Pin it

Koronawirus - wszystko, co powinniście wiedzieć

Strona jest aktualizowana codziennie i na bieżąco, staramy się głównie informować o wydarzeniach, które dotyczą bezpośrednio polskich podróżnych. Zachęcamy do regularnych wizyt.

Macie nowe potwierdzone i przydatne informacje - dajcie znać na [email protected]!

Wiadomości o koronawirusie docierają do nas zewsząd, w Polsce i wielu innych krajach tymczasowo zamknięte zostały granice.

Dla Polaków, którzy napotykają trudności lub mają pytania co do powrotu do Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalny numer telefonu:
+48 22 523 8880

Linki w nazwach krajów prowadzą do aktualnych informacji nt. danego kraju na stronach polskiego MSZ:

 • Polska. Polska zamyka granice. Jak wynika z depeszy NOTAM dla pilotów: loty pasażerskie zostają zawieszone na 14 dni - do 28 marca, a nie tylko na 10 dni. Władze zapowiadają pomoc Polakom, którzy obecnie "utknęli" za granicami kraju. Więcej szczegółów TUTAJ.

  PLL LOT, Ryanair i Wizz Air zawieszają wszystkie loty z Polski, PLL LOT - również loty krajowe. Za stroną rządową: Od niedzieli 15 marca Polska zamyka na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby: z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

  15 marca ruszył rządowy program #LotDoDomu polegający na uruchomieniu specjalnych rejsów PLL LOT mających na celu ułatwienie powrotu do kraju obywatelom przebywającym za granicą. Dodatkowe informacje znajdziecie tutajDo kraju wpuszczone zostaną także samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal. 

  Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski. Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
 1. małżonkowie obywateli polskich,
 2. dzieci obywateli polskich,
 3. osoby posiadające Kartę Polaka,
 4. osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę."

Weszło w życie rozporządzenie o wprowadzeniu stan zagrożenia epidemicznego - 19 szpitali w Polsce zostaje przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

Zostały wdrożone kontrole sanitarne na przejściach granicznych Polski z Niemcami i Czechami i na lotniskach (na razie dla pasażerów lotów międzynarodowych).
Tatrzański Park Narodowy: od 13 marca zamknięte będą punkty wejścia do Parku. Schroniska nie będą przyjmować rezerwacji. Parkingi będą nieczynne. Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu będą nieczynne. Od 14 marca do odwołania zostaje wprowadzone ograniczenie działalności związanej z prowadzeniem turystycznych obiektów noclegowych, m.in. apartamentów na krótki najem, agroturystyki i ośrodków kolonijnych.
 

 • Argentyna. Kraj przestanie wydawać wizy podróżnym z krajów najmocniej dotkniętych koronawirusem, m.in. z USA, Chin, Japonii, Południowej Korei i krajów europejskich.
 • Boliwia. Władze Boliwii ogłosiły, że podróże do i z Europy zostaną zawieszone do odwołania.
 • CzechyCzechy zamykają granice od 14 marca 2020. Granice będą mogły przekraczać wyłącznie osoby zarejestrowane na pobyt stały lub czasowy. Czesi od poniedziałku nie będą wpuszczać do kraju cudzoziemców. Rząd czeski wprowadza też zakaz wyjazdu obywateli Czech poza granice kraju. Stan obowiązuje na razie przez 30 dni.
 • IzraelZakazem wjazdu na terytorium Izraela i terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej zostali objęci cudzoziemcy (w tym obywatele Polski), którzy w przeciągu 14 dni bezpośrednio poprzedzających wjazd do Izraela lub na terytoria palestyńskie przebywali w Chinach, Hong Kongu, Makao, Tajlandii, Singapurze, Korei Południowej, Japonii, Egipicie, Iraku, Iranie, Libanie i w Syrii. Ograniczenie nie dotyczy osób będących jednocześnie obywatelami Izraela lub posiadaczami palestyńskich dokumentów tożsamości czy cudzoziemców posiadających stały pobyt w Izraelu lub na terytoriach palestyńskich. Takie osoby zostały objęte jednak obowiązkiem poddania się 14-dniowej kwarantannie. 
  Zamknięte zostały dla cudzoziemców lądowe przejścia graniczne: z Jordanią (Jordan River/Sheikh Hussein nieopodal Bet Sheam, Allenby/King Hussein Bridge niepodal Jerycha oraz Yitshak Rabin/Wadi Arraba nieopodal Ejlatu) i z Egiptem (Menachem Begin/Taba nieopodal Ejlatu).
 • Gwatemala. Zakaz wjazdu dla Europejczyków, Koreańczyków i Irańczyków. 
 • Indie wstrzymały wydawanie wiz dla obcokrajowców od 13 marca na miesiąc (do 15 kwietnia).
 • Jordania. Ryanair zaczął odwoływać istniejące rezerwacje lotów do końca maja. Również w siatce połączeń z Polski brak dotychczasowych terminów aż do końca maja 2020
 • Kolumbia. 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna dla przylatujących z Hiszpanii, Francji, Włoch, Chin.
 • Malta: podróżni z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii nie będą od 12 marca wpuszczani na terytorium Malty. Wcześniej wyspiarskie państwo zdecydowało o zakazie wjazdu dla przyjezdnych z Włoch. Wszyscy podróżni przybyli w ostatnich dniach z objętych restrykcjami krajów muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Zignorowanie nakazu będzie wiązać się z karą w wysokości 1000 EUR.
 • Niemcy. Z punktu widzenia epidemiologicznego Z punktu widzenia epidemiologicznego Generalny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia). Dla przebywających na terenie Niemiec GIS zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.
 • NorwegiaWizz Air zawiesza wszystkie loty do Norwegii od 16 marca do 3 kwietnia 2020 (powód: decyzje norweskich władz nt. minimalizacji rozprzestrzeniania się koronawirusa), PLL LOT zawiesza loty z Warszawy do Oslo od 13 do 27 marca.
 • Nowa Zelandia zamyka granice dla wszystkich cudzoziemców 19 marca o godz. 23.59.
 • Peru. Również Peru zawiesza loty z i do Europy.
 • RosjaRosja zamyka granicę z Polską. Od 15.03.2020 do Rosji z Polski będą mogli wjechać tylko obywatele Rosji i Białorusi, członkowie oficjalnych delegacji i cudzoziemcy ze stałym pobytem w Rosji.
 • Salwador. Zakaz wjazdu dla obcokrajowców przez min. 21 dni od 12 marca.
 • SingapurOd 16 marca 2020 do Singapuru nie wjadą osoby, które w ciągu ostatnich 2 tygodni były we Włoszech, Francji, Niemczech lub Hiszpanii.
 • Słowacja całkowicie zamyka granice dla obcokrajowców. Od 13 marca na Słowację będą wpuszczani tylko obywatele kraju lub osoby mające tam stały meldunek. Zamknięte zostały wszystkie 3 lotniska obsługujące międzynarodowy ruch pasażerski. Do tego każda osoba która przekracza słowacką granicę ma przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Na najbliższe 14 dni wstrzymane też będą wszystkie kursy pociągów i autobusów międzynarodowych.
 • Turcja. 13.03.2020 zawieszono wszystkie loty pasażerskie do/z Chin, Włoch, Korei Południowej, Iraku i Iranu, cudzoziemcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Chinach, Korei Południowej, Iranie, Iraku i we Włoszech nie mają prawa tranzytu ani wjazdu do Turcji, zamknięto granice lądowe z Iranem i Irakiem, a także lądowe przejście graniczne z Azerbejdżanem w Dilucu, na lotniskach i w portach morskich, a także na niektórych przejściach lądowych występują kontrole pasażerów przy użyciu kamer termowizyjnych.
 • Ukrainazamyka granice. Zmiany, które już wkrótce mają wejść w życie dotyczą także Polski - zamknięty ma być również odcinek łączący Ukrainę z Polską. Od 17 marca zawieszone wszystkie loty międzynarodowe.
 • USA zamykają granice dla Europejczyków ze strefy Schengen (poza UK i Irlandią) od 13 marca na 30 dni. Jednak Lufthansa i LOT podają, że będą nadal latać z Europy na kilka najważniejszych amerykańskich lotnisk, gdzie podróżni będą mogli łatwo przesiąść się na loty dalej w głąb kraju. Więcej szczegółów poniżejw sekcji o Lufthansie i PLL LOT.
 • Wenezuela. Kraj zawiesza na miesiąc loty z Europy i Kolumbii.
 • Węgry wprowadzają stan wyjątkowy. Główne rozwiązania obejmują zakaz przyjazdu podróżnych z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu - chyba że są to są obywatelami Węgier - takie osoby zostaną poddane obowiązkowej kwarantannie domowej. Nastąpi wzmocnienie kontroli na granicach, przede wszystkim ze Słowenią i Austrią. Wprowadzone obostrzenia pozostają w mocy do odwołania.
 • Wietnam. Wietnamskie władze zdecydowały się wprowadzić zakaz wjazdu do Wietnamu dla osób przybywających ze strefy Schengen. Zakaz obowiązuje od 15 marca 2020 godz. 12:00.
 • Włochy. Odwołana została większość lotów z i do Włoch. Więcej informacji poniżej w sekcji nt. linii lotniczych. Całe terytorium Włoch zostało objęte tzw. strefą ograniczonego ruchu, tzn. że wszelkie przemieszczanie się będzie kontrolowane przez właściwe służby i możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, w celach zdrowotnych, w celu powrotu do miejsca zamieszkania).

 

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koronawirusa pandemią.

Bez wątpienia epidemia COVID-19 wywołana wirusem SARS-CoV-2 stanowi realne zagrożenie, nie dajmy się jednak zwariować, to również ponad 69 tys. osób, które już powróciły do zdrowia. W odpowiedzi na Wasze zapytania przygotowaliśmy artykuł z rzetelnymi informacjami o tym, jak postępować i jakich kierunków podróży unikać, aby nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo.

Koronawirus i podróże - co powinniście wiedzieć i gdzie szukać rzetelnych informacji

Przede wszystkim upewnijcie się, że Wasze informacje pochodzą ze źródeł godnych zaufania. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty dotyczące koronawirusa można znaleźć na stronach:

MSZ na swoim Twitterze na bieżąco postuje o najnowszych doniesieniach Kliknij, aby przejść na Twittera MSZ. Natomiast Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię: 800 190 590, gdzie 24h na dobę możecie zasięgnąć informacji.

Czy mogę odwołać swój wyjazd i oddać bilet lotniczy?

To chyba najbardziej frapujące Was pytanie. Oto, jakie znaleźliśmy informacje:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w komunikacie z 2 marca 2020 przypomina, że: 

 • "w przypadku nadzwyczajnych okoliczności konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży
 • również linie lotnicze powinny monitorować obecną sytuację, tak aby nie narażać zdrowia pasażerów
 • w przypadku wątpliwości dotyczących swoich umów konsumenci mogą skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów"

O biurach podróży:

"W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

O lotach:

"Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów" - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: [email protected]
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Regionalne Ośrodki Konsumenckie: 22 299 60 90 – Dlakonsumenta.pl

Biura podróży / Touroperatorzy

Oto informacje, które udało nam się na razie zgromadzić:

Travelplanet

Najbardziej znana w Polsce strona z ofertami wycieczek z biur podróży informuje, że w związku z zawieszeniem ruchu lotniczego i przywróceniem granic touroperatorzy odwołują lub zawieszają imprezy turystyczne.

 • TUI: wszystkie loty do 15.04.2020 zostały odwołane
 • Itaka: wszystkie loty do 15.04.2020 zostały zawieszone
 • Rainbow: wszystkie loty do 28.03.2020 zostały odwołane

Szczegółowe informacje, o tym do kiedy wyjazdy zostały zawieszone lub odwołane w przypadku pozostałych organizatorów, znajdziecie tutaj

Ze wszystkimi Klientami, których dotyczy zaistniała sytuacja skontaktują się konsultanci Travelplanet. Klientów posiadających rezerwację w najbliższych dniach prosi się o kontakt mailowy pod adresem: [email protected] w celu ustalenia dalszych kroków. 

Przygotowano również platformę informacyjną wraz z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania

Jeśli chodzi o przyszłe, jeszcze niedokonane rezerwacje, zanim podejmiecie ostateczną decyzję warto zajrzeć do umowy, a dokładnie do zapisów dotyczących kosztów anulacji. Różnią się one zależnie od organizatora i wycieczki, ale wielu touroperatorów wprowadziło w tym momencie możliwość bezpłatnego anulowania do określonej liczby dni przed podróżą. Ponadto w momencie rezerwacji istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia podróży oraz kosztów rezygnacji.

Infolinia Travelplanet:

 • nr tel.: 71 771 76 19
 • Pn-Pt: 8:00-23:00 So-Nd: 9:00-23:00
 • wg stawki operatora

 

Ministerstwo Rozwoju - epidemia a rezygnacja z wycieczki

"Podróżny może bezkosztowo odstąpić od umowy dot. udziału w imprezie turystycznej, gdy np.: w miejscu, do którego się wybiera odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z czym loty do tego miejsca zostały odwołane, a stanowiły one istotny element imprezy turystycznej. Bezkosztowe odstąpienie od umowy to otrzymanie 100% zwrotu wpłat, ale bez dodatkowego odszkodowania.

Zwrot poniesionych wpłat można otrzymać też wtedy, gdy podstawowym elementem imprezy turystycznej jest udział w wydarzeniu kulturalnym (np. wizyta w muzeum) czy imprezie sportowej (np. meczu piłkarskim), które zostały odwołane z powodu odnotowanych przypadków zarażenia koronawirusem. Podróżny nie może natomiast bezkosztowo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej wyłącznie z powodu przypadków zarażenia koronawirusem stwierdzonych w miejscu, do którego się wybierał."Pełny tekst TUTAJ.

 

Stanowisko PIT - rezygnacja z wycieczki i odstąpienie od umowy

Polska Izba Turystyki przedstawiła członkom stanowisko w/s warunków rezygnacji z imprezy i odstąpienia od umowy o imprezę przez podróżnego i zakresu obowiązków organizatora w przypadku zarządzenia kwarantanny podróżnych z powodu koronawirusa. PIT zastrzega, że informacja nie stanowi obowiązującej interpretacji prawa.

Pełny tekst TUTAJ.

W nawiązaniu do art. 47 ust. 4 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych) PIT stwierdza: „ogłoszony przez właściwe władze stan epidemii wirusa COVID-19 na określonym terenie pozwala uznać, że mamy do czynienia z nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami (NNO) stanowiącymi podstawę rezygnacji przez podróżnego z imprezy np. ustawy (i do zwrotu pieniędzy przez organizatora).” Art. 47 nie musi koniecznie obejmować całego kraju: „Art. 47 ust. 4 nie znajdzie zastosowania (nie będzie mógł stanowić podstawy do odstąpienia od umowy), jeżeli np. NNO wystąpi w kraju, w którym odbywa się impreza, ale nie będzie miał wpływu na realizację imprezy z uwagi np. na odległość między miejscem wystąpienia a hotelem i ze względu na stacjonarny charakter imprezy, w ramach której nie są organizowane wycieczki”.

PIT odnosi się też do sytuacji, gdy rezygnuje z imprezy z dużym wyprzedzeniem, np. w marcu chce odwołać wyjazd, który ma odbyć się latem, "gdy w momencie rezygnacji nic pewnego nie da się powiedzieć o występowaniu NNO w miejscu docelowym lub w jego najbliższym sąsiedztwie". Izba stwierdza, że w takiej sytuacji nie należy mu się zwrot pieniędzy.

Organizator nie płaci również za kwarantannę. Ta sytuacja jest nadal niejasna i będzie rozpatrywana indywidualnie. Natomiast wg PIT kosztami przymusowego pobytu turysty w hotelu nie powinien być obarczany ani organizator ani podróżujący: „Powinien je pokryć ten, kto zarządził kwarantannę." Izba zwraca jednak uwagę, że brak obowiązku pokrycia kosztów kwarantanny po stronie organizatora nie powinien prowadzić do tego, iż podróżujący będą zostawieni sami sobie, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony organizatora.”

Odwołanie wycieczek u biur podróży

TUI: W związku z rekomendacją MSZ w sprawie unikania wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne, TUI Poland odwołuje imprezy turystyczne do 31.03.2020. Ze wszystkimi klientami, których dotyczy powyższy komunikat, biuro będzie się kontaktować mailowo, sms-owo i telefonicznie. Operator prosi o oczekiwanie kontaktu z jego strony.

Rainbow: Zostaną odpowienio zmienione wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty. Odbywa się to w kolejności chronologicznej, w pierwszej kolejnosci wyloty planowane na dni: 14, 15, 16 marca. Wszystkie loty do 24 marca włącznie zostają odwołane. Biuro na bieżąco kontaktuje się z klientami, w razie potrzeby prosi o kontakt emailowy i cierpliwość.

ITAKAZawieszenie wyjazdów do 15 kwietnia 2020. Klienci mający zarezerwowany wyjazd w tym okresie zostaną powiadomieni o zawieszeniu wyjazdów przez pracowników punktów sprzedaży, gdzie dokonano rezerwacji. Biuro prosi o kontakt z punktami sprzedaży w celu dopełnienia niezbędnych formalności i ewentualnej konsultacji w sprawie zmiany terminu wyjazdu lub destynacji.

Koronawirus
Pin it

Tradycyjne linie lotnicze

Wiele linii lotniczych, które zawiesiły loty do Chin, m.in. LOT, British Airways, Finnair czy Air China, zezwoliło na anulowanie biletów ze zwrotem kosztów lub zmianę daty podróży. 

PLL LOT

W związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, z dniem 15 marca 2020 roku wszystkie połączenia LOT-u wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier zostaną wstrzymane na okres 10 dni. Pełna informacja TUTAJ.

15 marca ruszył rządowy program #LotDoDomu polegający na uruchomieniu specjalnych rejsów PLL LOT mających na celu ułatwienie powrotu do kraju obywatelom przebywającym za granicą. Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj.

PLL LOT zawiesił od 14 marca do 13 kwietnia loty na trasach Warszawa - Newark, Warszawa - Miami, Warszawa - Los Angeles i Budapeszt - Nowy Jork (JFK)Pozostałe rejsy do USA tj. z Warszawa - Nowy Jork i z Warszawa/Kraków - Chicago będą wykonywane zgodnie z planowanym rozkładem.

Więcej bieżących informacji na stronie LOTu.

LOT zdecydował się na tymczasowe zawieszenie rejsów do Pekinu do 25 kwietnia 2020. Pasażerowie z ważnymi biletami lotniczymi kupionymi przed 27 stycznia 2020 na rejsy do Pekinu w terminach od 22 stycznia do 25 kwietnia 2020 mogą dokonać bezpłatnej zmiany terminu wylotu na podróże od 26 kwietnia do 30 czerwca 2020 roku lub uzyskać całkowity zwrot za zakup biletów

Zawieszone zostały również wszystkie loty do Włoch, na razie do 12 marca włącznie.

PLL LOT zawiesza loty z Warszawy do Oslo od 13 do 27 marca.

Niektóre państwa, m.in. Izrael, Indie, Singapur, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa (aktualna lista państw) ogłosiły, że nie zostaną wpuszczone na ich teren osoby, które w ostatnich 14 dniach przebywały w Austrii, Chińskiej Republice Ludowej,  Francji, Hiszpanii, Hongkongu, Iraku, Iranie, Japonii, Korei Południowej, Libanie, Makau, Niemczech, Singapurze, Syrii, Szwajcarii, Tailandii, Włoszech. Pasażerowie posiadający ważne bilety lotnicze na połączenia do wyżej wymienionych krajów, którzy w ciągu 14 dni do planowanej daty wylotu przebywali na terytorium Chin, mogą dokonać bezpłatnej zmiany terminu wylotu do 30 czerwca 2020 roku lub uzyskać całkowity zwrot za zakup biletów.

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji znajdziecie na stronie PLL LOT.

Lufthansa / Swiss / Austrian

Aktualizacja z 20 marca 2020: Od dziś niemiecka grupa linii lotniczych Lufthansa (Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Air Dolomiti) przestanie zwracać pieniądze za odwołane loty. Więcej szczegółów TUTAJ.

Za wszystkie loty do Chin zarezerwowane do dnia 24 kwietnia można bezpłatnie otrzymać 100% zwrot środków lub bezpłatnie je przebukować na inny termin. Ze względu na niepewność związaną z koronawirusem ograniczona zostanie liczba lotów krótko- i średniodystansowych nawet do 25%. Linie lotnicze planują teraz również skrócenie godzin pracy pracowników. Obecnie uziemionych przez przewoźnika zostało również 150 samolotów.

Dla podróżnych posiadających bilety do Włoch (Mediolan, Bolonia, Turyn, Werona, Wenecja, Triest i Genua) wydane przed 26 lutego, Grupa Lufthansa oferuje darmową możliwość zmiany terminów lotów. Więcej informacji na stronie linii LufthansaAustrianSwiss Airlines, Air Dolomiti, Brussels Airlines i Eurowings.

Po zamknięciu przez USA granic dla pasażerów ze strefy Schengen Lufthansa ogłosiła (tekst TUTAJ), że mimo wszystko będzie wykonywać pewne połączenia z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Belgii. Pasażerowie będą mogli w ten sposób dotrzeć do wszystkich miejsc w USA z przesiadką w hubach United Airlines - partnerskiej linii Lufthansy, również po to, by móc dolecieć z powrotem do Europy z USA. Loty, które będą się na razie odbywać, to:

 • Frankfurt do Chicago i Newark (Lufthansa)
 • Zurych do Chicago i Newark (Swiss)
 • Wiedeń do Chicago (Austrian Airlines)
 • Bruksela do Waszyngtonu (Brussels Airlines)

KLM / Air France

Air France i KLM wprowadziły możliwość dokonywania bezpłatnych zmian. Zasady te dotyczą wszystkich ważnych biletów wystawionych przez Air France i KLM do 31 marca 2020, na podróże w terminie do 31 maja 2020.

Nadal zawieszone pozostają loty do Chin, Hong Kongu i Tajpej. Linie lotnicze mają nadzieję zacząć powoli wznawiać loty w tamtym kierunku od 29 marca.

Od 14 marca do 3 kwietnia odwołane zostaną wszystkie loty do Włoch

Do 28 marca odwołane zostały loty do Tel Awiwu w Izraelu.

Więcej informacji na stronie KLM i Air France.

Qatar Airways

Zakupione loty do Chin, Hong Kongu, Iranu, Egiptu, Korei Południowej i Włoch można przebukować na inny terminy lub zażądać 100% zwrotu pieniędzy. Tak jak u innych linii, obowiązują obostrzenia co do daty wystawienia biletu oraz planowanym terminie podróży. Więcej informacji na stronie Qatar Airways.

Linie te dodatkowo wprowadziły program Podróżuj bez obawPasażerowie, którzy mają już zarezerwowaną podróż lub zamierzają dokonać rezerwacji do 30 czerwca 2020,  do 3 dni przed wylotem uzyskają możliwość bezpłatnej zmiany daty podróży lub wymiany na voucher podróżny do wykorzystania na przyszłe podróże.

Emirates

Emirates tymczasowo zawiesi większość operacji pasażerskich od 25 marca. Do odwołania obsługiwanych będzie tylko kilkanaście kierunków, o ile granice pozostaną otwarte i będzie na te loty popyt. Aktualne informacje o obsługiwanych kierunkach znajdziecie na stronie przewoźnika. 

Pasażerowie z biletami wystawionymi w dniu/przed 31 marca,którzy zostali dotknięci skutkami sytuacji związanej z COVID- 19 mogą wystąpić o  bezpłatną zmianę rezerwacji w okresie ważności biletu (może wystąpić różnica w obowiązujących taryfach) lub otrzymać voucher podróżny na wartość biletu z terminem ważności 12 miesięcy od daty wystawienia. Więcej informacji oraz szczegółowe kryteria zwrotu na stronie linii Emirates.

British Airways

Tak jak i inne linie, również British Airways zawiesił tymczasowo loty do Chin. Jeśli macie zakupione bilety do Państwa Środka - możecie je bezpłatnie przebukować na inny termin lub otrzymać zwrot pieniędzy. W przypadku lotów do Hong Kongu i północnych Włoch - macie możliwość przebukowania biletów na inny termin. Więcej szczegółów na stronie British Airways.

Pozostałe klasyczne linie lotnicze

Poniżej znajdziecie również linki do pozostałych tradycyjnych linii lotniczych dot. aktualnej informacji o zawieszeniu i ograniczeniu lotów, zwrotu pieniędzy lub możliwości przebukowania biletów na inny termin.

Więcej informacji o aktualnych zmianach

Informacje pochodzące od IATA (International Air Transport Association = Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) znajdziecie TUTAJ.

Tanie linie lotnicze

Poniżej informacje o procedurach i polityce dot. koronowirusa w tanich liniach lotniczych: 

Ryanair

 

Niskobudżetowe linie Ryanair podają do wiadomości w liście zmieszczonym dziś na swojej stronie, że nie spodziewają się, aby w kwietniu i maju odbywały się jakiekolwiek rejsy pasażerskie. Ostateczna decyzja uzależniana jest jednak od oficjalnych rekomendacji rządowych.

W liście, prezes irlandzkich linii - Michael O’Leary, informuje o tym, że swoją flotę pozostawia do dyspozycji rządów krajów EU. Może ona być wykorzystywana do lotów repatriacyjnych, transportu niezbędnego sprzętu medycznego i środków ochrony oraz żywności. Jednocześnie zapewnia, że takie loty odbywają się z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa - samoloty są dezynfekowane. Nie prowadzi się również sprzedaży na pokładzie, aby zminimalizować kontakty międzyludzkie. 

Pasażerowie, których loty zostały anulowane w ciągu 1-2 tygodni otrzymają wiadomość e-mail z opcjami, jakie im przysługują. Prezes Ryanair apeluje o wyrozumiałość i cierpliwość oraz prosi, aby nie wykonywać telefonów na infolinię w sprawie zwrotów. Grupa, do której należą także BuzzLauda i Malta Air,​ zmuszona została do zredukowania liczby pracowników obsługi klienta o 50%. W związku z drastycznym wzrostem liczby zapytań i wniosków ze strony pasażerów, pracownicy są w stanie obsłużyć tylko najpilniejsze przypadki, jak powroty do kraju. 

Wszystkie aktualne informacje możecie śledzić na stronie Ryanair i w naszym artykule.

Wizz Air

Wizz Air ogłosił, że w wyniku restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych obowiązujących od północy 15 marca 2020 zawiesza do odwołania wszystkie loty w polskiej siatce połączeń.

W związku z kwarantanną obowiązującą w całym kraju linie Wizz Air ogłosiły, że od 10 marca do 3 kwietnia 2020 zawieszone zostaną wszystkie loty do Włoch. Dotyczy to następujących lotnisk: Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan Bergamo, Mediolan Malpensa, Neapol, Piza, Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Turyn, Wenecja Treviso, Werona.

Od 12 do 23 marca włącznie Wizz Air zawiesza także połączenia do Tel Awiwu oraz Ejlatu ze względu na ogłoszenie przez izraelski rząd 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich pasażerów przylatujących do Izraela. 

Wizz Air zawiesza też wszystkie loty do Norwegii od 16 marca do 3 kwietnia 2020 (powód: decyzje norweskich władz nt. minimalizacji rozprzestrzeniania się koronawirusa).

Wg komunikatu na stronie przewoźnika:

 • za loty odwołane przez linię lotniczą otrzymuje się inny lot lub zwrot pieniędzy (na konto bankowe lub na kwotę powiększoną o 20% na konto Wizz Air)
 • nie ma obecnie możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy za bilet, jeśli pasażer odwołuje swoje plany podróży (nie chce lecieć z obawy przed wirusem). Zwrot można otrzymać wyłącznie, jeżeli pasażer nie stawia się na lot z powodu nałożonej na niego obowiązkowej kwarantanny  (przykładowo w hotelu). Potrzebny będzie dowód nałożenia kwarantanny na daną osobę.

Linia lotnicza jest w stanie bezpośrednio informować tylko tych pasażerów, którzy dokonali rezerwacji przez stronę internetową Wizz Air lub aplikację mobilną przewoźnika. Ci, którzy zarezerwowali loty za pośrednictwem agencji/biura podróży (włączając w to internetowe biura podróży) powinni skontaktować się z firmą, w której wykupili bilety.

Flybe

Ogłoszono wstrzymanie wszystkich operacji brytyjskiej linii lotniczej Flybe. Informacja o bankructwie Flybe została potwierdzona 5 marca 2020 nad ranem, ale o bardzo złym stanie firmy wiadomo było już od dłuższego czasu. Zarząd Flybe nie zdołał przekonać brytyjskiego rządu do przyznania linii lotniczej kredytu ratunkowego w wysokości 100 mln funtów, a koronawirus mocno przyczynił się do zmniejszenia popytu loty oferowane przez przewoźnika.

Scoot

Singapurska tania linia ogłosiła, że wszyscy, którzy kupili/kupią bilety pomiędzy 10 marca a 14 maja 2020 mają prawo do bezpłątnej jednokrotnej zmiany daty lotu. 

Więcej informacji na stronie przewoźnika.

easyJet

13 marca easyJet poinformował pasażerów emailowo, że wszystkie opłaty za zmianę istniejących i przyszłych rezerwacji będą od teraz bezpłatne do odwołania. Pełny tekst oświadczenia TUTAJ (jęz. niemiecki).

Linia będzie również wykonywać "loty ratunkowe" (rescue flights), by zapewnić osobom, które muszą wydostać się z lub dostać się na terytorium krajów obłożonych obostrzeniami (np. Włoch), możliwość powrtu do domu. Szczegóły TUTAJ.

Angielska tania linia lotnicza informuje o odwołanych lotach czy innych obostrzeniach, jeśli chodzi o loty do i z Czech, Jordanii, Izraela i Włoch.

Po tym jak władze tego ostatniego kraju poinformowały o poważnych restrykcjach dotyczących przemieszczania się po jego terytorium, linie lotnicze easyJet zdecydowały o anulowaniu wielu lotów do i z tego kraju. 

Jeżeli macie już rezerwację u przewoźnika - upewnijcie się, że Wasze dane kontaktowe na koncie easyJet są poprawne i aktualne. Pasażerowie, których loty nie odbędą się otrzymają mail lub wiadomość tekstową oraz zostanie im zaoferowany całkowity zwrot kosztów za bilet albo zmiana terminu lotu. Możecie też monitorować stan swojego lotu na stronie przewoźnika. 

Jeśli chodzi o pozostałe destynacje - loty na razie odbywają się zgodnie z planem.

easyjet zmiana rezerwacji opłatyPin it

Transport naziemny

PKP Intercity

Najpierw odwołane lub skrócone zostały pociągi PKP Intercity kursujące do Czech, Austrii, na Słowację i Węgry. W obecnej sytuacji PKP Intercity informuje o odwołaniu wszystkich swoich pociągów w relacjach międzynarodowych. Część pociągów PKP zostaje zawieszona w całej relacji, część będzie kursowała w skróconych relacjach - tylko na odcinkach krajowych. Szczegółowa lista pociągów została zamieszczona na stronieintercity.pl.

Zwroty należności za przejazdy w relacjach międzynarodowych będą dokonywane w pełnej wysokości, bez potrącenia 15% odstępnego. Zasady zwrotu niewykorzystanych biletów znajdziecie tutaj.

W przypadku dodatkowych pytań, poniżej znajdziecie numery na Infolinię PKP Intercity:

 • dla abonentów sieci stacjonarnych i komórkowych: 703 200 200
 • dla abonentów sieci zagranicznych: +48 22 391 97 57

Flixbus

FlixBus zawiesza wszystkie połączenia międzynarodowe z/do Polski od 15 marca 2020 roku na 10 dni, z możliwością przedłużenia. Połączenia krajowe dostępne na stronie FlixBus kursują zgodnie z rozkładem.

FlixBus zawiesza również swoje połączenia międzynarodowe z Polski do Czech od 14 marca 2020 na 30 dni oraz z Polski na Słowację od 13 marca 2020 do odwołania.

Pasażerowie otrzymają informację w przypadku, gdy dany kurs zostanie odwołany i będą mogli zwrócić zakupiony bilet bez dodatkowych opłat. W każdej chwili istnieje możliwość anulowania kursu tutaj.

Połączenia, które można obecnie rezerwować na stronie FlixBus, działają zgodnie z obowiązującym rozkładem. O wszelkich zmianach czy opóźnieniach pasażerowie są na bieżąco informowani.

Serwisy noclegowe / hotelowe

Oto co znaleźliśmy na temat odwoływania zarezerwowanych już noclegów: 

Koronawirus
Pin it

Booking.com

W związku z zagrożeniem koronawirusem Booking.com wprowadził specjalne procedury, które umożliwiają bezpłatne anulowanie rezerwacji noclegów. Procedury te dotyczą rezerwacji w krajach wysokiego zagrożenia, jak i w krajach, które wprowadziły ograniczenia wstępu lub poruszania się po ich terytorium. 

