Pin it

Koronawirus i podróże - wszystko, co powinniście wiedzieć

Strona jest aktualizowana na bieżąco, staramy się głównie informować o wydarzeniach, które dotyczą bezpośrednio polskich podróżnych. Zachęcamy do regularnych wizyt.

Macie nowe potwierdzone i przydatne informacje - dajcie znać na [email protected]!


Koronawirus i podróże - co powinniście wiedzieć i gdzie szukać rzetelnych informacji

Aktualne informacje o otwarciu / zamknięciu granic krajów na całym świecie, ograniczeniach w ruchu lotniczym, konieczności odbycia kwarantanny czy narodowościach wpuszczanych na teren danego kraju znajdziecie w artykułach:

Wybieracie się w podróż i potrzebujecie testu albo właśnie wróciliście i chcecie się przebadać, by uniknąć kwarantanny? Oto laboratoria, w których możecie zrobić test na Covid-19 w całej Polsce:


Jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach?


Przede wszystkim upewnijcie się, że Wasze informacje pochodzą ze źródeł godnych zaufania. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty dotyczące koronawirusa można znaleźć na stronach:

MSZ na swoim Twitterze na bieżąco postuje o najnowszych doniesieniach Kliknij, aby przejść na Twittera MSZ. Natomiast Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię: 800 190 590, gdzie 24h na dobę możecie zasięgnąć informacji.


Czy mogę odwołać swój wyjazd i oddać bilet lotniczy?

To chyba jedno z najbardziej frapujących Was pytań. Sprawdźcie, co na ten temat mówi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: [email protected]
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90 – Dlakonsumenta.pl

Informacje od popularnych lini lotniczych:

Koronawirus a podróże
Pin it

Co dotychczas napisaliśmy o sytuacji związanej z koronawirusem:


Mapa zasięgu koronawirusa

Interaktywną i aktualizowaną na bieżąco światową mapę koronawirusa, liczby wyzdrowień i innych statystyk możecie zobaczyć TUTAJ.


Czym jest koronawirus i jakie są symptomy?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Największe zagrożenie, łącznie z ryzykiem śmierci, stanowi on dla osób starszychprzewlekle chorych i z obniżoną odpornością. Zgodnie z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych, a ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób zakażonych.

Najczęstsze objawy zarażenia wirusem SARS-Cov-2 to:

 • gorączka

 • kaszel

 • duszności

 • bóle mięśni

 • ogólne zmęczenie

Jak zapobiegać zarażeniu?

 • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
 • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą od razu wyrzuć do kosza
 • Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj
 • Pamiętaj, że stosowanie samej maseczki nie powoduje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych

Mity na temat koronawirusa

Na koniec sprawdźcie rozpowszechnione błędne informacje na temat Covid-19: