Rózne

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd?

Oferta od , 8. mar. 2018 13.52

Pewnie nie wszystkim naszym żeńskim podróżnikom przeszło przez myśl podróżowanie solo. Jednak coraz więcej kobiet decyduje się na taką formę i z pewnością nie żałują zdobytych doświadczeń. Jeśli i Wy chciałybyście udać się w taką podróż, a jeszcze nie wiecie, jak się do tego zabrać, mamy kilka praktycznych wskazówek, na co trzeba uważać i jak sprawić, żebyście się czuły dobrze podczas podróży. Do odważnych świat należy!

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 28

Dlaczego warto podróżować solo?

 • Doświadczenie - jedyne i niesamowite na całe życie! Jeśli nawet stwierdzicie, że wolicie podróżować z kimś, warto choć raz spróbować samotnej podróży - można wiele nauczyć się o sobie i innych.
 • Niezależność - można samodzielnie zaplanować, co, gdzie i kiedy chce się zobaczyć, spać czy zjeść :)
 • Nawiązywanie kontaktów - jeśli ktoś nie ma ochoty na nowe znajomości, nie jest do nich zmuszony. Ale jeśli jednak chce się wyjść do świata, jest to świetna okazja do poznania nowych osób.

Jak podróżować solo?

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 26

Bezpieczeństwo

 • Najlepiej zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie należy popadać w paranoję, ale po prostu orientować się, co się dzieje dookoła.
 • Uważaj na swój bagaż. Dobrze trzymać go zawsze blisko siebie, żeby niepowołane osoby nie miały do niego dostępu.
 • Wychodząc wieczorem dobrze jest znaleźć partnera lub grupę osób, które również wybierają się w to samo miejsce. Zawsze można zapoznać się z kimś np. z hostelu, w którym się nocuje.
 • Bądź pewna siebie! Takie osoby są rzadziej zaczepiane, jeśli wydaje się, że dokładnie wiedzą, dokąd zmierzają, nawet jeśli w rzeczywistości właśnie się zgubiły.
 • Unikaj niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Co innego upić się w towarzystwie znajomych, a co innego w nieznanym miejscu.
 • Unikaj obnoszenia się wartościowymi rzeczami i pieniędzmi. Drogie rzeczy i biżuterię lepiej też zostawić w domu.
 • Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, spróbuj wejść do sklepu lub znaleźć się w większej grupie osób lub tłumie.
 • Pieniądze i wartościowe przedmioty oraz dokumenty dobrze trzymać blisko siebie, np. w saszetce lub "nerce" na biodrach.
 • Uważaj podczas pobierania pieniędzy z automatu, że nikt nie stoi za Tobą.
 • Zapisuj adres miejsca, gdzie nocujesz. W zapytaniu o drogę lepiej zawsze pokazać adres niż czasem próbować wymówić trudną nazwę. Warto też mieć adres pod ręką i wpisać go do google maps niż szukać długo w skrzynce mailowej.
 • Zrób kopie dokumentów. W razie kradzieży lub zgubienia jest bardzo pomocne.
 • Znajdź nocleg w popularnej okolicy. Lepiej wracać do miejsca, gdzie zawsze jest ruchliwie niż błąkać się samotnie po mało uczęszczanej części miasta.
 • Dowiedz się więcej o okolicy, w której nocujesz.
 • Opcjonalnie zabukuj nocleg tylko dla kobiet.
 • Jeśli czujesz się niekomfortowo załóż pierścionek lub obrączkę - może to zniechęcić niechcianych "zalotników", gdy pomyślą, że nie jesteś sama.
 • Noszenie okularów przeciwsłonecznych pomaga uchronić się przed niechcianym kontaktem wzrokowym.
 • W razie zaczepek unikaj rozmów i najlepiej zignoruj tę osobę. W komunikacji miejskiej można dodatkowo założyć słuchawki (nawet bez muzyki) - pokazuje to brak chęci kontaktu z innymi.

