Rózne

Tak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach!

Oferta od , 1. lis. 2020 12.30

Wszystkich Świętych lub Zaduszki jakie znamy z Polski nie zawsze wyglądają tak samo. W innych krajach obchodzi się je często inaczej, również w radości i w niekoniecznie w odcieniach szarości. Zobaczmy, jak świętuje się te dni poza Polską.


MEKSYK

W Meksyku Dzień Zmarłych (Día de los Muertos) obchodzi się 1 i 2 listopada - drugiego dnia w powiązaniu z katolickimi świętami. Obchodzi się je radośnie i czci życie zmarłych oraz więzi rodzinne. Wierzy się, że zmarli nadal egzystują, a ich dusze ucztują tego dnia wraz z rodzinami. To najstarsze meksykańskie święto wywodzi się jednak z epoki prekolumbijskiej - tradycji znanej już od ok. 3000 lat. Figura szkieletu z kapeluszem widoczna podczas obchodów święta, została użyta po raz pierwszy przez artystę Jose Guadalupe Posada między 1910 a 1913 r. i miała satyryczny wydźwięk.

A post shared by El Espectador (@elespectador) onGWATEMALA

El Día de Los Muertos lub Día de Los Difuntos są świętowane rodzinne. Cmentarze przystraja się kwiatami i innymi dekoracjami. Jednak najciekawsza część święta to puszczanie latawców. W miastach Santiago Sacatepéquez i Sumpango robi się to ze szczególną pompą i latawce przybierają tam ogromne rozmiary podczas festiwalu właśnie 1. listopada. Oryginalne znaczenie latawców to komunikacja ze śmiercią i pokazywanie drogi duszom do ich rodzinnych domów, gdzie mogą odwiedzić członków swych rodzin.


A post shared by Laura (@laucgp) onBOLIWIA

Co roku 8. listopada świętuje się tutaj Fiesta de las Ñatitas, Święto Czaszek. Największe obchody są widoczne w La Paz na cmentarzu głównym. Każda rodzina przynosi własne czaszki, które codziennie stoją na honorowym miejscu w ich domach i są ich ważnymi członkami. Czaszki przystraja się kwiatami, papierosami, liśćmi, cukierkami lub tak, by przypominały osoby, do których należały. Parada, podczas której się je prezentuje ma uczcić ich służbę i przyjaźń oraz przynieść szczęście na kolejne dni.

A post shared by Paul Koudounaris (@hexenkult) on


A post shared by Luis Salazar (@fotoxalazar) onHAITI

W pierwszych dniach listopada wierzący w voodoo odwiedzają cmentarze, by złożyć hołd swoim bliskim zmarłym oraz ich duszom. Święto nazywane jest tutaj Fet Gede i obchodzone jest wśród tańców, malowaniu twarzy, ofiar jedzenia, jak również piciu alkoholu. Ważnym elementem jest uczczenie ducha Barona Samedi - przywódcy i ojca wszystkich duchów śmierci Guédé. Wiele osób przebiera się za niego w tych dniach - zakładają czarny frak, cylinder, ciemne okulary i piją rum. Według wierzeń Baron Samedi po śmierci odkopuje groby oraz wita dusze, by przeprowadzić je do świata zmarłych.
PERU

Początek świętowania to 1. listopada - Dzień Życia (Día de los Difuntos), podczas którego rodziny i znajomi spotykają się na tradycyjny posiłek zwany lechon (danie z wieprzowiny). Ważną częścią tradycji są także chlebki, pieczone w różnych formach, takich jak lalki, niemowlęta czy konie. Jeśli zmarli lubili szczególnie jakieś potrawy, to również uwzględnia się je podczas posiłku lub kładzie się je przy ich grobach. Na cmentarzach, szczególnie w Limie, widoczni są także muzykanci i tancerze, którzy swymi występami chcą uczcić honor zmarłych. Także szamani wykonują swoje obrzędy.FILIPINY

W tym największym katolickim kraju w Azji podczas Święta Zmarłych, zwanego tam Araw ng mga Patay, odwiedza się groby bliskich. Także tu dekoruje się je świecami i kwiatami i święto to gromadzi całe rodziny. Czasami odwiedzający spędzają noc na cmentarzu w namiotach. Po powrocie do domu zapala się świeczki przy drzwiach wejściowych, żeby dusze, które mogłyby podążać za ich bliskimi wiedziały, że się o nich pamięta i nie musiały przekraczać progu domu. Na Filipinach święto ma radosny charakter.W każdym z tych krajów Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień.

Poczytajcie też o innych świętach obchodzonych na świecie.

Tak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach!


Tak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach!