Rózne

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK!

Oferta od , 26. cze. 2019 19.06

Brać przykład trzeba od najlepszych. Z takiego założenia wychodzi zarząd spółki CPK.

Odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego spółka przedstawiła wizualizacje firm architektonicznych, które zgłosiły swoje projekty budowy terminali. Autorami koncepcji są biura projektowe Foster+Partners, Zaha Hadid Architects, Benoy, Pascall+Watson, Grimshaw oraz Chapman Taylor.


FOSTER+PARTNERS

Foster+Partners z Wielkiej Brytanii proponuje dwa przeszklone terminale połączone kolejką z pasami startowymi po bokach. Brytyjczycy stawiają na naturalne oświetlenie, drzewa oraz sporo elementów drewnianych.

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 16

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 14


GRIMSHAW

Grimshaw chce stworzyć terminal nawiązujący do historii Polski, w tym do nazwy nowego lotniska "Port Solidarność". Architekci chcą zmniejszyć lotnisko, by ograniczyć do minimum czas ewentualnych przesiadek, architekci chcą to osiągnąć poprzez skrócenie długości i zmniejszenie ilości pięter. Projekt ma wykorzystać naturalne światło. Co ciekawe wygląd terminala ma nawiązywać do wyglądu miejskiego rynku.

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 12


CHAPMAN TAYLOR

Szkło i stal oraz dwa pasy po bokach terminala - to propozycja kolejnego biura architektonicznego. Terminal ma składać się z sześciu poziomów, a na nich: terminal przylotów oraz odlotów, perony kolejowe, część przesiadkowa dla pasażerów kolei, saloniki business lounge, oraz część handlowa z restauracjami. Kolejne poziomy kojarzyć się mają podróżnym z różnymi częściami polskiego pięknego krajobrazu: wybrzeża, jezior, nizin, wyżyn, kotlin i gór. Autorzy przyznają, że inspirowali się lotniskiem Changi w Singapurze i chcą aby wnętrze posiadało dużo zieleni. Celują wysoko!

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 10


ZAHA HADID

Biuro Zaha Hadid Architects zaproponowało aż trzy projekty, które zakładają wnętrza pełne zieleni i roślin.

Pierwsza koncepcja zakłada umiejscowienie węzła kolejowego pod samym lotniskiem, co pozwoliłoby pasażerom obserwowanie przyjeżdżających i odjeżdżających pociągów.

Druga uwzględnia, że nad peronami znajdzie się stacja kolejowa, połączona z pozostałymi częściami lotniska.

Trzecia zakłada, że kolej przyjeżdżać będzie od razu do terminali, które znajdą się na platformach na różnych wysokościach.

To najbardziej futurystyczna wizja!

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 8

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 6

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 4


BENOY

Architekci z Benoy zwrócili uwagę, że rozmiar terenu oddanego pod budowę lotniska jest większy niż wyspa Manhattan, dlatego ich propozycja sięga dużo dalej! Chcą wybudowania tzw. Airport City, czyli całej infrastruktury wokół CPK.

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK! - 2

CPK czyli Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2027 roku między Warszawą i Łodzią, w samym sercu Polski. Początkowo ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln, czyli tyle ile dziś odprawiają największe lotniska na świecie.

Lubisz czytać o dużych inwestycjach w naszym kraju? Zobacz to!

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK!

Super nowoczesne lotnisko w Polsce! Tak może wyglądać CPK!