jest dość nieprzewidywalna i zdarzają się okresy bardzo słoneczne, jak również deszczowe.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 34

Indonezja - Bali

Na Bali dzień trwa średnio 12,5 godzin, z czego 8.2. godziny świeci słońce. Wyróżnia się dwie pory: suchą i deszczową. Na wyspie są nieznaczne różnice w temperaturze między wybrzeżem, a górami, gdzie może być zimniej. Jeśli lubicie imprezową atmosferę, warto jechać w porze deszczowej (listopad - marzec), dla wszystkich innych polecamy miesiące od kwietnia do października, podczas pory suchej. Nie dajcie się jednak zwieść porze deszczowej - wciąż można chodzić na plażę i kąpać się w naprawdę ciepłej wodzie!

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 32

Sri Lanka

Sri Lanka ma typowo tropikalny klimat z charakterystycznym azjatyckim monsunem. Wyróżnia się trzy pory: dwie monsunowe oraz suchą. Najlepszy czas do podróży jest od grudnia do marca - wtedy jest sucho. Największe opady są w maju, słabną już w lipcu i sierpniu. Te warunki pogodowe znacznie różnią się od północnej strony wyspy, która od kwietnia do września jest w miarę sucha, a mokra pora zaczyna się w październiku. Od października do stycznia trwa inny sezon monsunowy, który jest podobny do monsunu trwającego od maja do sierpnia.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 30

Wietnam - Hanoi

W Hanoi wyróżnia się dwie pory: monsun północno-wschodni (od listopada do kwietnia) oraz monsun południowo-zachodni (od maja do października). Monsun północny to pora sucha, z kolei południowy przynosi wysokie temperatury i deszcze. Monsuny bywają nieprzewidywalne i niektóre sezony bywają bardziej deszczowe od innych. Także w porach deszczowych jest wiele słonecznych dni z deszczami zaledwie po południu lub wieczorem oraz takie dni, gdzie deszcz pada niemal cały czas.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 28

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dubaj, jak i całe Emiraty znane są ze swych wysokich temperatur. Klimat ze względu na ich położenie jest pustynny. Opadów w ciagu roku również jest niewiele. W trakcie lata temperatury potrafią przekroczyć 40 stopni, warto mieć więc w hotelu basen i klimatyzację.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 26

Malezja

W Kuala Lumpur panuje klimat równikowy. Cały rok panują raczej wysokie temperatury i jest sporo opadów. Wyróżnia się tu 3 pory roku: mokrą: od października do kwietnia. Najbardziej mokre miesiące to marzec, kwiecień i październik. Pora sucha trwa od maja do września. Generalnie nie ma złej pory na odwiedziny Kuala Lumpur, gdzie jest zawsze ciepło, a wieczorem można odpocząć od wysokich temperatur.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 24

Izrael

Występuje tu ciepły klimat śródziemnomorski, co oznacz, że panują tu suche lata i łagodne mokre zimy. Jest tu słonecznie przez cały rok. Najwięcej deszczu pada w styczniu (co jednak nie oznacza, że pada od rana do nocy ;)), sezon upałów ciągnie się od czerwca do września.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 22

Filipiny

W ciagu roku temperatury niewiele się zmieniają i jest tu zawsze ciepło. Wyróżnia się pory: deszczową trwają od maja do listopada oraz suchą przypadającą od stycznia do kwietnia. Sierpień jest najbardziej mokrym miesiącem, luty - najsuchszym.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 20

Kambodża

Klimat w Phnom Penh określa się jako tropikalno-monsunowy. Pora sucha trwa od końca listopada do końca kwietnia, pora deszczowa od maja do listopada. Dobrą porą na odwiedzenie tego regionu to miesiące od grudnia do marca. Temperatury są wysokie przez cały rok.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 18

Turcja

Od maja aż do września jest w tym regionie (Antalya) ciepło, jednak najwięcej opadów wypada właśnie w maju. Czas od czerwca do sierpnia to pora sucha. Najzimniej jest w styczniu.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 16

