Rózne

Transmisja z odlotu największego samolotu świata z lotniska w Warszawie!

Oferta od , 15. kwi. 2020 10.08

Aktualizacja z dn. 15 kwietnia 2020:

Antonov An-225 Mriya odlatuje z lotniska Chopin w Warszawie! Przekaz na żywo już trwa - kliknijcie PLAY poniżej:


Trasę samolotu mogliście śledzić TUTAJ

Transmisja z odlotu największego samolotu świata z lotniska w Warszawie!
Dziś (14 kwietnia) po raz pierwszy w historii przyleciał do Warszawy największy samolot świata - Antonov An-225 Mriya. Pierwsza wizyta An-225 Mriya na Lotnisku Chopina odbywa się w ramach operacji „Cargo dla Polski”. Samolot przywiózł materiały do walki z koronawirusem.

Miłośnicy "planespottingu" nie mogli się niestety zwyczajowo zebrać przy ogrodzeniu lotniska, by oglądać to niezwykłe wydarzenie, ale Lotnisko Chopina udostępniło nagranie lotniczego "spektaklu".

Ze względu na aktualną sytuację nie została podana dokładna informacja o godzinie czy kierunku odlotu giganta. Wiadomo jedynie, że odlot planowany jest aktualnie na jutro (15 kwietnia).

Filmik poniżej, "akcja" zaczyna się od 37 min 30 sek:


Gigant przywiózł ponad 1000m³ sprzętu zabezpieczającego zamówionego w Chinach przez KGHM i Lotos. Koszt wynajęcia An-225 na trasie z Chin do Polski przez wiele lat oscylował ok. 3 milionów dolarów. W obecnej chwili ze względu na spadek cen paliwa lotniczego koszt ten mógł nieco zmaleć.

Największy na świecie samolot transportowy An-225 został wyprodukowany w ZSSR tylko w jednym egzemplarzu (budowy drugiego nigdy nie zakończono). Ma ponad 84m długości i napędzany jest aż sześcioma silnikami odrzutowymi. Jest tak wielki, że na swoim grzbiecie jest w stanie przewieźć prom kosmiczny, a w ładowni prawie 100 samochodów osobowych. Samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran i części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran nie używano go dłużej w tym celu.


Zastanawiacie się, czemu lądowania Mriyi w Warszawie to takie wydarzenie dla pasjonatów lotnictwa? Obejrzyjcie krótki film o historii giganta:


A dla absolutnych pasjonatów (dzięki Patryk!) jeszcze widok z kokpitu Antonowa podczas lądowania:Więcej wiadomości i informacji o wpływie wirusa na turystykę

TUTAJTransmisja z odlotu największego samolotu świata z lotniska w Warszawie!