Rózne

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce

Oferta od , 1. gru. 2020 12.36

16 miejsc w Polsce (po 1 na każde województwo) otrzymało prestiżową Złotą Pinezkę Google Maps. Nagradzane są lokalizacje, które wg użytkowników map Google ocenione zostały najwyżej - jako najciekawsze, najpiękniejsze, inne niż inne. Znajdziecie tu największy na świecie zamek w Malborku i wrocławskie Afrykarium, Muzeum Piernika, urocze pałace i wojenne umocnienia. Polska to turystyczny raj!

Wały Chrobrego, Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

Wały Chrobrego to wizytówka Szczecina. 500-metrowe tarasy widokowe leżą 19 metrów nad Odrą, podziwiać z nich można bajeczne widoki na port i rzekę. Teren uważany jest za dzieło życia Hermanna Hakena, nadburmistrza Szczecina na przełomie XIX i XX w. Oprócz Muzeum Morskiego czekają tam na Was 2 pawilony, taras widokowy z rzeźbą Centaura walczącego z Herkulesem i spektakularna fontanna.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 34


Zamek w Malborku (województwo pomorskie)

Twierdza w Malborku to największy i jeden z najwspanialszych zamków nie tylko w Europie, ale i na świecie. To XIII-wieczna warowna twierdza należąca dawniej do zakonu krzyżackiego. Jest uważany za największą budowlę z cegły, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek! Od lat figuruje też na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W całej okazałości możecie go podziwiać zza brzegów rzeki Nogat. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy - robi wielkie wrażenie!

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 32


Mosty w Stańczykach (województwo warmińsko-mazurskie)

Mosty, zwane też Akweduktami Puszczy Rominckiej, to jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierwszy powstawał w latach 1912-1918. Leżą uzdrowiska Gołdap, na północnych krańcach Mazur przy Puszczy Romnickiej, więc wizyta tutaj gwarantuje nie tylko doznania architektoniczne, ale też przyrodnicze. Mosty mają aż 180m długości i 36,5 m wysokości - należą do największych w Polsce. Wyglądem przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard. Płynie pod nimi malownicza rzeczka Błędzianka - dzięki jej niewielkim rozmiarom mosty wyglądają na jeszcze większe.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 30


Pałac Branickich, Białystok (województwo podlaskie)

Zespół pałacowo-parkowy Branickich - zwany polskim Wersalem - to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji epoki saskiej. W XVI w. był zamkiem obronnym, pałac zaś został zbudowany jako rezydencja królewska (nigdy się nią nie stał). Obecnie mieści się siedzibę Uniwersytetu Medycznego i 2 muzea opowiadające dramatyczną historię skrytą pod piękną fasadą Pałacu. Można tu podziwiać eleganckie komnaty, ale też 10-hektarowe piękne barokowe ogrody pałacowe należące do najpiękniejszych w Europie.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 28


Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (województwo lubuskie)

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej na świecie i zarazem rezerwat nietoperzy. Pod ziemią znajduje się ponad 30 km korytarzy, część z nich udostępnionych turystom. Wycieczka trwa 3 godz. i kończy się zapadnią, która broniła dostępu do obiektu. Obszar składa się z ok. 100 betonowych konstrukcji obronnych połączonych siecią podziemnych tuneli o długości prawie 100 km. Podziemny system obejmuje stacje kolejowe, warsztaty i maszynownie i siedlisko nietoperzy.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 26


Park Cytadela, Poznań (województwo wielkopolskie)

Park Cytadela to największy park w Poznaniu (ok. 100 ha), zbudowany w latach 1963–1970 na terenie dawnej pruskiej fortecy Winiary. W pozostałościach fortu mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Najbardziej charakterystyczne miejsce parku to Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Na południowych stokach parku leżą cmentarze żołnierzy polskich, radzieckich, brytyjskich i Wspólnoty Narodów.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 24


Żywe Muzeum Piernika, Toruń (województwo kujawsko-pomorskie)

Mieszczące się w centrum zabytkowego Torunia - Muzeum Piernika to świadectwo słodkiego, sięgającego średniowiecza dziedzictwa cukierniczego miasta. Możecie tu zobaczyć proces produkcji słodkich wypieków, ale też samemu wziąć w nim udział. Znajdziecie tu też wystawę prezentującą manufakturę z przełomu XIX / XX w. pokazującą m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie je uruchomić!), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 22


Łazienki Królewskie, Warszawa (województwo mazowieckie)

Łazienki Królewskie, czyli letnia rezydencja króla Stanisława Augusta jest nazywane najszczęśliwszym w Warszawie! To miejsce niedzielnych spotkań i spacerów mieszkańców stolicy i zarazem kompleks parkowo-pałacowy znany ze swoich relaksujących terenów zielonych i ślicznego Pałacu na Wyspie oraz oczywiście pomnika Chopina. Oprócz klasycystycznych zabytków jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki i malowniczo położony Amfiteatr są tam też piękne historyczne ogrody - Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński. Główny punkt parku to pierwotnie prywatna łaźnia z XVII w., zbudowana dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 20


Pasaż Róży, Łódź (województwo łódzkie)

Pasaż Róży łączy ulicę Piotrkowską z ulicą Zachodnią, ale to podwórze dawnego Hotelu Polskiego przy ul. Piotrowskiej 3 jest miejscem wyjątkowym. Elewacje wyłożone są tysiącami malutkich luster o nieregularnych kształtach. Autorką mozaiki jest Joanna Rajkowska, projekt rozpoczęła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur w 2013 r. Za dziełem kryje się osobista historia – na raka oka chorowała córka autorki - Róża, mozaika jest symbolicznym nawiązaniem do odbudowy siatkówki oka Róży po chemioterapii.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 18


Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (województwo świętokrzyskie)

Zamek zbudowano w XVII w. w stylu palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją fortecy. Przed wybudowaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. To jeden z najbardziej niezwykłych zamków Europy, świadectwo wyobraźni ekscentrycznego wojewody i urzędnika koronnego Krzysztofa Ossolińskiego interesującego się magią i astrologią. Zaprojektowany został na wzór kalendarza - ma 4 wieże reprezentujące pory roku, 12 sal na 12 miesięcy, 52 pokoje na 52 tygodnie, 365 okien na 365 dni i 1 do użytku tylko w roku przestępnym. Pod dworem miał wg legendy znajdować się 15-kilometrowy tunel prowadzący do zamku brata autora projektu. Podłoga tunelu miała byś pokryta cukrem, by bracia mogli odwiedzać się jadąc saniami zaprzężonymi w konie, sprawiając wrażenie, że jadą po śniegu!

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 16


Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (województwo lubelskie)

Otulona Kozłowieckim Parkiem Krajobrazowym barokowa-klasycystyczna rezydencja artystokratyczna rodów Bielińskich i Zamoyskich. To jeden z naszych narodowych zabytków historycznych i najlepiej zachowanych rezydencji tego typu - przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX w., zachowując nieporównywalny z żadnym innym zabytkiem w Polsce autentyzm. Projektantem pałacu był prawdopodobnie włoski architekt Józef II Fontana. W stajniach kompleksu mieści się jedyna w Europie Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca ponad 1600 dzieł okresu socrealistycznego.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 14


Afrykarium we Wrocławiu (województwo dolnośląskie)

Afrykarium należące do wrocławskiego zoo to jedyne na świecie oceanarium poświęcone odkrywaniu przyrody tylko jednego kontynentu – Afryki. Zwiedzających zachwyca spotkanie pod jednym dachem z najbardziej fascynującymi i zagrożonymi gatunkami tego kontynentu. Obiekt o powierzchni 1 ha oferuje kilometrową trasę wycieczkową biegnącą pośród plaż Morza Czerwonego i lasu deszczowego Kongo.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 12


Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Opole (województwo opolskie)

Opolska filharmonia została założona w 1947 r. i jest jedną z czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce i jedną z najbardziej cenionych polskich orkiestr eksportowych. Filharmonia leży w sercu miasta obok Kanału Młynówka. Budynek mieści salę koncertową na prawie 500 osób, salę kameralną i wielkie foyer. Odbywają się tu rozmaite koncerty - od muzyki kameralnej, przed jazz i poezję śpiewaną do muzyki popularnej. Obiekt gościł światowej sławy muzyków. Orkiestra była jedyną polską orkiestrą zaproszoną do udziału w koncercie galowym w Rzymie z okazji 80. urodzin Papieża Jana Pawła II w maju 2000 roku.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 10


Kopalnia Guido, Zabrze (województwo śląskie)

Kopalnia Guido została założona w 1855 r. przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck. To dawna kopalnia węgla kamiennego udostępniona turystom. Można tu jechać podziemną kolejką, zjechać prawdziwą klatką szybową i zobaczyć z bliska, jak pracują wielkie maszyny do wydobywania węgla i skał. Niebieska wieża górnicza szybu „Kolejowy” jest wyróżnikiem historycznej kopalni Guido, symbolu polskich tradycji górniczych, jest też zabytkiem industrialnym. W 1982 r. stała się częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Turyści odbywają podróż po ewolucji górnictwa na Śląsku, poznają geologię obszaru, podziemne stajnie, kaplice, a nawet rzeczywiste przyczółki i ściany węglowe.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 8


Zamek Królewski na Wawelu, Kraków (województwo małopolskie)

Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najbardziej znaczących historycznie miejsc w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w kraju. Pojawia się zapewne na pocztówkach częściej, niż jakikolwiek inny polski obiekt. Przez setki lat był symbolem państwowości i polskiej potęgi, siedzibą władców Polski. Prawie 100 lat temu znalazł się pośród najważniejszych muzeów w kraju. Można tu podziwiać królewskie komnaty, kolekcję obrazów, rzeźb, arrasów, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Zamek znalazł się na pierwszej na świecie liście dziedzictwa UNESCO.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 6


Muzeum Budownictwa Ludowego, Sanok (województwo podkarpackie)

To pierwsze (założonym po II wojnie światowej) i największe muzeum etnograficzne w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) i Podkarpacia. Zgromadzono tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z czasów od XVII do XX w. Skansen oferuje unikalny wgląd w życie XIX i początku XX w. w tym regionie. To podróż w czasie przez historię życia w XVIII-wiecznej Polsce, fragmenty wiosek rzymskokatolickich, greckokatolickich i żydowskich. Można wejść do wielu budynków, np. domów, szkoły i kościołów.

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 4

Wszystkie pinezki na mapie:
Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce - 2

SPRAWDŹ TEŻ:

Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce


Polskie Złote Pinezki Google - najciekawsze miejsca w Polsce