Rózne

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej

Oferta od , 3. sty. 2021 16.59

Ze względu na ogromny sukces nowego programu Netflix: "Gambit Królowej", szachy stają się coraz popularniejsze! Schodzą ze sklepowych półek jak ciepłe bułeczki i na pewno ucieszą niejedną osobę jako prezent pod choinką.

Jeśli sami nie jesteście urodzonymi szachowymi talentami, ale nadal jesteście wielkim fanami serialu, wycieczka do Berlina może być dobrym pomysłem! Historia Beth jest w dużej mierze osadzona w Stanach Zjednoczonych, a także w wielu scenach w Meksyku, Francji i Rosji, ale być może nie wiecie, że serial został nakręcony głównie w Berlinie.

Wiele kultowych sal, wysokich sufitów, okazałych balustrad, imponujących budynków z serialu można znaleźć w Berlinie. Aby ułatwić wyszukiwanie miejsc kręcenia w Berlinie, zebraliśmy kilka kluczowych miejsc.Lista nie jest jeszcze kompletna, więc koniecznie dajcie nam znać, jeśli znajdziecie inne lokalizacje! Ważne! Nie wszystkie lokalizacje są otwarte dla zwiedzających.

UWAGA: BĘDĄ SPOILERY!


Oto 9 lokalizacji filmowych:

 • Sierociniec:

Miejsce, w którym dorastała mała Beth i miejsce, w którym po raz pierwszy nauczyła się grać w szachy od woźnego - pana Shaibela. Ta urocza kryjówka, Schloss Schulzendorf, znajduje się na obrzeżach Berlina w Schulzendorf (Dorfstraße 15C, 15732 Schulzendorf).

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 22

Źródło: https://www.castleholic.com/2020/04/schloss-schulz...

 • Dom towarowy Bena Snydera

To jest nasze ulubione miejsce! Podobnie jak w serialu, ten piękny dom mody to także sklep odzieżowy, a mianowicie: HUMANA Secondhand & Vintage Kaufhaus (przy Frankfurter Tor 3). To idealne miejsce, aby zdobyć piękne ubrania w stylu vintage i nacieszyć oczy dziwacznymi przedmiotami, które czasami można tu znaleźć.

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 20

Źródło: https://bastelbazooka.blogspot.com/2015/03/thrifti...
 • Hotel w Cincinnati

Hotel Cincinatti to pierwszy „luksusowy hotel”, w którym Beth i jej przybrana matka meldują się na turniej szachowy (Cincinatti Open) i gdzie Beth zdobywa swoją pierwszą główną nagrodę pieniężną. Sceny z 3. odcinka kręcono w dwóch różnych miejscach: w holu domu komunalnego w Spandau (Rathaus Spandau Carl-Schurz-Straße 2–6, Spandau) i w Meistersaal (Köthener Str. 38, 10963 Berlin).

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 18

Źródło: https://www.dasoertliche.de/Themen/Bezirksamt-Span...

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 16

Źródło: https://www.berlin.de/eventlocations/5412145-37561...
 • Hotel Mariposa

To tutaj kręcono sceny z emocjonującego US Open w Las Vegas. Bardzo rozpoznawalne są otwarta przestrzeń i kultowe schody! Hotel Mariposa to właściwie Palais am Messe-Funkturm (Hammarskjöldplatz, 14055 Berlin), klasyczna sala balowa z lat 50. XX wieku, którą można teraz rezerwować na imprezy.

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 14

Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 12

Bron: http://www.elephantinberlin.com/2013/09/palais-am-...
  • Aztec Palace Hotel

  Aztec Palace Hotel w Mexico City to miejsce, w którym Beth ma naprawdę intensywne chwile! Te głośne sceny zostały nakręcone w pięknym Friedrichstadt-Palast w centrum Berlina. Teatr jest miejscem wspaniałych spektakli i spektakularnych występów znanych artystów. Pozycja obowiązkowa podczas wycieczki po Berlinie!

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 10

  Źródło: https://www.visitberlin.de/en/friedrichstadt-palas...

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 8

  Źródło: https://www.palast.berlin/backstage/
  • Turniej w Paryżu

  Emocjonujące sceny z turnieju w Paryżu również nie były kręcone w samym Paryżu, ale w Berlinie. Poniższe zdjęcie znajduje się wewnątrz Muzeum Bodego (Am Kupfergraben, 10117 Berlin). To okazałe muzeum zostało otwarte po raz pierwszy w 1904 roku i obecnie jest częścią Staatliche Museen w Berlinie. Obecnie można tu podziwiać piękne bizantyjskie posągi, rzeźby oraz kolekcję specjalnych monet i medali. To muzeum również należy odwiedzić podczas pobytu w Berlinie!

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 6

  Źródło: https://www.smb.museum/en/museums-institutions/bod...

  • Turniej w Moskwie

  Moscow Invitational, turniej, w którym Beth gra z najlepszymi szachistami w Rosji. Ta imponująca sala nazywa się Bärensaal i znajduje się w starym ratuszu (Altes Stadthaus, Klosterstraße 47, 10179 Berlin) w pobliżu Wyspy Muzeów. To pomieszczenie również można wynajmować na imprezy.

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 4

  Źródło: https://www.berlin.de/eventlocations/4892527-37561...

  • Hotel w Moskwie

  Podczas turnieju w Moskwie Beth zatrzymała się w typowym rosyjskim hotelu, którego fasada odbija się w budynkach przy Karl-Marx-Allee. Ta ulica (pełna starych radzieckich budynków) biegnie od Alexanderplatz do Frankfurter Tor i była kiedyś ulicą handlową Berlina Wschodniego.

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej - 2

  Źródło: https://berlinstaiga.de/themen/kultur-architektur/...

  • Na ulicy w Moskwie

  Beth w końcu udaje się wygrać turniej po ekscytującej rozgrywce z Borgovem, stając się tym samym najlepszym szachistą na świecie! Beth, żeby to uczcić udaje się do miasta na własną rękę. Tutaj wraca do parku, w którym wielu starszych mężczyzn gra w szachy i jest witana jako zwycięzca i nie może się oprzeć wspólnej grze. Ta wspaniała scena rozgrywa się w Der Rosengarten na Karl-Marx-Allee (Karl-Marx-Allee 103, 10243 Berlin) i jest wspaniałym miejscem do relaksu na słońcu - szczególnie latem.

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej

  Źródło: https://friedrichshain-kreuzberg-online.de/index.p...

  Mamy zatem jeszcze więcej powodów, by umieścić Berlin na swojej liście miejsc do zobaczenia! Jak tylko dopisze pogoda i warunki - koniecznie wybierzcie się do stolicy Niemiec! Bawmy się jak Beth! (Albo troszkę mniej intensywnie :D)

  Śladami Beth Harmon w Berlinie - zobacz, gdzie kręcono Gambit Królowej