Japonia

W Tokio i okolicach występuje wilgotny subtropikalny klimat z gorącym wilgotnym latem i łagodną suchą zimą - opady śniegu są rzadkie. Najcieplejsze miesiące na odwiedziny to lipiec i sierpień, sezon deszczowy trwa od marca do października. Najwięcej opadów jest w czerwcu, najmniej - w styczniu.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 14

Singapur

Singapur leży w klimacie tropikalnym. Temperatura rzadko spada poniżej 24 stopni C w nocy - zawsze jest tutaj ciepło. Wschodni monsun przynosi suchą pogodę - od czerwca do września, natomiast zachodni monsun przynosi deszcze - od listopada do lutego. Ulewne deszcze jednakże mogą występować cały rok. Najwięcej deszczów jest w grudniu, czerwiec to najsuchszy miesiąc.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 12

Chiny

W Pekinie są 4 pory roku: krótką, ciepłą wiosnę (kwiecień - maj), długie, upalne lato (czerwiec - sierpień), chłodną, przyjemną jesień (wrzesień - październik) oraz długą, zimną zimę (listopad - marzec). Pogoda jest intensywna, w lecie temperatury mogą sięgnąć 40 stopni C, a w zimie -20 stopni C. Najwięcej opadów jest w lipcu i sierpniu, pora sucha występuje od listopada do kwietnia.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 10

Indie

Indie to ogromny kraj, dlatego skupimy się na przykładowym opisie jednego regionu - okolic New Delhi. Klimat tutaj jest ciepły charakteryzujący się mokrym latem i suchą zimą. W czerwcu zaczyna się pora deszczowa z wysokimi temperaturami. Najwięcej pada w lipcu. W listopadzie ochładza się i zaczyna się zima. W styczniu jest mgliście, marzec przynosi więcej wiatrów, zaczynają się wysokie temperatury i utrzymują się do października. Najlepsze miesiące na przyjazd do New Delhi to styczeń - marzec oraz listopad - grudzień.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 8

Jordania

W Jordanii panuje pustynny klimat. Lata są długie i gorące, jak również suche. Zima przynosi nieco opadów i niższe temperatury. Jednakże ten kraj jest dość różnorodny ze względu na położenie nad poziomem morza oraz bliskość do wody, co ma wpływ na różnice w klimacie w różnych regionach kraju. Opady deszczu zmniejszają się za wschodzie, jak również różnice w temperaturze bywają większe. Aqaba to popularna destynacja, dlatego wybraliśmy ją jako przykład klimatu w Jordanii. Tutaj miesiące od grudnia do marca mają przyjemną temperaturę i ładną pogodę. Najgoręcej jest od kwietnia do października.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 6

Rosja

Rosja leży na dwóch kontynentach: ciągnie się od Europy Wschodniej, pokrywa całą północną Azję aż do Oceanu Spokojnego. Dlatego jej klimat jest niezwykle zróżnicowany. Większa jej część położona jest w strefie klimatu kontynentalnego - z dużymi różnicami temperatur w porach roku. Jej duży obszar zajmują także góry, pustynie, stepy, tajga, tundra i niziny z własnym charakterystycznym klimatem.

Moskwa

Lato w Moskwie jest gorące i krótkie, zima natomiast długa i zimna. Najpopularniejszym czasem na wizytę jest lato - dni są długie, ciepłe, przechodzą jednak ulewne deszcze w lipcu i sierpniu. Najzimniej jest od grudnia do marca.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 4

Krasnojarsk

Dobrze odwiedzić ten region między czerwcem a sierpniem, kiedy jest ładna pogoda i panują przyjemne temperatury. W zimie od listopada do marca będzie zimno.

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok - 2

Nie daj się zatem zaskoczyć pogodzie i leć na urlop w najlepszym dla Ciebie czasie! Zajrzyj do naszych ofert do Azji!

Lecę na urlop do Azji!

Poczytajcie też o pogodzie na cały rok w Europie!

Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok

(Źródła: http://www.holiday-weather.com/ oraz https://weather-and-climate.com/)


Pogoda na urlopie - część 2: Azja - średnie temperatury i opady na cały rok