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 24

Kilka praktycznych porad

 • Gdzie poznać nowe osoby? Skorzystaj ze stron typu meetup.com, Couchsurfing albo grup na Facebooku typu Girls LOVE Travel.
 • Warto nocować w hostelach, airbnb lub na couchsurfingu - gospodarze chętnie doradzą, co robić w danym miejscu oraz można poznać interesujące osoby, z którymi można czasem wspólnie odkryć nową okolicę lub po całym dniu zwiedzania po prostu porozmawiać, gdy brakuje towarzystwa. Dodatkowo hostele organizują wiele eventów takich jak pub crawl.
 • Korzystaj z opcji Free Walking Tour - w wielu miejscach na świecie jest organizowane zwiedzanie z grupą. Oprowadza osoba lokalna, dobrze znająca miasto i można dowiedzieć się czegoś, co niekoniecznie jest w przewodniku. Do tego koszta nie są duże - płaci się "co łaska".
 • Zanim wyjedziesz, zaplanuj dokładnie swój pobyt - gdzie się zatrzymasz, kiedy, co chcesz zobaczyć, jak działa komunikacja miejska oraz których miejsca lepiej unikać.
 • Nie zabieraj wielu niepotrzebnych rzeczy - im lżejszy bagaż tym lepiej i łatwiej samodzielnie go nosić. Zamiast dźwigać dodatkowe kilogramy ciuchów, można po prostu je uprać i zredukować ich liczbę. Zajrzyj do naszego filmiku o pakowaniu tutaj.
 • Pamiętaj również o zabraniu podstawowych leków, plastrów i kosmetyków.

Gdzie warto pojechać w podróż solo jako kobieta?

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 22

W niektórych krajach na pewno będzie prościej podróżować będąc kobietą i w których można czuć się swobodnie jako podróżujący. My polecamy szczególnie te:

1. Islandia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 20

Przepiękne krajobrazy, lodowce, góry, zorza polarna - można pisać długo, dlaczego warto odwiedzić Islandię. To jednak przede wszystkim bardzo przyjazny kraj dla kobiet - ostatnio wprowadzono tam regulacje prawne wymagające zrównania płac kobiet i mężczyzn czy zakazano reklam ukazujących kobiety jako obiekt seksualny. Od strony podróżniczej to niezwykle bezpieczny kraj - w rankingu Global Peace Index stolica Islandii, Reykjavik zajmuje 1. miejsce. Jak zwiedzić tanio ten kraj przeczytacie w osobnym artykule.

Oferty na Islandię!

2. Kuba

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 18

Z egzotycznych kierunków polecamy Kubę. Znana z cygar, rumu i oczywiście niesamowitych cadillaców. Do tego kolonialna architektura, karaibskie plaże i salsa. Kubę trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Nie każdy wie, ale to bardzo bezpieczny kraj z niezwykle niską przestępczością, co sprawia, że samodzielna podróż przez cały kraj będzie bezpieczna. Wiele osób decyduje się na noclegi w casa particular - prywatnych domach wynajmowanych przez Kubańczyków - szczerze polecamy tę opcję!

Oferty na Kubę!

3. Japonia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 16

Japonia stoi bardzo wysoko w rankingu WHO oceniającym jakość życia (17. miejsce na 144). Rząd dokłada również starań o wyrównanie jakości życia i pracy między obiema płciami. A wisienką na torcie będzie fakt, że wskaźnik przestępczości w Japonii jest niezwykle niski. Dlatego to kraj wręcz idealny na podróż solo, gdyż można czuć się tu bezpiecznie. Nikt nie będzie zawiedziony wybierając się do kraju kwitnącej wiśni - interesująca kultura, wieloletnie tradycje, nowoczesność oraz wspaniała natura spowodują Was, że nie będziecie chcieli wracać. Damy Wam jeszcze kilka powodów do podróży, poczytajcie w naszych artykułach o tym, kiedy i gdzie można zobaczyć hanami, jak piękny jest festiwal wisterii, gdzie znaleźć niecodzienne kawowe i winne spa czy o hostelu, w którym śpi się w regałach z książkami!

Oferty do Japonii!

4. Holandia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 14

Niezwykle przyjazny i bezpieczny kraj na podróż solo, czy jest się kobietą czy nie. Urocze kanały, wiatraki, Gouda i wafle! Oprócz Amsterdamu udajcie się też do innych miast, Utrecht, Rotterdam czy Groningen również zasługują na uwagę. Dlaczego jeszcze wybraliśmy ten kraj? W wielu rankingach zajmuje wysokie pozycje jako kraj, gdzie kobietom żyje się dobrze, płace są wyrównane, a mamy otrzymują dodatkowe benefity od rządu.

