Zarezerwuj nocleg w Airbnb na Ipadzie z mapąPin it

Nocleg wybrany z głową to fundament udanego urlopu. Jak go znaleźć?

Nocleg ma ogromny wpływ na to, czy wakacje będą udane. Otoczenie miejsca noclegu przyrodą albo sąsiedztwo gwarnej ulicy czy centrum dużego miasta, plac zabaw w pobliżu albo niewielki basen, dogodne połączenia transportu publicznego lub miejsce dla własnego samochodu na podziemnym parkingu – wiele czynników decyduje o tym, które z pożądanych cech miejsc noclegowych będą najbardziej odpowiednie. Jak zatem znaleźć idealny nocleg?

Domek na drzewie Hotele Domek na drzewie oferuje tanie noclegi Przyroda tanio Nocleg na noc
Pin it

Najpopularniejsze rodzaje noclegów

  • Pokoje i apartamenty w hotelach wielogwiazdkowych, w których nocleg zarezerwowany w ofercie last lub first minute może być znacznie tańszy niż jego standardowa cena w sezonie.
  • Prywatne pensjonaty i hostele, w których panuje kameralna, czasem wręcz rodzinna atmosfera. Ich oferta jest bardzo zróżnicowana – od wieloosobowych pokoi po większe apartamenty z własnymi aneksami kuchennymi.
  • Pola namiotowe i kempingowe idealne np. dla studentów i rodzin z dziećmi, którzy ponad komfort cenią nie tylko niską cenę noclegu, lecz także integrację z innymi nocującymi pod namiotem czy w przyczepie kempingowej.
  • Gospodarstwa agroturystyczne dla fanów obcowania z przyrodą i miłośników uprawiania sportów na świeżym powietrzu, chociażby takich jak kolarstwo, jeździectwo czy badminton.
  • Parterowe i piętrowe niewielkie domki letniskowe, dające pełną niezależność.
  • Nietypowe noclegi, np. domy na drzewie, pensjonaty na wodzie (np. na przycumowanych barkach), apartamenty postfabryczne itd.

Wybór noclegu a miejsce wypoczynku

Rodzaj noclegu współgra z charakterem celu podróży. Nad morzem i w górach baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana – można wybierać spośród prywatnych pensjonatów, domków letniskowych, miejsc na polach namiotowych i kempingowych, a w największych miastach na wybrzeżu zarezerwować nocleg w hotelu wielogwiazdkowym.

Trudno szukać takiej różnorodności na wsi, pośród pól, lasów i łąk. Do takich miejsc najchętniej przyjeżdżają turyści, nawet całymi rodzinami, w poszukiwaniu ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku i spragnieni obcowania z przyrodą. Dla gości najbardziej liczy się wówczas bliskość pieszych i rowerowych tras turystycznych, możliwość wspólnego gotowania tradycyjnych potraw albo udział w codziennym życiu gospodarstwa agroturystycznego, np. w dojeniu krowy czy zbieraniu i suszeniu ziół.

Turystyka Turystyka Hotele Hotele Zakwaterowanie Kobieta rozciąga się
Pin it
pokój hotelowy ręczniki kwiaty
Pin it

Najpopularniejsze udogodnienia w miejscach noclegowych

Wybierając nocleg, w którym będzie można przyjemnie odpocząć po całym dniu zwiedzania, wędrówki po górach czy plażowania i nabrać sił na kolejny dzień pełen wrażeń, warto przygotować listę najważniejszych udogodnień. Osobna toaleta i odrębna łazienka, ogólnodostępna kuchnia lub aneks kuchenny w apartamencie, wanna kontra prysznic – to z pozoru mało ważne kwestie, które mogą zaważyć na komforcie pobytu.

W cieplejszych miesiącach turyści wypoczywający w egzotycznych krajach czy na południu Europy chętnie rezerwują noclegi z klimatyzacją i lodówką w pokoju. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w nadmorskich kurortach rozglądają się za kwaterami z dostępem do siłowni lub basenów z atrakcjami. Z kolei dla gości, którzy nawet na urlopie nie mogą w pełni oderwać się od pracy, ale chcą korzystać z uroków wyprawy typu city break, ważne może okazać się WiFi z dobrym połączeniem internetowym, a jednocześnie dostęp do pralni i prasowalni, niezbędnych do odświeżenia eleganckiej garderoby przed wyjściem np. do opery.