Rózne

USA zniosły wizy dla Polaków - co dalej?

Oferta od , 12. lis. 2019 10.46

WIZY DO USA ZNIESIONE!

Polska została przyjęta do programu bezwizowego! Już od 11. listopada 2019 roku nie potrzebujemy wiz do Stanów Zjednoczonych.

USA zniosły wizy dla Polaków - co dalej? - 2


CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

Program Visa Waiver, do którego właśnie dołączyła Polska, pozwoli obywatelom naszego kraju na podróżowanie do USA w celach biznesowych, medycznych, tranzytowych, naukowych (na krótko!) i turystycznych i pozostanie na jego terenie aż do 90 dni.

Od 11. listopada 2019 r. nie trzeba już umawiać się z konsulem na spotkanie i czekać (nawet kilka tygodni) na otrzymanie dokumentu, a wystarczy rejestracja online w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization) min. 72 godz. przed wyjazdem/wylotem do USA. Dokument otrzymuje się zazwyczaj praktycznie natychmiast.

APLIKACJA ESTA


ESTA oznacza także dużą oszczędność - już nie będzie trzeba wnosić opłaty 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej, a uiścić zaledwie kwotę 14 dolarów (4 dolary opłaty podczas rejestracji w systemie ESTA i dodatkowe 10, kiedy starający się otrzyma zgodę na wyjazd). Opłatę uiszcza się za pomocą karty płatniczej lub PayPala. Oczywiście nadal należy posiadać ważny (min. 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt w USA) paszport biometryczny.

Jeśli wjeżdżacie do USA z Kanady lub Meksyku drogą lądową - musicie posiadać środki pozwalające na utrzymanie się podczas pobytu w USA i na wyjazd z USA.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Jeśli obywatele danego kraju będą łamać prawo, kraj może zostać usunięty z listy państw objętych programem ruchu bezwizowego.

Dotychczasowi posiadacze ważnej wizy do USA mogą oczywiście nadal z niej korzystać.

Program Visa Waiver powstał w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek odmów wizowych.

Programem VWP objętych jest 39 państw, w tym 24 kraje Unii Europejskiej. W dalszym ciągu 4 kraje UE nie spełniają warunków programu. Są to: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja oraz Cypr.


KTO WCIĄŻ POTRZEBUJE WIZY?

Czy po 1 marca 2011 roku podróżowałeś do Iranu? Oznacza to, że wciąż musisz przejść proces wizowy. Podobnie w przypadku odwiedzin Korei Północnej, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Również osoby, które

  • otrzymały odpowiedź odmowną w systemie ESTA,
  • chcą pozostać na terenie USA dłużej niż 90 dni
  • i/lub w celach innych niż powyżej wymienione

- muszą posiadać wizę.

Zniesienie wiz do USA nie oznacza jednak, że każdy wjedzie na teren kraju bez żadnej kontroli. Tak jak teraz, każdorazowo decyzję podejmie oficer służby imigracyjnej USA na lotnisku lub w porcie podczas kontroli paszportów.

USA zniosły wizy turystyczne. Wciąż będzie trzeba ubiegać się o wizę pracowniczą, jeśli Polacy będą chcieli wyjechać tam w celach zarobkowych.

Oficjalną stronę FAQ (pytania i odpowiedzi) znajdziecie tutaj.OFERTY DO USA


USA zniosły wizy dla Polaków - co dalej?

USA zniosły wizy dla Polaków - co dalej?