Oferty do Holandii!

5. Kanada

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 12

Kanada wychodzi naprzeciw kobietom - Canadian Human Rights Act i Canadian Charter of Rights stoi na straży praw człowieka. Zniesiono różnice w edukacji, a sam premier, Justin Trudeau nazywa siebie feministą. Z pewnością jest to kraj warty odwiedzenia. Przestępczość jest niska i np. Vancouver zalicza się do najbezpieczniejszych miejsc na świecie wartych odwiedzenia. Co oprócz tego nas kusi w Kanadzie? Przepiękne parki narodowe, Niagara i oczywiście łosie!

Oferty do Kanady!

6. Nowa Zelandia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 10

Nowa Zelandia była pierwszym krajem, w którym kobiety mogły głosować w wyborach - otrzymały to prawo w 1893 r. W ostatnich latach zajmowały lub zajmują wysokie pozycje państwowe takie jak premier, gubernator generalny czy minister sprawiedliwości. Nowa Zelandia to także spokojny kraj, gdzie podróżowanie solo nie sprawia problemu. Podróżnicy z całego świata zakochali się w jej przyrodzie. Oprócz jej podziwiania czekają tutaj takie atrakcje jak spływy kajakowe, rafting, skoki na bungee z mostów, wędrówki górskie i oczywiście znany na całym świecie Hobbiton. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych kierunków na świecie.

Oferty do Nowej Zelandii!

7. Norwegia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 8

Norwegia słynie z tego, że jest jednym z najbardziej społecznych krajów na świecie, także pod względem równości między płciami. Oprócz tego mamy mogą wziąć 35 tygodni w pełni płatnego urlopu macierzyńskiego lub 45 tygodni płatnego w 80%. Wiecie, że do tego wydaje się tam najwięcej książek w przeliczeniu na osobę? Nas to przekonuje i zachęca do odwiedzenia tego kraju. Po Norwegii podróżuje się wygodnie i bezpiecznie, a otaczają Was klify, fiordy, wodospady i... po prostu zapierające dech widoki.

Oferty do Norwegii!

8. Dania

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 6

Duński rząd uchwalił regulacje chroniące kobiety przed przemocą domową, wyrównującym różnice w zatrudnieniu, szkolnictwie czy zapewniającym mamom dobre warunki urlopu macierzyńskiego. Warto poznać bliżej kraj, który ma na uwadze dobro kobiet. Na początek można wybrać się do Kopenhagi - jednego z najbezpieczniejszych miast Europy. Miasto ma bogate życie kulturalne i nocne, wspaniałą architekturę oraz dobrą bazę wypadową na zakupy. Łatwo się tu przemieszczać, dlatego warto wynająć rower i z wiatrem we włosach przemierzać uliczki Kopenhagi.

Oferty do Danii!

9. Tajlandia

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 4

Poruszanie się po Tajlandii nie jest problem dla osób podróżujących samotnie, nieważne jaką formę komunikacji wybierzecie. A Tajlandia ma do zaoferowania sporo - tętniące życiem miasta z Bangkokiem na czele, niesamowite wyspy i plaże, góry na północy, interesujące i zachwycające świątynie. Do tego po angielsku mówi tam wiele osób, mieszkańcy są przygotowani na przyjecie turystów. Polecamy odwiedziny w rezerwacie słoni, nurkowanie oraz szkoły gotowania. To wszystko można naprawdę odkryć samodzielnie i z łatwością również poznacie wiele nowych osób.

Oferty do Tajlandii!

10. Singapur

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd? - 2

Niezwykle przyjazne maleńkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, a do tego bezpieczne i bardzo czyste (kary za śmiecenie są tutaj wysokie). Nie mogło go zabraknąć wśród krajów przyjaznych samotnie podróżującym kobietom. Czeka na Was tu ciekawa mieszanka kultur, nowoczesności, dobrej kuchni oraz zakupowego szaleństwa.

Oferty do Singapuru!

To tylko przykładowe propozycje na solo podróż, jest wiele krajów, w których kobiety nie będą miały trudności z podróżowaniem. Warto choć raz w życiu zdecydować się na nią i czerpać potem ze zdobytego doświadczenia. Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami ze swoich solo podróży!

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd?

Poradnik dla kobiet podróżujących solo! Jak podróżować solo i dokąd?