Loty
od 0zł os

Zasady przewozu bagażu w liniach lotniczych - krótkie kompendium wiedzy!

Oferta od , 9. lip. 2019 17.35

Na naszych stronach zachęcamy Was do samodzielnego organizowania wyjazdów, pokazujemy gdzie możecie znaleźć tanie bilety, tanie noclegi oraz w jaki sposób tanio dostaniecie się z lotniska do hotelu, dzięki czemu możecie naprawdę niewielkim nakładem pieniężnym odwiedzić wiele miejsc na świecie. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć kwestię bagażu w liniach lotniczych.

Bagaże w liniach lotniczych dzielimy na rejestrowany i podręczny.

Bagaż rejestrowany jest przewożony w luku bagażowym. Nadajecie go w punkcie odprawy biletowo - bagażowej (check in) na lotnisku. Każda z linii w zależności od kierunku, w którym się udajemy, czy też taryfy, w której zakupiliśmy bilet, ma różne ograniczenia wagowe lub liczbowe dotyczące bagażu, który możemy nadać. Nie wolno lub nie powinno się umieszczać w nim: przedmiotów wartościowych, dokumentów, urządzeń elektronicznych, lekarstw, kruchych przedmiotów, które mogłyby zostać zniszczone przy załadunku bagażu a także przedmiotów niebezpiecznych.

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, to często, zwłaszcza u tanich przewoźników, trzeba za niego dopłacić, natomiast podręczny zawsze możemy wziąć ze sobą na pokład, ponieważ jest on wliczony w cenę naszego biletu. Chcąc obniżyć koszt naszej podróży warto latać tylko z bagażem podręcznym, gdyż powinien on nam spokojnie wystarczyć na tygodniowy pobyt.

Każda z linii lotniczych może stosować różne zasady przewozu bagaży, dlatego przed podróżą warto poświęcić chwilę i sprawdzić jakie regulacje stosuje przewoźnik z którym będziemy lecieć. Nie dostosowanie się do norm danej linii może znacząco zwiększyć koszty naszego lotu.

Poniżej przedstawiamy szczegóły, dotyczące limitów bagażu podręcznego w wybranych liniach. Uwaga! Staramy się na bieżąco aktualizować listę, jednak rozmiar bagażu i jego limit może się zmienić, dlatego zalecamy by sprawdzić jego wymiary przed podróżą na stronie przewoźnika.

 • Ryanair

Irlandzki przewoźnik umożliwia swoim pasażerom zabranie bagażu podręcznego w postaci 1 torby o maksymalnych wymiarach: 40 cm x 20 cm x 25 cm. Bagaż powinien z łatwością zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu.

Dodatkowo osoby posiadające wykupioną usługę pierwszeństwa wejścia na pokład lub bilet w taryfie Plus / Flexi-bilet ticket lub bilet lotniczy na łączone loty mogą zabrać dodatkowo 10 kg torbę, nie przekraczającą wymiarów 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Szczegóły możemy znaleźć na stronie Ryanaira.

Jeżeli podróżujemy na jednej rezerwacji z niemowlakiem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy), to możemy dodatkowo wnieść torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5kg. Dodatkowo lecąc z dzieckiem nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko — 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Dwie sztuki akcesoriów dziecięcych przewożonych nieodpłatnie można oznakować na lotnisku w punkcie nadawania bagażu, który jest zamykany 40 minut przed planowanym wylotem.

 • Wizzair

Węgierski przewoźnik proponuje swoim pasażerom, podobnie jak Ryanair, możliwość wejścia na pokład z jednym bagażem (w przypadku najtańszego biletu) o wymiarach nieprzekraczających 40 x 30 x 20 cm oraz o wadze do 10 kg, którą również należy umieścić pod fotelem. Osoby, które wykupią usługę WIZZ Priority mogą dodatkowo zabrać podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach: 55 cm x 40 cm x 23 cm.

Szczegóły znajdziemy na stronie linii Wizzair.

Pasażerowie Wizzair mogą również nieodpłatnie zabrać na pokład następujące przedmioty:

 • płaszcz lub koc
 • telefon komórkowy
 • coś do czytania na czas lotu
 • dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składana spacerówka lub mała kołyska
 • para kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową


 • easyJet

Linie easyJet umożliwiają wniesienie pasażerom bagażu o wymiarach 56 x 45 x 25 cm, jednak w przypadku najbardziej popularnych lotów może okazać się konieczne umieszczenie go w luku bagażowym. Dodatkowo osoby, które zakupią bilet w taryfie Flexi, są posiadaczami karty easyJet Plus lub mają zarezerwowane miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi lub z przodu samolotu mogą zabrać dodatkowy bagaż o wymiarach 45 cm x 36 cm x 20cm

Szczegóły na stronie linii easyJet.

 • Norwegian

Bagaż podręczny w liniach Norwegian w zależności od posiadanej taryfy posiada różny limit wagowy. W najtańszej opcji nie powinien być cięższy niż 10 kg. Każdy pasażer może przewieźć torbę podręczną o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm oraz jeden przedmiot osobistego użytku, który powinien zostać umieszczony pod poprzedzającym fotelem (np. niewielka torba, cieńki pokrowiec na laptopa, torba ze sklepu wolnocłowego). Jego wymiary nie powinny przekraczać 25 cm x 33 cm x 20 cm

Sprawdź szczegóły na stronie linii lotniczych Norwegian.

 • Polskie Linie Lotnicze LOT

W rejsach międzynarodowych w taryfie LOT Economy Simple pasażer w cenie biletu ma tylko bagaż podręczny. Nie powinien on przekraczać wymiarów 55 cm x 40 cm x 23 cm oraz wagi 8 kg. Dodatkowo w ramach biletu pasażer może zabrać niewielki przedmiot osobistego użytku, np: torebkę damską lub torbę męską, laptop oraz podróżujący z dziećmi - pokarm dla dziecka oraz spacerówkę.

Szczegóły na stronie linii LOT.


Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie przedmioty mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Co może a co nie może znaleźć się w bagażu podręcznym regulują międzynarodowe przepisy bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc na pokład samolotu nie weźmiemy przedmiotów, które mogą spowodować zagrożenie dla samolotu czy też współpasażerów oraz takich, których przewóz jest zakazany na mocy obowiązującego prawa w kraju docelowym lub w którym rozpoczynamy podróż. Wśród takich przedmiotów należy wymienić płyny (oprócz sytuacji opisanych w tekście poniżej), ostre przedmioty (np. nożyczki, cążki i pilniczki do paznokci czy też scyzoryki), środki chemiczne, materiały wybuchowe czy też broni oraz atrap broni. Kontroler bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo zażądać usunięcia z bagażu podręcznego, każdego przedmiotu, który budzi jego wątpliwość. W bagażu można przewozić sprzęt elektroniczny i elektryczny, z wyłączeniem narzędzi oraz sytuacji opisanej poniżej.

Przewóz płynów w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym można przewozić płyny (kosmetyki, napoje, żele, aerozole, płynne pokarmy) tylko w następujących sytuacjach:

 • Płyny zakupione w strefie wolnocłowej na lotnisku, pod warunkiem, że zostały zamknięte w bezpiecznej torbie oznaczonej czerwoną obwódką. Torba ta nie może być otwierana przez pasażera aż do osiągnięcia lotniska docelowego. W przypadku zakupów duty-free torba nie może nosić oznak otwarcia lub rozerwania a w środku musi znajdować się dowód zakupu. Pracownik kontroli bezpieczeństwa w trakcie kontroli może otworzyć torbę. Jeżeli przesiadasz się na innym lotnisku, poproś operatora kontroli bezpieczeństwa o przepakowanie płynów do nowej torby.
 • Płyny w opakowaniach do 100 ml objętości (w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra).
 • Leki i inne produkty spożywcze niezbędne w trakcie podróży ze względu na szczególne wymogi zdrowotne, w tym pokarm dla niemowląt.

Zasady przewozu bagażu w liniach lotniczych - krótkie kompendium wiedzy!