16 miejsc w Polsce (po 1 na każde województwo) otrzymało prestiżową Złotą Pinezkę Google Maps. Nagradzane są lokalizacje, które wg użytkowników map Google ocenione zostały najwyżej - jako najciekawsze, najpiękniejsze, inne niż inne. Znajdziecie tu największy na świecie zamek w Malborku i wrocławskie Afrykarium, Muzeum Piernika, urocze pałace i wojenne umocnienia. Polska to turystyczny raj!
Wały Chrobrego, Szczecin (województwo zachodniopomorskie)
Wały Chrobrego to wizytówka Szczecina. 500-metrowe tarasy widokowe leżą 19 metrów nad Odrą, podziwiać z nich można bajeczne widoki na port i rzekę. Teren uważany jest za dzieło życia Hermanna Hakena, nadburmistrza Szczecina na przełomie XIX i XX w. Oprócz Muzeum Morskiego czekają tam na Was 2 pawilony, taras widokowy z rzeźbą Centaura walczącego z Herkulesem i spektakularna fontanna.
Zamek w Malborku (województwo pomorskie)
Twierdza w Malborku to największy i jeden z najwspanialszych zamków nie tylko w Europie, ale i na świecie. To XIII-wieczna warowna twierdza należąca dawniej do zakonu krzyżackiego. Jest uważany za największą budowlę z cegły, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek! Od lat figuruje też na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W całej okazałości możecie go podziwiać zza brzegów rzeki Nogat. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy - robi wielkie wrażenie!
Mosty w Stańczykach (województwo warmińsko-mazurskie)
Mosty, zwane też Akweduktami Puszczy Rominckiej, to jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierwszy powstawał w latach 1912-1918. Leżą uzdrowiska Gołdap, na północnych krańcach Mazur przy Puszczy Romnickiej, więc wizyta tutaj gwarantuje nie tylko doznania architektoniczne, ale też przyrodnicze. Mosty mają aż 180m długości i 36,5 m wysokości - należą do największych w Polsce. Wyglądem przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard. Płynie pod nimi malownicza rzeczka Błędzianka - dzięki jej niewielkim rozmiarom mosty wyglądają na jeszcze większe.
Pałac Branickich, Białystok (województwo podlaskie)
Zespół pałacowo-parkowy Branickich - zwany polskim Wersalem - to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji epoki saskiej. W XVI w. był zamkiem obronnym, pałac zaś został zbudowany jako rezydencja królewska (nigdy się nią nie stał). Obecnie mieści się siedzibę Uniwersytetu Medycznego i 2 muzea opowiadające dramatyczną historię skrytą pod piękną fasadą Pałacu. Można tu podziwiać eleganckie komnaty, ale też 10-hektarowe piękne barokowe ogrody pałacowe należące do najpiękniejszych w Europie.
Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (województwo lubuskie)
Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej na świecie i zarazem rezerwat nietoperzy. Pod ziemią znajduje się ponad 30 km korytarzy, część z nich udostępnionych turystom. Wycieczka trwa 3 godz. i kończy się zapadnią, która broniła dostępu do obiektu. Obszar składa się z ok. 100 betonowych konstrukcji obronnych połączonych siecią podziemnych tuneli o długości prawie 100 km. Podziemny system obejmuje stacje kolejowe, warsztaty i maszynownie i siedlisko nietoperzy.
Park Cytadela, Poznań (województwo wielkopolskie)
Park Cytadela to największy park w Poznaniu (ok. 100 ha), zbudowany w latach 1963–1970 na terenie dawnej pruskiej fortecy Winiary. W pozostałościach fortu mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Najbardziej charakterystyczne miejsce parku to Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Na południowych stokach parku leżą cmentarze żołnierzy polskich, radzieckich, brytyjskich i Wspólnoty Narodów.
Żywe Muzeum Piernika, Toruń (województwo kujawsko-pomorskie)
Mieszczące się w centrum zabytkowego Torunia - Muzeum Piernika to świadectwo słodkiego, sięgającego średniowiecza dziedzictwa cukierniczego miasta. Możecie tu zobaczyć proces produkcji słodkich wypieków, ale też samemu wziąć w nim udział. Znajdziecie tu też wystawę prezentującą manufakturę z przełomu XIX / XX w. pokazującą m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie je uruchomić!), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form.
Łazienki Królewskie, Warszawa (województwo mazowieckie)
Łazienki Królewskie, czyli letnia rezydencja króla Stanisława Augusta jest nazywane najszczęśliwszym w Warszawie! To miejsce niedzielnych spotkań i spacerów mieszkańców stolicy i zarazem kompleks parkowo-pałacowy znany ze swoich relaksujących terenów zielonych i ślicznego Pałacu na Wyspie oraz oczywiście pomnika Chopina. Oprócz klasycystycznych zabytków jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki i malowniczo położony Amfiteatr są tam też piękne historyczne ogrody - Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński. Główny punkt parku to pierwotnie prywatna łaźnia z XVII w., zbudowana dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
Pasaż Róży, Łódź (województwo łódzkie)
Pasaż Róży łączy ulicę Piotrkowską z ulicą Zachodnią, ale to podwórze dawnego Hotelu Polskiego przy ul. Piotrowskiej 3 jest miejscem wyjątkowym. Elewacje wyłożone są tysiącami malutkich luster o nieregularnych kształtach. Autorką mozaiki jest Joanna Rajkowska, projekt rozpoczęła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur w 2013 r. Za dziełem kryje się osobista historia – na raka oka chorowała córka autorki - Róża, mozaika jest symbolicznym nawiązaniem do odbudowy siatkówki oka Róży po chemioterapii.
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (województwo świętokrzyskie)
Zamek zbudowano w XVII w. w stylu palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją fortecy. Przed wybudowaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. To jeden z najbardziej niezwykłych zamków Europy, świadectwo wyobraźni ekscentrycznego wojewody i urzędnika koronnego Krzysztofa Ossolińskiego interesującego się magią i astrologią. Zaprojektowany został na wzór kalendarza - ma 4 wieże reprezentujące pory roku, 12 sal na 12 miesięcy, 52 pokoje na 52 tygodnie, 365 okien na 365 dni i 1 do użytku tylko w roku przestępnym. Pod dworem miał wg legendy znajdować się 15-kilometrowy tunel prowadzący do zamku brata autora projektu. Podłoga tunelu miała byś pokryta cukrem, by bracia mogli odwiedzać się jadąc saniami zaprzężonymi w konie, sprawiając wrażenie, że jadą po śniegu!
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (województwo lubelskie)
Otulona Kozłowieckim Parkiem Krajobrazowym barokowa-klasycystyczna rezydencja artystokratyczna rodów Bielińskich i Zamoyskich. To jeden z naszych narodowych zabytków historycznych i najlepiej zachowanych rezydencji tego typu - przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX w., zachowując nieporównywalny z żadnym innym zabytkiem w Polsce autentyzm. Projektantem pałacu był prawdopodobnie włoski architekt Józef II Fontana. W stajniach kompleksu mieści się jedyna w Europie Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca ponad 1600 dzieł okresu socrealistycznego.
Afrykarium we Wrocławiu (województwo dolnośląskie)
Afrykarium należące do wrocławskiego zoo to jedyne na świecie oceanarium poświęcone odkrywaniu przyrody tylko jednego kontynentu – Afryki. Zwiedzających zachwyca spotkanie pod jednym dachem z najbardziej fascynującymi i zagrożonymi gatunkami tego kontynentu. Obiekt o powierzchni 1 ha oferuje kilometrową trasę wycieczkową biegnącą pośród plaż Morza Czerwonego i lasu deszczowego Kongo.
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Opole (województwo opolskie)
Opolska filharmonia została założona w 1947 r. i jest jedną z czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce i jedną z najbardziej cenionych polskich orkiestr eksportowych. Filharmonia leży w sercu miasta obok Kanału Młynówka. Budynek mieści salę koncertową na prawie 500 osób, salę kameralną i wielkie foyer. Odbywają się tu rozmaite koncerty - od muzyki kameralnej, przed jazz i poezję śpiewaną do muzyki popularnej. Obiekt gościł światowej sławy muzyków. Orkiestra była jedyną polską orkiestrą zaproszoną do udziału w koncercie galowym w Rzymie z okazji 80. urodzin Papieża Jana Pawła II w maju 2000 roku.
Kopalnia Guido, Zabrze (województwo śląskie)
Kopalnia Guido została założona w 1855 r. przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck. To dawna kopalnia węgla kamiennego udostępniona turystom. Można tu jechać podziemną kolejką, zjechać prawdziwą klatką szybową i zobaczyć z bliska, jak pracują wielkie maszyny do wydobywania węgla i skał. Niebieska wieża górnicza szybu „Kolejowy” jest wyróżnikiem historycznej kopalni Guido, symbolu polskich tradycji górniczych, jest też zabytkiem industrialnym. W 1982 r. stała się częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Turyści odbywają podróż po ewolucji górnictwa na Śląsku, poznają geologię obszaru, podziemne stajnie, kaplice, a nawet rzeczywiste przyczółki i ściany węglowe.
Zamek Królewski na Wawelu, Kraków (województwo małopolskie)
Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najbardziej znaczących historycznie miejsc w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w kraju. Pojawia się zapewne na pocztówkach częściej, niż jakikolwiek inny polski obiekt. Przez setki lat był symbolem państwowości i polskiej potęgi, siedzibą władców Polski. Prawie 100 lat temu znalazł się pośród najważniejszych muzeów w kraju. Można tu podziwiać królewskie komnaty, kolekcję obrazów, rzeźb, arrasów, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Zamek znalazł się na pierwszej na świecie liście dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Budownictwa Ludowego, Sanok (województwo podkarpackie)
To pierwsze (założonym po II wojnie światowej) i największe muzeum etnograficzne w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) i Podkarpacia. Zgromadzono tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z czasów od XVII do XX w. Skansen oferuje unikalny wgląd w życie XIX i początku XX w. w tym regionie. To podróż w czasie przez historię życia w XVIII-wiecznej Polsce, fragmenty wiosek rzymskokatolickich, greckokatolickich i żydowskich. Można wejść do wielu budynków, np. domów, szkoły i kościołów.
SPRAWDŹ TEŻ:
Polub nas na Facebooku!