Podróże krajowe nie podlegają procedurom okoliczności nadzwyczajnych, o ile nie zaznaczono inaczej.

Aktualne informacje, listę krajów objętych procedurą oraz terminy znajdziecieTUTAJ.

W przypadku wątpliwości możecie skontaktować się z infolinią Booking.com w języku polskim pod numerem: +48 22 30 60 855.

Triverna

Serwis hotelowy Triverna informuje, że w związku z zagrożeniem koronawirusem pracownicy serwisu Triverna ciągle monitorują sytuację w branży hotelarskiej w całej Polsce, właściwe komunikaty Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Decyzje dotyczące rezerwacji podejmowane są na bieżąco na podstawie sytuacji w danym rejonie i zgodnie z procedurami określanymi przez upoważnione instytucje. Triverna stara się dostosowywać do aktualnej dynamicznej sytuacji na bieżąco, dlatego prosi o wyrozumiałość i cierpliwość, jednocześnie wyjaśniając, że pracownicy Triverny nie mają możliwości wprowadzenia zmian w istniejących rezerwacjach, gdyż stroną umowy jest hotel i to właśnie hotele są podmiotami właściwymi do podejmowania ustaleń dotyczących zarezerwowanego pobytu. 

mieszkanie
Pin it

Airbnb

Serwis noclegowy Airbnb stworzył specjalną stronę informacyjną dla swoich użytkowników oraz partnerów. Rezerwacje dotknięte sytuacją związaną z koronawirusem postanowiono objąć polityką okoliczności wyjątkowych.

Obecnie oferuje gościom pełny zwrot kosztów, a gospodarzom możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji dokonanych najpóźniej 14 marca, których data zameldowania przypada na 14 kwietnia lub wcześniej. Zasady nie obejmują nowych rezerwacji.

Co się dzieje, kiedy rezerwacja spełniająca warunki okoliczności wyjątkowych zostaje anulowana?

 • Gość otrzyma pełny zwrot (w tym wszystkie opłaty)
 • Gospodarze nie poniosą żadnych opłat za anulowanie
 • Airbnb zwróci wszystkie opłaty
 • Gospodarze mogą zaakceptować nowe rezerwacje na te daty
 • Anulowanie nie będzie miało wpływu na status Superhost"

Więcej szczegółów i dane kontaktowe znajdziecie TUTAJ. 

Inni dostawcy usług turystycznych

Tutaj sytuacja ma się następująco:

GetYourGuide

W serwisie oferującym wycieczki, bilety wstępu do muzeów i innych obiektów czy bilety na rozmaite wydarzenia polityka jest obecnie następująca:

 • w przypadku, gdy klient odwołuje udział w atrakcji więcej niż 24 godz przed jej rozpoczęciem otrzyma zwrot pełnej kwoty
 • przy odwołaniu udziału w atrakcji na krócej niż 24 godz przed jej rozpoczęciem klient otrzyma kupon na pełną kwotę do wykorzystania w serwisie
 • z klientami z rezerwacjami do obiektów, które zostały zamknięte w ramach prewencji skonktatują się pracownicy GetYourGuide. Osoby te również otrzymają zwrot pełnej kwoty

Więcej szczegółów na stronie serwisu.

Parki Disneya

Wszystkie parki Disneya na całym świecie zostają zamknięte do odwołania. Parki Disnyland i Disney World to

 • Walt Disney World Resort, FL
 • Disneyland Resort, CA
 • Disney Cruise Line Aulani Resort, Hawaiʻi
 • Disney Vacation Club
 • Adventures by Disney
 • Disneyland Paris
 • Tokyo Disney Resort
 • Hong Kong Disneyland Resort
 • Shanghai Disney Resort

Aktualne informacje o każdym parku znajdziecie na oficjalnej stronie Disney TUTAJ.

Co dotychczas napisaliśmy o sytuacji związanej z koronawirusem:


Mapa zasięgu koronawirusa

W jakich krajach nie ma koronawirusa

Czym jest koronawirus i jakie są symptomy?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Największe zagrożenie, łącznie z ryzykiem śmierci, stanowi on dla osób starszychprzewlekle chorych i z obniżoną odpornością. Zgodnie z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych, a ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób zakażonych.

Najczęstsze objawy zarażenia wirusem SARS-Cov-2 to:

 • gorączka

 • kaszel

 • duszności

 • bóle mięśni

 • ogólne zmęczenie

Jak zapobiegać zarażeniu?

 • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
 • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą od razu wyrzuć do kosza
 • Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj
 • Pamiętaj, że stosowanie samej maseczki nie powoduje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych

Mity na temat koronawirusa

Na koniec sprawdźcie rozpowszechnione błędne informacje na temat koronawirusa i nie bójcie się paczek z Chin! ;)