Rózne

Szybkie testy na lotniskach zwalniają z kwarantanny - Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Oferta od , 15. lut. 2021 13.49

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że wykonanie testu na COVID-19 przed przejściem granicznym oraz jego negatywny wynik zwalnia z obowiązkowej kwarantanny.

Pisaliśmy wcześniej, że lotnisko we Wrocławiu uruchomiło system szybkiego testowania po przylocie (artykuł tutaj). Punkt diagnostyczny badań na koronawirusa znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej, co oznacza, że po otrzymaniu negatywnego wyniku będzie można być zwolnionym z kwarantanny. Również lotnisko w Poznaniu wprowadziło taką możliwość.

Szybkie testy na lotniskach zwalniają z kwarantanny - Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Źródło: http://airport.wroclaw.pl/lotnisko/galeria-zdjec/l...

Na początku Ministerstwo Zdrowia zaprzeczało temu, jednak później potwierdziło, że testy wykonane przed przekroczeniem granicy zwalniają z 10-dniowej kwarantanny:

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli punkt pobrań został przesunięty za linię straży granicznej, to z punktu widzenia prawa może działać, niemniej Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił z się prośbą do Portu Lotniczego Wrocław S.A. o złożenie wyjaśnień w sprawie uruchomienia punktu wykonywania badań antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 bez uzgodnienia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania czy port lotniczy posiada warunki lokalowo-sanitarne umożliwiające odizolowanie osób, u których stwierdzony zostanie dodatni wynik badania” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W oficjalnej odpowiedzi BKMZ czytamy:

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny."

Szybkie testy na lotniskach zwalniają z kwarantanny - Ministerstwo Zdrowia potwierdza