Rózne

Ranking najbezpieczniejszych państw świata!

Oferta od , 29. sty. 2021 16.16

Przedstawiamy Wam ranking najbezpieczniejszych krajów świata - GPI, Global Peace Index. Indeks mierzy poziom pokoju w poszczególnych krajach, wykorzystując 22 czynniki ilościowe i jakościowe, z których każdy jest podawany w skali 1-5. Im niższy wynik, tym spokojniejszy kraj.Globalny pokój pogorszył się w ciągu ostatniego roku. Średni wynik krajów spadł o 0,34 proc. To dziewiąte pogorszenie się pokoju w ciągu ostatnich dwunastu lat, z poprawą w 81 krajach i z pogorszeniem w 80 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. GPI 2020 pokazuje, że konflikty i kryzysy, które pojawiły się w ostatniej dekadzie, zaczęły słabnąć, ale zastąpiła je nowa fala napięcia i niepewności w wyniku pandemii COVID-19.

Ranking najbezpieczniejszych państw świata! - 2

Islandia pozostaje najspokojniejszym krajem na świecie i zajmuje te pozycję od 2008 roku. Na szczycie indeksu znajdują się również Nowa Zelandia, Austria, Portugalia i Dania. Natomiast Afganistan jest najmniej pokojowym krajem na świecie już drugi rok z rzędu, za nim znajdują się Syria, Irak, Sudanem Południowy i Jemen. Wszystkie te kraje, z wyjątkiem Jemenu, znalazły się wśród pięciu najmniej pokojowych państw od co najmniej 2015 r. Tylko w dwóch z dziewięciu regionów świata stan pokoju poprawił się w ciągu ostatniego roku. Największa poprawa nastąpiła w regionie Rosji i Eurazji, a następnie w Ameryce Północnej. Ameryka Północna była jedynym regionem, w którym odnotowano poprawę we wszystkich trzech domenach, podczas gdy Rosja i Eurazja odnotowały poprawę w zakresie trwających konfliktów oraz bezpieczeństwa i ochrony, ale pogorszenie w dziedzinie militaryzacji.

Jak na tle innych państw wygląda Polska? Z czynnikiem 1,657 plasujemy się na 29 miejscu, to dość wysoko, a wyznacznikiem tego może być fakt, że za nami znajdują się takie państwa jak Włochy, Hiszpania czy Wielka Brytania.

Globalny Indeks Pokoju


Ranking najbezpieczniejszych państw świata!


Ranking najbezpieczniejszych państw świata!