Rózne

Włosi powariowali! Kolejna wioska sprzedaje domy za 1 EURO

Oferta od , 16. lut. 2021 18.55

Już kilka razy pisaliśmy o włoskich wioskach sprzedających domy za symboliczne 1 euro: była już wioska w Kalabrii, sycylijskie wioski: Salemi oraz Borgo di Triona. Teraz nadeszła kolej na północne Włochy, gdyż piękna wioska w Dolinie Aosty rozpoczęła kampanię sprzedaży domów za 1 euro!

Podobnie jak w przypadku innych wymienionych inicjatyw, głównym celem jest przeciwdziałanie porzucaniu wiosek, a jednocześnie odzyskanie niezamieszkałej zabudowy historycznego centrum. Oyace to piękna wioska z widokiem na Valpelline, licząca nieco ponad 200 mieszkańców, w której latem można wędrować po licznych szlakach turystycznych, a zimą jeździć na nartach i wędrować w rakietach śnieżnych.

W sercu wioski znajduje się XVIII-wieczny kościół San Michele, tuż za XVII-wiecznym mostem Betenda, z widokiem na Orrido di Betenda oraz wieżę Tornalla, średniowieczną fortyfikację. Również kilka kilometrów dalej znajduje się malownicze jezioro Place Mouline (mimo iż sztucznie stworzone przez jedną z największych zapór w Europie to nie ujmuje mu to wcale wdzięku!).

Oyace znajduje się pół godziny jazdy od Aosty, w bocznej dolinie regionu. Niedaleko jest już granica ze Szwajcarią, lodowce i szczyt Dent d'Hérens (4,171 m) na zboczu góry Matterhorn. Jest to dolina niezbyt dotknięta turystyczną eksploatacją, gdzie natura wciąż dominuje, zbiegają się liczne dzikie doliny, z których wiele nie ma nawet polnej drogi. W jednej z takich dolin - Combe de Montagnayes, znajduje się rezerwat przyrody Montagnayes, który chroni różne środowiska naturalne - od lasów po łąki alpejskie - oraz liczne gatunki roślin i zwierząt.

Włosi powariowali! Kolejna wioska sprzedaje domy za 1 EURO - 2

Gdy tylko gmina Oyace opublikowała ogłoszenie na swojej stronie o nieruchomościach na sprzedaż za 1 euro, centrala małej gminy została zasypana wiadomościami nie tylko z Włoch, ale innych zakątków świata, w tym nawet Argentyny!

Burmistrz Stefania Clos przyznała, że była zdumiona tak dużym sukcesem, biorąc pod uwagę, że gmina nadal nie ma katalogu z propozycjami. Burmistrz podkreśla, że celem jest odzyskanie opuszczonych budynków, zarówno w stolicy, jak i w przysiółkach, które sprzyjają osiedlaniu się rodzin, zakładaniu turystycznych obiektów noclegowych, sklepów oraz rzemieślnictwu: „Często właściciele opuszczają zniszczone budynki. Chcemy im pomóc, oferując możliwość sprzedaży budynku za symboliczną cenę. Jednocześnie dążymy do przebudowy gminy ”.

Burmistrz dała do zrozumienia, że informacje będą dostarczane tylko poprzez e-mail [email protected] Jednak na stronie znajdziecie więcej informacji oraz pdf z ogłoszeniem i wytycznymi inicjatywy (w języku włoskim). Możecie więc być jedną z pierwszych osób, które ubiegają się o domek w tej pięknej wiosce!

Więcej informacji

Włosi powariowali! Kolejna wioska sprzedaje domy za 1 EURO
Włosi powariowali! Kolejna wioska sprzedaje domy za 1 EURO