Rózne

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy

Oferta od , 12. wrz. 2020 16.22

Możliwości podróżowania są obecnie ogromne. Można dostać się niemal w każdy zakątek świata. Jednak są miejsca, które mimo wszystko pozostaną dla zwiedzających zamknięte albo przynajmniej są dostępna zaledwie dla garstki osób. Zobaczcie, których z nich zwykli śmiertelnicy nie zobaczą na oczy. Wybraliśmy dla Was 10 najbardziej fascynujących.

1. Globalny Bank Nasion - Longyearbyen, Svalbard

Na archipelagu Svalbard, oddalonemu około 1200 km od bieguna północnego, znajduje się rozległy podziemny depozyt nasion, w którym znajduje się ok. 1 milion nasion z całego świata. W depozycie można przechowywać około 4,5 miliona nasion. Bank Nasion został stworzony w celu ochrony różnorodności roślin i nasion w przypadku globalnych lub regionalnych kryzysów. Dostęp jest zabroniony dla społeczeństwa i ściśle ograniczony dla bardzo niewielu pracowników. Chronią go zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 18

2. Wyspa węży - Brazylia

Wyspa Ilha da Queimada Grande jest nazywana Wyspą Węży i znajduje się ok. 35 km od Peruibe w stanie São Paulo. Na terenie znajduje się do 4000 węży -wiele z nich należą do najbardziej trujących na Ziemi. Wyspa jest niedostępna dla wszystkich, z jednym wyjątkiem: rząd brazylijski zezwala niewielu badaczom na dostęp do wyspy w celu zbadania węży.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 16

3. Jaskinie Lascaux - Francja

Jaskinie Lascaux, położone w południowo-zachodniej Francji, to grupa jaskiń zawierających bogatą kolekcję prehistorycznych dzieł sztuki z czasów górnego paleolitu. Najczęściej obrazy przedstawiają zwierzęta. Po otwarciu dla publiczności w 1963 roku, jaskinie musiały zostać zamknięte dla odwiedzających. Infekcje grzybowe i codzienna obecność turystów miały destrukcyjny wpływ na obrazy. W 1979 r. zostały wpisani na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 14

4. Strefa 51 - USA

Kto nigdy nie słyszał o Strefie 51, amerykańskiej bazie wojskowej ukrytej na pustyni Nevada? Uważa się, że to jest to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Obszar 51 związany jest z dziesięcioleciami spekulacji o tym, co faktycznie dzieje się w bazie. Na ten temat powstało już wiele kosmicznych spisków. Jedno jest pewne: dostęp do strefy jest surowo zabroniony, więc wszystko, co dzieje się na obszarze 51, nie może nigdy zostać upubliczniane.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 12

5. Ise Jingū - Japonia

Sanktuarium Isej, poświęcone bogini Amaterasu, znajduje się w mieście Ise w prefekturze Mie. Miejsce sanktuarium datuje się na III wiek, ale budowle są rozbierane i odnawiane co 20 lat. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 2013 roku. Wewnątrz sanktuarium znajduje się narodowy skarb - Święte Lustro przedstawiające Amaterasu. Jego obecność sprawia, że sanktuarium jest najważniejszym świętym miejscem Shintoizmu. Dostęp do miejsca, w którym przechowywane jest Lustro, jest dozwolony tylko dla wielkiej kapłanki lub kapłana, który musi być członkiem rodziny cesarskiej.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 10

6. Grób pierwszego cesarza Qin Shi Huang - Chiny

Grobowiec pierwszego chińskiego cesarza znajduje się pod wzgórzem w pobliżu Xi'an, w prowincji Shaanxi. Mauzoleum to najważniejsze stanowisko archeologiczne w Chinach, rozległy podziemny kompleks pogrzebowy wypełniony rzeczami, których cesarz potrzebowałby w zaświatach. Wśród nich znajduje się słynna gliniana reprodukcja armii, rodziny i służby cesarza znana jako Terakotowa Armia. Odkopano tysiące posągów, jednak komnata pogrzebowa cesarza pozostaje nietknięta. Rząd chiński może nigdy nie dopuścić do tego, by wykopaliska ujrzały światło dzienne, gdyż zmarłemu należy się szacunek i niezmiernie ważne jest przestrzeganie starożytnego rytuału pogrzebowego.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 8

7. Kościół Najświętszej Marii Panny Maryi Syjonu w Aksum - Etiopia

Położony w Aksum Kościół Najświętszej Maryi Panny w Syjonie jest najstarszym i najważniejszym miejscem kultu w Etiopii. La Chiesta twierdzi, że właśnie tutaj została zachowana Arka Przymierza. Dopuszcza się tam tylko specjalnie wybranego mnicha-strażnika.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 6

8. Klub 33 - Kalifornia, USA

Czy uważasz, że Disneyland jest tylko dla dzieci? Klub 33 to sekret parku tematycznego, otwarty w 1967 roku i dostępny tylko z zaproszeniem. Na wejście do klubu czeka się nawet 14 lat (tak długa jest lista oczekujących). Opłata inicjacyjna wynosi od 25 000 $ do 100 000 $, a członkowie muszą uiścić roczną opłatę w wysokości 12 000 $. W klubie, który został stworzony, aby gościć sławne osoby i inwestorów, członkowie mają dostęp do dwóch jadalni, salonu jazzowego Le Salon Nouveau i salonu Disney California Adventure 1901, jedynego miejsca, które serwuje alkohol w Disneylandzie.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 4

9. White Gentleman's Club - Londyn, Wielka Brytania

Kluby dżentelmenów są obecne od stuleci w kulturze brytyjskiej. Najbardziej ekskluzywnym ze wszystkich jest White of London. Od 1693 roku pozostaje instytucją wyłącznie dla dżentelmenów. Do tej pory uczyniono dwa wyjątki dla kobiet - jeden dotyczył królowej Elżbiety II. Do klubu przyjęto tylko 500 mężczyzn, lista oczekujących wystarczy na długie lata, a subskrypcja wynosi nawet 85 000 USD rocznie.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy - 2

10. Coca-Cola Vault - Atlanta, Georgia, USA

Legendarna formuła jednego z ulubionych napojów w Ameryce, Coca-Cola, jest ściśle tajna. Jest ona przechowywana w ogromnym skarbcu, do którego dostęp jest absolutnie zabroniony. Sklepienie jest częścią wystawy, a odwiedzający mogą podejść do skarbca, ale tysiące funtów metalu oddziela ich od słynnego przepisu.

Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy


Zakazane miejsca na świecie - tam wstęp mają tylko niektórzy